I malá obec je vlastně firma

12. července 2004, 00:00 - VLASTIMIL ZIMA
12. července 2004, 00:00

VEŘEJNÁ SPRÁVAMnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

VEŘEJNÁ SPRÁVA

Mnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

Tak už máme další, tentokrát „evropské“, volby za sebou. Jak dopadly, víme všichni, někdo z nich má radost, jiní jsou zklamaní. Třeba volební účastí, která nebyla nic moc. Ti, co si stěžují na málo odevzdaných hlasů, se hned nechali slyšet, že to bude jiné, až půjde o volby komunální. To nebudou evropské trafiky, ale lidé si budou vybírat ty nejlepší ze svého okolí, kteří pro obec či město něco dokáží udělat. Tedy jak a kde.

V jedné středočeské obci, která sestává ze tří části, se při posledních komunálních volbách domluvili kandidáti a v jedné z nich utvořili volební uskupení. To pak vyhrálo volby a ostrouhali ti, kteří si dělali největší ambice. A vítězové se dali brzy slyšet, že to byla taktika. „My u nás chceme opravit vodovod, dokončit plynofikaci, rekonstruovat rozvody elektriky. Teď urveme, co se dá.“ A skutečně rvou a v sídelní části pláčí občané nad situací - rozdělaná kanalizace, několikrát rozkopané vozovky místních komunikací a nesplácené dluhy za plynofikaci. Ostatně i ta je vlastně obrazem doby před a po volbách.

Zastupitelé, kteří s plynofikací přišli, stanovili „pravidla hry“ - kdo se přihlásí do určité doby, bude platit základní sazbu. Kdo přijde později, přijde o výhody a zaplatí víc. Tehdejší starosta, podnikatel v mezinárodní nákladní dopravě, dokázal vyjednat pro obec zajímavé podmínky úvěru a peníze hlídal jako čert. Spočítal, že základní sazba pokryje tolik, kolik potřebuje na solidní úhradu úvěru, opozdilci by už ale posilovali obecní kasu. Plynofikace se zdárně rozeběhla, ale pak přišel šok. Noví zastupitelé nic nehleděli na předchozí pravidla a udělali jiná. Rázem opadl zájem občanů, rázem bylo jasné, že obec

nebude schopná řádně splácet dluhy. A k tomu snažení většiny z jedné části obce v obecním zastupitelstvu o způsob vládnutí „urvi, dokud můžeš“. Bývalý starosta jen kroutí hlavou a říká, že kdyby takovým harakiri způsobem řídil svůj podnik, už by dávno neměl co řídit. A podotýká, že obec je možná malá firma, ale její krach odnese vždycky hodně lidí.

V mnoha obcích se nyní potýkají s problémy zadluženosti. Veřejnost zaujaly zprávy o postupu prodeje obecního majetku v Rokytnici, jejíž dluhy přesáhly více než 390 milionů korun. Podle posledních zpráv stát chce obci nějak z dluhů pomoci, pokud prodá další majetek v hodnotě 30 až 50 milionů korun. Kde ho ale vzít?

Zpráva, zveřejněná letos na jaře, hovoří o zadluženosti více než 250 obcí do takové míry, že jde o neřešitelnou situaci.

Kde se dluhy vzaly? Ať jsou příčiny třeba v změněných podmínkách kolem cen nebo podmínkách dotační politiky státu, přece jen je třeba hledat ještě jinde. V obcích, v zastupitelstvech, u zvolených zástupců občanů. A ve způsobu řízení obce, v tom, zda všichni lidé, kteří rozhodují, mají pro takové rozhodování předpoklady, zda obec umí sama sebe dobře prezentovat, starat se a prát se o místo na slunci.

Třeba jako v Kališti, kde se snažili zachránit základní školu. Mnoho neziskových organizací, které mají ve svém programu poskytování sociálních služeb, dostalo koncem března letošního roku e-mailový dopis. V něm stálo, že škola potřebuje do čtyř dnů zapsat tři žáky, jinak bude zrušená. Obec nabídla třípokojový byt za nízký nájem, možnost stravování a další přilepšení, jen aby se někdo přihlásil, třeba žena, která hledá přístřeší v tíživé životní či sociální situaci, jen ty děti musely být tři.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít