I barvy mohou komunikovat

15. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
15. září 2003, 00:00

DOBRÝ DEN, POZDRAVÍME SOTVA NĚKAM VEJDEME. STEJNĚ TAK, OVŠEM ENERGETICKOU ŘEČÍ BEZE SLOV, NÁS PŘI VSTUPU DO JAKÉHOKOLIV PROSTORU POZDRAVÍ BARVY. JSOU TOTIŽ PRVNÍ VĚCÍ, KTERÉ SI NA VĚCECH A LIDECH KOLEM SEBE VŠÍMÁME. Barvy rozdělujeme na teplé a studené.

PROSTOR KOLEM NÁS

DOBRÝ DEN, POZDRAVÍME SOTVA NĚKAM VEJDEME. STEJNĚ TAK, OVŠEM ENERGETICKOU ŘEČÍ BEZE SLOV, NÁS PŘI VSTUPU DO JAKÉHOKOLIV PROSTORU POZDRAVÍ BARVY. JSOU TOTIŽ PRVNÍ VĚCÍ, KTERÉ SI NA VĚCECH A LIDECH KOLEM SEBE VŠÍMÁME.

Barvy rozdělujeme na teplé a studené. Teplé a energičtější jsou červená, oranžová a žlutá. Studené a tlumící jsou zelená, modrá a fialová. V prostorách konzervativních (banky, úřady, ordinace) je doporučeno používat spíše barvy studené, v kreativních (reklama, umělci, média) pak barvy teplé. Oblíbeným omylem je to, že k určitému typu pokoje či kanceláře se hodí jen některé barvy. Není to pravda. Člověk může použít jakékoli barvy, jen si musí dát pozor na to jaké sytosti (tmavé, střední nebo světlé) a jakého jasu (lesklé, polomatné, matné). Ideální kombinaci tvoří tři barvy. Z toho dvě mohou v ploše převládat a poslední je doplňuje. Více barev je rozdrobením toho, co prostor sděluje svému návštěvníkovi. Na druhou stranu - jedna barva vytváří příliš mnoho dominance. Dvě jsou také pouhým výběrem buď a nebo. V učení feng-shui jsou také jednotlivé prvky spojeny se svou barvou. Dřevo je zelená. Symbolizuje trvalý růst, plodnost, harmonii, mír a klid. Je vhodná do koupelen, do místností k odpočívání, ale nehodí se do šéfovy pracovny. Oheň je oranžová a červená. Oranžová je dominantní barva, která je na sítnici oka vidět nejdéle. Zmenší velikost prostoru, ale zvětší velikost předmětů v něm. Červená je mnohde symbolem štěstí, prosperity. Vyvolává dojem tepla. Povzbuzuje, zvyšuje fyzickou aktivitu a vášeň. Nehodí se do kuchyně, jídelny, dětského pokoje, ložnice. Na pracovišti může zvýšit agresivitu. Země je žlutá. Je to optimistická barva, navozuje pocit sebejistoty. Stimuluje mozek, podporuje tvořivost. Napomáhá k dobrému trávení. Vhodná bude v kuchyni a v jídelně, na chodbě a v místnostech určených k práci. Kov je bílá a šedá. Bílá je symbolem nevinnosti, je spojována se světlem. K jejím kladům patří čistota a svěžest, záporem je chlad, mdlost a prázdnota. Hodí se pro kuchyně a koupelny. Nehodí se jako celoplošná barva prostoru. Šedá je velmi výkonná, vhodná pro pracovní prostor, ale musí být vyvážena - jinak tlumí. Voda je modrá a černá. Černá je temná a nezávislá barva, není však vždy negativní, spojována je s realitou světa. K jejím negativům patří smrt, tma, zlo. Používáme ji spíše pro podtrhnutí dojmu jako součást. Jejím kladným symbolem je důvěra, věrnost a stabilita, negativním je pak melancholie. Modrá barva se používá jako prostředek pro zvětšení prostoru, ale neměla by být jako dominantní barva, protože se pak lidé cítí chladně, jsou tiší a introspektivní. Výběr barev pro vhodné pracoviště je tedy proces, kde hraje jednu z hlavních rolí, jakým způsobem chceme komunikovat. Chceme-li se prosadit, říci důrazně svůj názor, volíme barvy energické. Pokud se snažíme spíše naslouchat, komunikovat, dejme přednost barvám tlumeným.

BARVY Z HLEDISKA NAŠEHO VNÍMÁNÍ

Červená = energie

Oranžová = ukázat se

Žlutá = ego

Zelená = city

Modrá = komunikace

Fialová = pochopení.

Jejich vhodným použitím můžeme mnohé získat. I ztratit.

Příště: Tvary a prostor Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info)

Dřevo v interiéru v žlutých tónech podporuje trávení. Koberec má dobrou barvu - dřevo vyrůstá ze země. Zelenou na stolech doporučuji spíše nahradit červenou či oranžovou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít