I malá obec je vlastně firma

12. července 2004, 00:00 - VLASTIMIL ZIMA
12. července 2004, 00:00

VEŘEJNÁ SPRÁVAMnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

VEŘEJNÁ SPRÁVA

Mnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

Tak už máme další, tentokrát „evropské“, volby za sebou. Jak dopadly, víme všichni, někdo z nich má radost, jiní jsou zklamaní. Třeba volební účastí, která nebyla nic moc. Ti, co si stěžují na málo odevzdaných hlasů, se hned nechali slyšet, že to bude jiné, až půjde o volby komunální. To nebudou evropské trafiky, ale lidé si budou vybírat ty nejlepší ze svého okolí, kteří pro obec či město něco dokáží udělat. Tedy jak a kde.

V jedné středočeské obci, která sestává ze tří části, se při posledních komunálních volbách domluvili kandidáti a v jedné z nich utvořili volební uskupení. To pak vyhrálo volby a ostrouhali ti, kteří si dělali největší ambice. A vítězové se dali brzy slyšet, že to byla taktika. „My u nás chceme opravit vodovod, dokončit plynofikaci, rekonstruovat rozvody elektriky. Teď urveme, co se dá.“ A skutečně rvou a v sídelní části pláčí občané nad situací - rozdělaná kanalizace, několikrát rozkopané vozovky místních komunikací a nesplácené dluhy za plynofikaci. Ostatně i ta je vlastně obrazem doby před a po volbách.

Zastupitelé, kteří s plynofikací přišli, stanovili „pravidla hry“ - kdo se přihlásí do určité doby, bude platit základní sazbu. Kdo přijde později, přijde o výhody a zaplatí víc. Tehdejší starosta, podnikatel v mezinárodní nákladní dopravě, dokázal vyjednat pro obec zajímavé podmínky úvěru a peníze hlídal jako čert. Spočítal, že základní sazba pokryje tolik, kolik potřebuje na solidní úhradu úvěru, opozdilci by už ale posilovali obecní kasu. Plynofikace se zdárně rozeběhla, ale pak přišel šok. Noví zastupitelé nic nehleděli na předchozí pravidla a udělali jiná. Rázem opadl zájem občanů, rázem bylo jasné, že obec

nebude schopná řádně splácet dluhy. A k tomu snažení většiny z jedné části obce v obecním zastupitelstvu o způsob vládnutí „urvi, dokud můžeš“. Bývalý starosta jen kroutí hlavou a říká, že kdyby takovým harakiri způsobem řídil svůj podnik, už by dávno neměl co řídit. A podotýká, že obec je možná malá firma, ale její krach odnese vždycky hodně lidí.

V mnoha obcích se nyní potýkají s problémy zadluženosti. Veřejnost zaujaly zprávy o postupu prodeje obecního majetku v Rokytnici, jejíž dluhy přesáhly více než 390 milionů korun. Podle posledních zpráv stát chce obci nějak z dluhů pomoci, pokud prodá další majetek v hodnotě 30 až 50 milionů korun. Kde ho ale vzít?

Zpráva, zveřejněná letos na jaře, hovoří o zadluženosti více než 250 obcí do takové míry, že jde o neřešitelnou situaci.

Kde se dluhy vzaly? Ať jsou příčiny třeba v změněných podmínkách kolem cen nebo podmínkách dotační politiky státu, přece jen je třeba hledat ještě jinde. V obcích, v zastupitelstvech, u zvolených zástupců občanů. A ve způsobu řízení obce, v tom, zda všichni lidé, kteří rozhodují, mají pro takové rozhodování předpoklady, zda obec umí sama sebe dobře prezentovat, starat se a prát se o místo na slunci.

Třeba jako v Kališti, kde se snažili zachránit základní školu. Mnoho neziskových organizací, které mají ve svém programu poskytování sociálních služeb, dostalo koncem března letošního roku e-mailový dopis. V něm stálo, že škola potřebuje do čtyř dnů zapsat tři žáky, jinak bude zrušená. Obec nabídla třípokojový byt za nízký nájem, možnost stravování a další přilepšení, jen aby se někdo přihlásil, třeba žena, která hledá přístřeší v tíživé životní či sociální situaci, jen ty děti musely být tři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít