Article, show

Hypotéky: hit loňského i letošního roku?

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil PETR BÝM
05. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

Především často citované zvyšování sazeb podle všeho nebude nijak závratné - pokud k němu vůbec dojde, počítají odborníci s růstem 0,5-1 %, a to ještě spíše v závěru roku. Průměrné sazby v posledních měsících velmi mírně narůstaly, i když prosinec si jedna z největších hypotečních bank - Komerční banka - přichystala překvapení v podobě poklesu sazby na 3,5 % (roční fix) a 4 % (na pět let). Konkurenční boj na trhu je stále velmi ostrý, a to pro nějakou razantnější úpravu sazeb není ideální klima. Tím spíše, že se ještě dále přiostří. Pokud bude schválen nový zákon o dluhopisech (možná se to stihne do května), definice hypotečního úvěru se zásadním způsobem změní. Především přestane mít účelový charakter (dnes může sloužit pouze k nákupu nemovitostí), napříště půjde o spotřebitelské půjčky zajišťované zástavním právem k nemovitosti. Odborníci předpokládají, že úročení takových neúčelových hypoték bude vyšší, ale žádný zásadnější důvod, proč by tomu tak mělo být, neuvádějí - financovat se i tyto hypotéky budou prostřednictvím hypotečních zástavních listů, což je cenný papír mezi investory velmi oblíbený. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, nejspíše i tak zůstane hypotéka nejvýhodnějším úvěrem, který se u nás nabízí. Právě teď Češi preferují život na dluh a možnost jistit hypotéku nějakým rekreačním objektem má téměř každá rodina. Zkrátka nemusí přijít ani reality. To zejména vtom případě, že MMR prosadí svůj plán podpory hypoték: po dobu 15 let při úvěru 1,5 mil. Kč by činila 1320 Kč měsíčně, a to pro každého, kdo nemá vlastní bydlení. Taková částka by „cenu“ vlastního bydlení dost výrazně snížila a mohla by zájem o byty a rodinné domky ještě akcelerovat. Naproti tomu nejspíš nelze mnoho očekávat od EU. Možnost poskytovat neúčelové hypotéky sice může přilákat další banky, neočekává se však, že by mělo jít o nějaký výrazný nárůst. Největší naše tuzemské bankovní ústavy již hypotéky poskytují a většinu trhu si víceméně rozdělila trojice bank - Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Noví hráči tak mají velice nesnadnou pozici a získat výraznější podíl na trhu pro ně bude skutečně obtížné. Ke konci září loňského roku mělo u nás hypoteční úvěr přes 87 tis. fyzických osob (vedle toho přibližně 4 tis. podnikatelských a jiných subjektů), při úhrnném objemu úvěrů 92 mld. Kč. Odborníci předpokládají, že za celý rok se počet hypoték přehoupne přes magickou hranici 100 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít