Hypotéky na půdu ze zahraničí

12. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
12. července 2004, 00:00

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮPůl miliardy korun má v rámci svého programu "Půda" Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮ

Půl miliardy korun má v rámci svého programu „Půda“ Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

Po počátečních rozpacích se začíná v poslední době nákup půdy se státní podporou konečně rozbíhat. Do hry vstoupily v poslední době dvě zahraniční banky.

Do současné doby bylo možné využít dotaci úroků z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na nákup půdy prostřednictvím GE Capital Bank (nástupce Agrobanky), České spořitelny a Komerční banky.

Od 23. června letošního roku se k nim přidala Waldviertler Sparkas-se a o týden později vstoupila v platnost smlouva mezi fondem a Volks-bankou.

JEDNOPROCENTNÍ ÚROK

Zemědělci tak mohou využít hypoték u pěti bank v optimálním případě úročených pouhým jedním procentem. Obecné podmínky úhrady části úroků z úvěrů jsou podle mluvčího fondu Tomáše Vyšohlída 4,5 procenta, žadatel o státní podporu může využít ještě dvouprocentní bonifikace, pokud je zapojen v dalším z programů fondu s názvem Mládí. Při současných úrokových sazbách kolem sedmi procent tak platí zemědělci z poskytnutých hypoték kolem dvou procent úroků.

Z vyčleněných 500 milionů korun na dotaci úroků je podle Vyšohlída v současné době vyčerpána zanedbatelná část, to se ale patrně brzy změní.

K 30. červnu, za první půlrok, kdy byl program Půda vyhlášen, podalo žádosti o státní podporu úroků 53 zemědělců, v současné době jsou již uzavřeny smlouvy na nákup necelého tisíce hektarů a dalších 1200 hektarů kupované půdy je ve schvalovacím procesu. Podle dosavadních statistik je průměrná výměra půdy nakupované jedním subjektem necelých 100 hektarů, cena je přitom dosud příznivá - zhruba 33 000 korun za hektar.

CENA PŮDY POROSTE

Kdo má peníze, měl by půdu koupit co nejrychleji, shodují se odborníci například z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Její cena totiž poroste, v Česku je v současné době

v porovnání s průmyslově vyspělým zahraničím asi desetinová. Podle aktuálního průzkumu internetového portálu České zemědělské univerzity v Praze www.agris.cz také již v současné době pociťuje výrazný tlak na růst ceny půdy ve svém regionu 35 procent zemědělců.

Hypoteční úvěr na nákup půdy je určen samostatně hospodařícím rolníkům i právnickým osobám. Minimální doba splatnosti úvěru je deset let, může však dosáhnout až dvaceti let. Klienti mají možnost zvolit si mezi měsíčními a čtvrtletními splátkami v návaznosti na příjmy ze své zemědělské činnosti a mohou si individuálně vybrat mezi proměnlivou nebo pevnou úrokovou sazbou.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít