Hypotéky: hit loňského i letošního roku?

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil PETR BÝM
05. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

Především často citované zvyšování sazeb podle všeho nebude nijak závratné - pokud k němu vůbec dojde, počítají odborníci s růstem 0,5-1 %, a to ještě spíše v závěru roku. Průměrné sazby v posledních měsících velmi mírně narůstaly, i když prosinec si jedna z největších hypotečních bank - Komerční banka - přichystala překvapení v podobě poklesu sazby na 3,5 % (roční fix) a 4 % (na pět let). Konkurenční boj na trhu je stále velmi ostrý, a to pro nějakou razantnější úpravu sazeb není ideální klima. Tím spíše, že se ještě dále přiostří. Pokud bude schválen nový zákon o dluhopisech (možná se to stihne do května), definice hypotečního úvěru se zásadním způsobem změní. Především přestane mít účelový charakter (dnes může sloužit pouze k nákupu nemovitostí), napříště půjde o spotřebitelské půjčky zajišťované zástavním právem k nemovitosti. Odborníci předpokládají, že úročení takových neúčelových hypoték bude vyšší, ale žádný zásadnější důvod, proč by tomu tak mělo být, neuvádějí - financovat se i tyto hypotéky budou prostřednictvím hypotečních zástavních listů, což je cenný papír mezi investory velmi oblíbený. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, nejspíše i tak zůstane hypotéka nejvýhodnějším úvěrem, který se u nás nabízí. Právě teď Češi preferují život na dluh a možnost jistit hypotéku nějakým rekreačním objektem má téměř každá rodina. Zkrátka nemusí přijít ani reality. To zejména vtom případě, že MMR prosadí svůj plán podpory hypoték: po dobu 15 let při úvěru 1,5 mil. Kč by činila 1320 Kč měsíčně, a to pro každého, kdo nemá vlastní bydlení. Taková částka by „cenu“ vlastního bydlení dost výrazně snížila a mohla by zájem o byty a rodinné domky ještě akcelerovat. Naproti tomu nejspíš nelze mnoho očekávat od EU. Možnost poskytovat neúčelové hypotéky sice může přilákat další banky, neočekává se však, že by mělo jít o nějaký výrazný nárůst. Největší naše tuzemské bankovní ústavy již hypotéky poskytují a většinu trhu si víceméně rozdělila trojice bank - Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Noví hráči tak mají velice nesnadnou pozici a získat výraznější podíl na trhu pro ně bude skutečně obtížné. Ke konci září loňského roku mělo u nás hypoteční úvěr přes 87 tis. fyzických osob (vedle toho přibližně 4 tis. podnikatelských a jiných subjektů), při úhrnném objemu úvěrů 92 mld. Kč. Odborníci předpokládají, že za celý rok se počet hypoték přehoupne přes magickou hranici 100 tisíc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít