Hypotéky: hit loňského i letošního roku?

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil PETR BÝM
05. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

ZÁJEM O HYPOTEČNÍ ÚVĚRY BYL LONI ENORMNÍ - V PRVNÍCH TŘECH ČTVRTLETÍCH HO ZÍSKALY 23 TISÍCE KLIENTŮ. V MEZIROČNÍM POROVNÁNÍ TO PŘEDSTAVOVALO NÁRŮST O 50 %. OČEKÁVANÉ VYŠŠÍ ÚROKOVÉ SAZBY NEJSPÍŠ LETOS POPTÁVKU TROCHU ZTLUMÍ, ALE STEJNĚ DOBŘE TOMU MŮŽE BÝT NAOPAK.

Především často citované zvyšování sazeb podle všeho nebude nijak závratné - pokud k němu vůbec dojde, počítají odborníci s růstem 0,5-1 %, a to ještě spíše v závěru roku. Průměrné sazby v posledních měsících velmi mírně narůstaly, i když prosinec si jedna z největších hypotečních bank - Komerční banka - přichystala překvapení v podobě poklesu sazby na 3,5 % (roční fix) a 4 % (na pět let). Konkurenční boj na trhu je stále velmi ostrý, a to pro nějakou razantnější úpravu sazeb není ideální klima. Tím spíše, že se ještě dále přiostří. Pokud bude schválen nový zákon o dluhopisech (možná se to stihne do května), definice hypotečního úvěru se zásadním způsobem změní. Především přestane mít účelový charakter (dnes může sloužit pouze k nákupu nemovitostí), napříště půjde o spotřebitelské půjčky zajišťované zástavním právem k nemovitosti. Odborníci předpokládají, že úročení takových neúčelových hypoték bude vyšší, ale žádný zásadnější důvod, proč by tomu tak mělo být, neuvádějí - financovat se i tyto hypotéky budou prostřednictvím hypotečních zástavních listů, což je cenný papír mezi investory velmi oblíbený. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, nejspíše i tak zůstane hypotéka nejvýhodnějším úvěrem, který se u nás nabízí. Právě teď Češi preferují život na dluh a možnost jistit hypotéku nějakým rekreačním objektem má téměř každá rodina. Zkrátka nemusí přijít ani reality. To zejména vtom případě, že MMR prosadí svůj plán podpory hypoték: po dobu 15 let při úvěru 1,5 mil. Kč by činila 1320 Kč měsíčně, a to pro každého, kdo nemá vlastní bydlení. Taková částka by „cenu“ vlastního bydlení dost výrazně snížila a mohla by zájem o byty a rodinné domky ještě akcelerovat. Naproti tomu nejspíš nelze mnoho očekávat od EU. Možnost poskytovat neúčelové hypotéky sice může přilákat další banky, neočekává se však, že by mělo jít o nějaký výrazný nárůst. Největší naše tuzemské bankovní ústavy již hypotéky poskytují a většinu trhu si víceméně rozdělila trojice bank - Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Noví hráči tak mají velice nesnadnou pozici a získat výraznější podíl na trhu pro ně bude skutečně obtížné. Ke konci září loňského roku mělo u nás hypoteční úvěr přes 87 tis. fyzických osob (vedle toho přibližně 4 tis. podnikatelských a jiných subjektů), při úhrnném objemu úvěrů 92 mld. Kč. Odborníci předpokládají, že za celý rok se počet hypoték přehoupne přes magickou hranici 100 tisíc.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít