I malá obec je vlastně firma

12. července 2004, 00:00 - VLASTIMIL ZIMA
12. července 2004, 00:00

VEŘEJNÁ SPRÁVAMnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

VEŘEJNÁ SPRÁVA

Mnohé obce mají v poslední době finanční problémy. Do jisté míry je situace srovnatelná s podnikatelskou sférou: Stojí-li v čele dobrý manažer (starosta), firma (obec) prosperuje. V opačném případě přicházejí problémy.

Tak už máme další, tentokrát „evropské“, volby za sebou. Jak dopadly, víme všichni, někdo z nich má radost, jiní jsou zklamaní. Třeba volební účastí, která nebyla nic moc. Ti, co si stěžují na málo odevzdaných hlasů, se hned nechali slyšet, že to bude jiné, až půjde o volby komunální. To nebudou evropské trafiky, ale lidé si budou vybírat ty nejlepší ze svého okolí, kteří pro obec či město něco dokáží udělat. Tedy jak a kde.

V jedné středočeské obci, která sestává ze tří části, se při posledních komunálních volbách domluvili kandidáti a v jedné z nich utvořili volební uskupení. To pak vyhrálo volby a ostrouhali ti, kteří si dělali největší ambice. A vítězové se dali brzy slyšet, že to byla taktika. „My u nás chceme opravit vodovod, dokončit plynofikaci, rekonstruovat rozvody elektriky. Teď urveme, co se dá.“ A skutečně rvou a v sídelní části pláčí občané nad situací - rozdělaná kanalizace, několikrát rozkopané vozovky místních komunikací a nesplácené dluhy za plynofikaci. Ostatně i ta je vlastně obrazem doby před a po volbách.

Zastupitelé, kteří s plynofikací přišli, stanovili „pravidla hry“ - kdo se přihlásí do určité doby, bude platit základní sazbu. Kdo přijde později, přijde o výhody a zaplatí víc. Tehdejší starosta, podnikatel v mezinárodní nákladní dopravě, dokázal vyjednat pro obec zajímavé podmínky úvěru a peníze hlídal jako čert. Spočítal, že základní sazba pokryje tolik, kolik potřebuje na solidní úhradu úvěru, opozdilci by už ale posilovali obecní kasu. Plynofikace se zdárně rozeběhla, ale pak přišel šok. Noví zastupitelé nic nehleděli na předchozí pravidla a udělali jiná. Rázem opadl zájem občanů, rázem bylo jasné, že obec

nebude schopná řádně splácet dluhy. A k tomu snažení většiny z jedné části obce v obecním zastupitelstvu o způsob vládnutí „urvi, dokud můžeš“. Bývalý starosta jen kroutí hlavou a říká, že kdyby takovým harakiri způsobem řídil svůj podnik, už by dávno neměl co řídit. A podotýká, že obec je možná malá firma, ale její krach odnese vždycky hodně lidí.

V mnoha obcích se nyní potýkají s problémy zadluženosti. Veřejnost zaujaly zprávy o postupu prodeje obecního majetku v Rokytnici, jejíž dluhy přesáhly více než 390 milionů korun. Podle posledních zpráv stát chce obci nějak z dluhů pomoci, pokud prodá další majetek v hodnotě 30 až 50 milionů korun. Kde ho ale vzít?

Zpráva, zveřejněná letos na jaře, hovoří o zadluženosti více než 250 obcí do takové míry, že jde o neřešitelnou situaci.

Kde se dluhy vzaly? Ať jsou příčiny třeba v změněných podmínkách kolem cen nebo podmínkách dotační politiky státu, přece jen je třeba hledat ještě jinde. V obcích, v zastupitelstvech, u zvolených zástupců občanů. A ve způsobu řízení obce, v tom, zda všichni lidé, kteří rozhodují, mají pro takové rozhodování předpoklady, zda obec umí sama sebe dobře prezentovat, starat se a prát se o místo na slunci.

Třeba jako v Kališti, kde se snažili zachránit základní školu. Mnoho neziskových organizací, které mají ve svém programu poskytování sociálních služeb, dostalo koncem března letošního roku e-mailový dopis. V něm stálo, že škola potřebuje do čtyř dnů zapsat tři žáky, jinak bude zrušená. Obec nabídla třípokojový byt za nízký nájem, možnost stravování a další přilepšení, jen aby se někdo přihlásil, třeba žena, která hledá přístřeší v tíživé životní či sociální situaci, jen ty děti musely být tři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít