I menší firmy mají v Bruselu zastání

21. srpna 2006, 00:00 - FILIP ČERNOCH <br />
21. srpna 2006, 00:00

CEBRE Tříčlenný odborný tým, podpora největších českých podnikatelských asociací a dobré kontakty. Česká podnikatelská reprezentace CEBRE neskrývá ambice stát se v Bruselu hlavním nátlakovým a informačním kanálem malých a středních firem.

CEBRE Tříčlenný odborný tým, podpora největších českých podnikatelských asociací a dobré kontakty. Česká podnikatelská reprezentace CEBRE neskrývá ambice stát se v Bruselu hlavním nátlakovým a informačním kanálem malých a středních firem.

Levnou a efektivní alternativou profesionálních lobbistických firem může být pro řadu podnikatelů nestátní organizace CEBRE (Czech Business Representation). Prospěšná může být zejména při prvních „oťukávacích“ kontaktech s orgány Evropské unie nebo při snaze být kvalitně a včas informován o unijní agendě a legislativních novinkách.

„Stále ještě největší objem naší práce tvoří dotazy českých podnikatelů na problematiku fondů, postupně ale přibývá i další agenda. Podnikatelé si zvykají na společný trh a vyžadují o něm podrobné informace, obracejí se na nás také některé oborové asociace, které potřebují prezentovat svůj postoj k různým otázkám a které u unijních orgánů zastupujeme,“ shrnuje hlavní náplň činnosti Blanka Jakubcová, ředitelka kanceláře CEBRE.

ZKUŠENOSTI Z PRVNÍ RUKY Velmi dobrý způsob, jak během krátké doby nashromáždit maximální množství informací, kontaktů a zkušeností s fungováním Unie, je využít možnosti přímé návštěvy Bruselu. Kancelář CEBRE vyslanému zástupci firmy připraví podrobný rozvrh a během jeho pobytu mu poskytne plnou asistenci, informační servis a potřebné technické zázemí. Základem stáže bývá série rozhovorů s odborníky i politiky vybraných orgánů či úřadů a účast na probíhajících konferencích a jednáních zvolených s ohledem na zaměření vysílající firmy.

Během několika dnů či týdnů tak stážista posbírá kontakty třeba v generálním ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh, mezi poslanci Evropského parlamentu nebo u zástupců regionů jiných členských zemí. Navíc dostane podrobnou instruktáž o všech informačních zdrojích, které bude pravděpodobně po návratu do Česka využívat.

„Během pěti dnů byla příležitost setkat se s řadou bruselských odborníků z našeho oboru, včetně tvůrců pravidel, která ovlivňují podmínky podnikání v námi sledované oblasti,“ shrnuje přínos Petr Kroča, manažer z firmy Jerid. Ta se zabývá poskytováním informací v oblasti železniční dopravy, tedy v sektoru, který je rozhodováním vycházejícím z Bruselu ovlivňován stále větší měrou.

VÍM, TEDY JSEM Součástí práce týmu ředitelky Jakubcové je také podrobné sledování bruselského legislativního dění ve zhruba deseti oblastech. Typicky jde například o daně a finance, normy v oblasti životního prostředí, v dopravě, výzkumu nebo v průmyslu a stavebnictví. Za roční poplatek dvanáct tisíc korun podnikatel najde každý měsíc ve své poště souhrn legislativních novinek, rešerší z důležitých jednání a výtahů z různých expertních a analytických zpráv.

V ceně je přitom zpravodajství ze tří oblastí dle vlastního výběru. V případě zájmu vybočujícího ze standardní nabídky je možné za příplatek zaměřit pozornost CEBRE i na nějakou specifičtější problematiku.

DALŠÍ CESTA K EVROPSKÝM PENĚZŮM Zatímco strukturální fondy rozdělované v České republice jsou podnikateli více či méně aktivně využívány, podobné prostředky přístupné na unijní úrovni zůstávají stále na okraji zájmu. „Například v rámci programu LIFE, z něhož je možné získat podporu na ekologickou péči o specifické části krajiny, získal dotaci pouze jeden jediný český subjekt. Snažíme se proto maximálním možným způsobem tyto komunitární programy zviditelnit,“ poukazuje na dosud opomíjenou možnost získání evropských prostředků Jakubcová.

V rámci několika variant spolupráce je proto se svými spolupracovníky připravena potenciálním zájemcům poskytovat pravidelné informace o nejnovějších výzvách jednotlivých programů, o podmínkách a časových lhůtách k podávání žádostí, nebo o základních kontaktních bodech, potřebných k odstartování celé potřebné administrativy. Velmi cennou a užitečnou pomocí potom může být představení již hotového projektu příslušným unijním úředníkům, kteří ještě před samotným podáním mohou upozornit na formální a věcné chyby nebo svými návrhy na doladění zvýšit šance projektu na úspěch.

A SAMOZŘEJMĚ I LOBBING „Pochopitelně působíme také jako aktivní zástupce našich klientů. Například během jednání o bezlicenčním vpuštění čínského textilu na společný trh jsme zastupovali zájmy Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu. Jejím jménem jsme vystupovali na celé řadě jednání a diskuzí, zároveň jsme jejich zástupcům připravovali setkání s lidmi z oboru z dalších členských zemí,“ popisuje Jakubcová. „Stejnou službu jsme samozřejmě připraveni poskytnout jakémukoliv sektorovému sdružení či asociaci, neomezujeme svou činnost na ochranu zájmů pouze našich zakládajících subjektů,“ dodává.

SLUŽBY CEBRE

  • Monitoring oborových aktualit - zahrnuje oblasti daní a financí, životního prostředí, podpůrných programů a podpory podnikání, obchodu, výzkumu a vývoje, těžby, hutnictví a energetiky, dopravy, průmyslu a stavebnictví, malých a středních podniků a řemesel, ochrany spotřebitele. 12 000 korun ročně.
  • Školicí stáž v Bruselu - v rozmezí tří dnů až jednoho měsíce, se zaměřením na konkrétní problém nebo na získání obecného přehledu. 20 000 korun za pět dní.
  • Monitoring fondů a programů - každý měsíc pravidelná souhrnná zpráva + průběžně zasílané včasné upozornění. Z oblasti průmyslu, rozvoje venkova, služeb, veřejného sektoru, výzkumu a vývoje, vzdělávání, sociálního sektoru a zdravotnictví, kultury, sportu a volného času + specifické sektory podle dohody.

6000 korun za 4 oblasti za rok.

  • Poradenství v oblasti fondů - pomoc s výběrem správného fondu, shrnutí potřebných kontaktních míst, podpora při schvalování projektu.

1200 korun za hodinu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít