I did it my way

27. srpna 2007, 18:15 - Karel Hvížďala
27. srpna 2007, 18:15

Čtvero přikázání odstupujícího britského premiéra

Udělal jsem to podle svého. Tak nadepsal Tony Blair článek, kterým se rozloučil se svou politickou kariérou a v němž veřejnosti předložil bilanci své činnosti.
Článek začíná slovy: „Kdyby někdo před deseti lety předpovídal, že většinu svého vedení kabinetu budu věnovat zahraniční politice, byl bych velmi překvapený, šokovaný a politicky bych to viděl jako alarmující změnu. Přiznává se k tomu, jak si v uplynulých letech čím dál tím více uvědomoval, jak je zahraniční politika důležitá a jak mizí rozdíly mezi vnitřní a zahraniční politikou. Změna klimatu je hlavním politickým tématem současnosti, a to hlavně v rozvojových zemích, jimž je možné pomoci jen na globální úrovni. Co se dnes děje v Pákistánu, má vliv na události v ulicích celé naší civilizace (a jak nedávno upozornili odborníci, další masakry se nejspíše nevyhnou ani zemím střední Evropy). Masové emigraci se dá těžko čelit jen na národní úrovni a hospodářství je silně ovlivňováno globálními hráči z celého světa.
K tomu je ještě třeba dle Tonyho Blaira připočíst radikální změnu v rozložení sil na mezinárodní scéně, která si vyžaduje nový světový pořádek. Čína se proměňuje v politickou velmoc a zvyšuje se její hospodářská síla. Indie se razantně hlásí o slovo a podobně znovu o své místo ve světové politice usiluje Rusko. Moderní svět je definován větší vzájemnou závislostí, než tomu bylo dříve.
To, co Tony Blair ale politikům vyčítá, je, že fundamentální důsledky těchto změn nechtějí vidět nebo si je neradi připouštějí.
Pro pozitivní změnu navrhuje následující čtyři přikázání:
1. Jednat místo jen přihlížet.
2. Dbát na pěstování transatlantické spolupráce, jejíž význam je pro budoucnost naší civilizace rozhodující.
3. Nebát se říkat jasná slova, která pojmenovávají světový terorismus.
4. Neustupovat od hodnot, na kterých je naše civilizace postavená.
Blair tvrdí, že stojíme před velkou výzvou: potřebujeme mít svůj vlastní pohled na svět, který je stejně kompaktní jako pohled protivníků, ale stojí na našich počestných hodnotách, kterým věříme. Naše hodnoty jsou univerzální, a proto bychom dle něj měli s extremistickými ideologiemi sebevědoměji bojovat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít