Hypotéky zlevnily a jsou dostupnější

18. listopadu 2010, 05:30 - Anna Janečková
18. listopadu 2010, 05:30

Trh s hypotékami se po loňském útlumu opět začíná hýbat. Napomáhá tomu i snížení úrokových sazeb, které jsou pro klienty rozhodující.

Foto: Hypoteční banka

V září si Češi formou hypoték vypůjčili osm miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj. Za první tři čtvrtletí letošního roku pak tuzemské banky poskytly hypotéky za 58,9 miliardy korun. To je téměř o dvě miliardy více než ve stejném období roku 2009. „Zdá se, že náladu ve společnosti pomalu opouští strach a obavy a lidé začínají mít větší důvěru v budoucnost. V posledních měsících se blížíme hodnotám z roku 2008,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Za celý rok 2008 přitom poskytly tuzemské banky občanům hypoteční úvěry za více než 120 miliard, což bylo o 39 procent více než loni.

Měsíční splátky rozhodují

Úrokové sazby hypoték v září v meziročním srovnání klesly o více než jeden procentní bod. To znamená, že klient, který si letos zažádá o dvoumilionovou hypotéku se splatností na 20 let, bude mít nyní měsíční splátku o 1 188 korun nižší než ten samý klient, který by úvěrovou smlouvu podepsal v loňském září. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték činila 5,63 procenta, nyní je to 4,56 procenta.

Právě výše úroku, respektive měsíčních splátek je stále nejdůležitější kritérium při výběru hypotečního úvěru. „Na rozdíl od jiných produktů není pro klienty příliš důležitá ani administrativní náročnost získání hypotéky,“ říká Richard Hajduk, marketingový manažer společnosti LBBW Bank, která se hypotékám věnovala v aktuálním průzkumu. Přitom právě administrativní zátěž a papírování prý klienti uvádějí jako jeden z hlavních důvodů, proč například nezmění banku v případě svého běžného účtu.

Hypotéku si bere většina

Obchodníci s nemovitostmi si od snadnějšího přístupu k hypotékám slibují oživení trhu zmítaného ekonomickou recesí. Například obchodní ředitel realitní kanceláře M&M Reality Miroslav Jonáš doufá, že trh s takzvanými second-handovými byty bude příští rok růst zhruba o pětinu. Rostoucí zájem o nákup nemovitostí předpovídá i generální ředitel Century 21 Aleš Mazgaj.

Podle analýzy developerské společnosti Ekospol si při nákupu nového bydlení bere hypotéku 80 procent lidí. S její pomocí pak financují nejčastěji 70 procent hodnoty nemovitosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít