Hypotéky: hit loňského i letošního roku?

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil PETR BÝM
05. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

Především často citované zvyšování sazeb podle všeho nebude nijak závratné - pokud k němu vůbec dojde, počítají odborníci s růstem 0,5-1 %, a to ještě spíše v závěru roku. Průměrné sazby v posledních měsících velmi mírně narůstaly, i když prosinec si jedna z největších hypotečních bank - Komerční banka - přichystala překvapení v podobě poklesu sazby na 3,5 % (roční fix) a 4 % (na pět let). Konkurenční boj na trhu je stále velmi ostrý, a to pro nějakou razantnější úpravu sazeb není ideální klima. Tím spíše, že se ještě dále přiostří. Pokud bude schválen nový zákon o dluhopisech (možná se to stihne do května), definice hypotečního úvěru se zásadním způsobem změní. Především přestane mít účelový charakter (dnes může sloužit pouze k nákupu nemovitostí), napříště půjde o spotřebitelské půjčky zajišťované zástavním právem k nemovitosti. Odborníci předpokládají, že úročení takových neúčelových hypoték bude vyšší, ale žádný zásadnější důvod, proč by tomu tak mělo být, neuvádějí - financovat se i tyto hypotéky budou prostřednictvím hypotečních zástavních listů, což je cenný papír mezi investory velmi oblíbený. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, nejspíše i tak zůstane hypotéka nejvýhodnějším úvěrem, který se u nás nabízí. Právě teď Češi preferují život na dluh a možnost jistit hypotéku nějakým rekreačním objektem má téměř každá rodina. Zkrátka nemusí přijít ani reality. To zejména vtom případě, že MMR prosadí svůj plán podpory hypoték: po dobu 15 let při úvěru 1,5 mil. Kč by činila 1320 Kč měsíčně, a to pro každého, kdo nemá vlastní bydlení. Taková částka by „cenu“ vlastního bydlení dost výrazně snížila a mohla by zájem o byty a rodinné domky ještě akcelerovat. Naproti tomu nejspíš nelze mnoho očekávat od EU. Možnost poskytovat neúčelové hypotéky sice může přilákat další banky, neočekává se však, že by mělo jít o nějaký výrazný nárůst. Největší naše tuzemské bankovní ústavy již hypotéky poskytují a většinu trhu si víceméně rozdělila trojice bank - Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Noví hráči tak mají velice nesnadnou pozici a získat výraznější podíl na trhu pro ně bude skutečně obtížné. Ke konci září loňského roku mělo u nás hypoteční úvěr přes 87 tis. fyzických osob (vedle toho přibližně 4 tis. podnikatelských a jiných subjektů), při úhrnném objemu úvěrů 92 mld. Kč. Odborníci předpokládají, že za celý rok se počet hypoték přehoupne přes magickou hranici 100 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít