I lidovci, i komunisté

20. ledna 2008, 17:36 - Petr Nováček
20. ledna 2008, 17:36

Ve třetím kole prezidentské volby určitě především nepůjde o velké myšlenky

Lidovci tak trochu podrazili Janu Švejnarovi nohy, když jejich celostátní výbor doporučil svým poslancům a senátorům „podpořit v první volbě prezidenta ČR Václava Klause“. Původně neměli v úmyslu svým volitelům žádná doporučení dávat už jen proto, aby nezdůraznili názorovou nejednotu strany i v této záležitosti. Leč situace se změnila. Zkraje loňského prosince vznesl celostátní výbor KDU-ČSL nárok na Čunkův návrat do vlády, ale šéf lidovců kvůli odporu zelených a části ODS na vicepremiérské a ministerské křeslo ne a ne znovu usednout. Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová, donedávna Čunkova věrná duše, sice na poslední koaliční „devítce“, a dokonce i veřejně překvapila názorem, že důležitější než osoby je pro lidovce možnost uskutečňovat ve vládě svůj volební program, a proto že je třeba dále jednat. Leč přesvědčte předsedu koaliční strany, že ačkoli byl zbaven obvinění, prestižní místo ve vládě má přenechat některému spolustraníkovi.

Pravda, někdejší šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek angažmá v Grossově vládě nepřijal, dávaje tím najevo, že za perspektivního spojence své strany nepovažuje ČSSD, nýbrž ODS. Čunkovi lidovci však zatím žádné zaječí úmysly nemají a ani se tomu nelze divit: Jsou v dost dezolátním stavu a těžko by s nimi bylo zacházeno v nějaké jiné koalici tak gentlemansky jako v té Topolánkově. „Přitlačit na pilu“, jak to učinil celostátní výbor, ale strana jejich tradice musela.
Doporučením hlasovat pro Klause však zatím podrazila Jana Švejnara jenom trošku. Doporučení není přece rozkaz, a navíc respektuje „svobodnou vůli volitelů“, byť s ohledem na ústavu ani jinak nemůže. Váhu nicméně má: bude více takových jako poslanec Milan Šimonovský, kteří dosud váhali a právě doporučení výboru jim prý pomohlo se rozhodnout. Inu, buď pochválena moudrost stranického orgánu! Přesto podle lidoveckých zdrojů ze třinácti poslanců KDU-ČSL míní pro Klause hlasovat osm a z jedenácti senátorů sedm. V třetím kole volby, kdy se sčítají hlasy odevzdané poslanci a senátory, by si při plné účasti musela ODS ke svým a lidoveckým hlasům obstarat alespoň čtyři další. Dva jistě dodají poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka, ale dost možná více než dva ČSSD, poněvadž takový vliv v ní Miloš Zeman, jenž Švejnara ponižujícím způsobem přehlíží, dosud asi má.
Dojde však vůbec na třetí kolo volby? Pokud komunisté opravdu nechtějí na Hradě nikoho z ODS, musejí v prvním a v druhém kole hlasovat pro Švejnara, aby ho coby kandidáta s nejvyšším počtem hlasů ve sněmovně udrželi ve hře proti Klausovi, jemuž dokážou zajistit podporu horní komory sami senátoři ODS, jako že jim „píchne“ pár lidovců a sem tam někdo z dalších klubů. Podporu komunistů Švejnarovi považuje předseda ČSSD Jiří Paroubek za podmínku těsnější spolupráce obou levicových stran možná už v nadcházejících krajských volbách. Vojtěch Filip však svalování odpovědnosti za Švejnarův výsledek na KSČM odmítá s poukazem na nespolehlivost ČSSD, jež před pěti lety pomohla na Hrad Klausovi. Sociální demokraté, KSČM, zelení a pět lidovců jsou s to dát dohromady 109 hlasů čili s rezervou protáhnout Švejnara do třetího kola. Prakticky to však vyjde kdovíjak, neboť pro část sociálních demokratů a většinu komunistů je Švejnar jen menším zlem než Klaus. Kdyby KSČM zablokovala první volbu a do soutěže pod tlakem „starých soudruhů a soudružek“ vrhla nějakého opravdu levicového kandidáta, propadl by ve sněmovně hned v prvním kole následující volby a Klaus by měl vystaráno. Bude KSČM opět „zásadová“, anebo si vzpomene například na to, jak za první republiky provolávala „Ne Masaryk, ale Lenin!“ a místo „revolučního východiska z krize“ pustila demokracii žilou? Když pak po Mnichovu i ona chtěla republiku „udržet a znovu vybudovat“, bylo už pozdě. Tak či onak jsou to vedle lidovců právě komunisté, kteří pravděpodobně rozhodnou o příštím českém prezidentovi. Paroubek má pravdu, že tu odpovědnost z nich nikdo neodpárá, i když by si měl přednostně zamést před prahem vlastní strany.
Jiří Čunek chce zpátky do vlády vedené ODS a KDU-ČSL chce dosáhnout majetkového vypořádání státu s církvemi a ratifikace smlouvy s Vatikánem, k čemuž potřebují podporu Topolánkovy strany. A komunisty by jistě potěšila legitimace státotvorné strany, kterou by jim časem možná poskytl Jan Švejnar. Fakticky se však asi budou rozhodovat podle reálného podílu na moci. Spatřují jej komunisté spíše v levicových hejtmanech a levicových většinách v krajských zastupitelstvech, čili ve spolupráci s Paroubkovou ČSSD vyžadující podpořit Švejnara, anebo v něčem sice méně viditelném, ale hmatatelnějším, čím naopak disponuje jen silná vládní strana s dalekosáhlým vlivem, vazbami a možnostmi pustit pár soudruhů k „lizu“? Je jasné, že fotografie na balkonu lánského zámku, místo v Radě ČTK a ještě několik podobných tretek, jimiž byla KSČM před pěti lety za podporu Klause „odměněna“, tentokrát nepostačí k tomu, aby mu vypomohla znovu. Nahlas o tom jistě nepadne ani slůvko: Skloňovány budou jen zásadovost a nezištnost ve všech pádech. Ostatní parlamentní strany ten koncert ctnosti jistě nepokazí. Leč vězme, že ve třetím kole první prezidentské volby, pokud tam bude Švejnar protlačen, o velké myšlenky určitě nepůjde na prvním místě.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít