Hypotéky na půdu ze zahraničí

12. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
12. července 2004, 00:00

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮPůl miliardy korun má v rámci svého programu "Půda" Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮ

Půl miliardy korun má v rámci svého programu „Půda“ Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

Po počátečních rozpacích se začíná v poslední době nákup půdy se státní podporou konečně rozbíhat. Do hry vstoupily v poslední době dvě zahraniční banky.

Do současné doby bylo možné využít dotaci úroků z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na nákup půdy prostřednictvím GE Capital Bank (nástupce Agrobanky), České spořitelny a Komerční banky.

Od 23. června letošního roku se k nim přidala Waldviertler Sparkas-se a o týden později vstoupila v platnost smlouva mezi fondem a Volks-bankou.

JEDNOPROCENTNÍ ÚROK

Zemědělci tak mohou využít hypoték u pěti bank v optimálním případě úročených pouhým jedním procentem. Obecné podmínky úhrady části úroků z úvěrů jsou podle mluvčího fondu Tomáše Vyšohlída 4,5 procenta, žadatel o státní podporu může využít ještě dvouprocentní bonifikace, pokud je zapojen v dalším z programů fondu s názvem Mládí. Při současných úrokových sazbách kolem sedmi procent tak platí zemědělci z poskytnutých hypoték kolem dvou procent úroků.

Z vyčleněných 500 milionů korun na dotaci úroků je podle Vyšohlída v současné době vyčerpána zanedbatelná část, to se ale patrně brzy změní.

K 30. červnu, za první půlrok, kdy byl program Půda vyhlášen, podalo žádosti o státní podporu úroků 53 zemědělců, v současné době jsou již uzavřeny smlouvy na nákup necelého tisíce hektarů a dalších 1200 hektarů kupované půdy je ve schvalovacím procesu. Podle dosavadních statistik je průměrná výměra půdy nakupované jedním subjektem necelých 100 hektarů, cena je přitom dosud příznivá - zhruba 33 000 korun za hektar.

CENA PŮDY POROSTE

Kdo má peníze, měl by půdu koupit co nejrychleji, shodují se odborníci například z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Její cena totiž poroste, v Česku je v současné době

v porovnání s průmyslově vyspělým zahraničím asi desetinová. Podle aktuálního průzkumu internetového portálu České zemědělské univerzity v Praze www.agris.cz také již v současné době pociťuje výrazný tlak na růst ceny půdy ve svém regionu 35 procent zemědělců.

Hypoteční úvěr na nákup půdy je určen samostatně hospodařícím rolníkům i právnickým osobám. Minimální doba splatnosti úvěru je deset let, může však dosáhnout až dvaceti let. Klienti mají možnost zvolit si mezi měsíčními a čtvrtletními splátkami v návaznosti na příjmy ze své zemědělské činnosti a mohou si individuálně vybrat mezi proměnlivou nebo pevnou úrokovou sazbou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít