Hypotéky na půdu ze zahraničí

12. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
12. července 2004, 00:00

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮPůl miliardy korun má v rámci svého programu "Půda" Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮ

Půl miliardy korun má v rámci svého programu „Půda“ Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

Po počátečních rozpacích se začíná v poslední době nákup půdy se státní podporou konečně rozbíhat. Do hry vstoupily v poslední době dvě zahraniční banky.

Do současné doby bylo možné využít dotaci úroků z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na nákup půdy prostřednictvím GE Capital Bank (nástupce Agrobanky), České spořitelny a Komerční banky.

Od 23. června letošního roku se k nim přidala Waldviertler Sparkas-se a o týden později vstoupila v platnost smlouva mezi fondem a Volks-bankou.

JEDNOPROCENTNÍ ÚROK

Zemědělci tak mohou využít hypoték u pěti bank v optimálním případě úročených pouhým jedním procentem. Obecné podmínky úhrady části úroků z úvěrů jsou podle mluvčího fondu Tomáše Vyšohlída 4,5 procenta, žadatel o státní podporu může využít ještě dvouprocentní bonifikace, pokud je zapojen v dalším z programů fondu s názvem Mládí. Při současných úrokových sazbách kolem sedmi procent tak platí zemědělci z poskytnutých hypoték kolem dvou procent úroků.

Z vyčleněných 500 milionů korun na dotaci úroků je podle Vyšohlída v současné době vyčerpána zanedbatelná část, to se ale patrně brzy změní.

K 30. červnu, za první půlrok, kdy byl program Půda vyhlášen, podalo žádosti o státní podporu úroků 53 zemědělců, v současné době jsou již uzavřeny smlouvy na nákup necelého tisíce hektarů a dalších 1200 hektarů kupované půdy je ve schvalovacím procesu. Podle dosavadních statistik je průměrná výměra půdy nakupované jedním subjektem necelých 100 hektarů, cena je přitom dosud příznivá - zhruba 33 000 korun za hektar.

CENA PŮDY POROSTE

Kdo má peníze, měl by půdu koupit co nejrychleji, shodují se odborníci například z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Její cena totiž poroste, v Česku je v současné době

v porovnání s průmyslově vyspělým zahraničím asi desetinová. Podle aktuálního průzkumu internetového portálu České zemědělské univerzity v Praze www.agris.cz také již v současné době pociťuje výrazný tlak na růst ceny půdy ve svém regionu 35 procent zemědělců.

Hypoteční úvěr na nákup půdy je určen samostatně hospodařícím rolníkům i právnickým osobám. Minimální doba splatnosti úvěru je deset let, může však dosáhnout až dvaceti let. Klienti mají možnost zvolit si mezi měsíčními a čtvrtletními splátkami v návaznosti na příjmy ze své zemědělské činnosti a mohou si individuálně vybrat mezi proměnlivou nebo pevnou úrokovou sazbou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít