Hypotéky na půdu ze zahraničí

12. července 2004, 00:00 - PETR HAVEL
12. července 2004, 00:00

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮPůl miliardy korun má v rámci svého programu "Půda" Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

DOTACE NA ÚROKY Z ÚVĚRŮ

Půl miliardy korun má v rámci svého programu „Půda“ Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na dotaci úroků z úvěrů, které si mohou vzít zemědělci na nákup půdy od soukromých vlastníků.

Po počátečních rozpacích se začíná v poslední době nákup půdy se státní podporou konečně rozbíhat. Do hry vstoupily v poslední době dvě zahraniční banky.

Do současné doby bylo možné využít dotaci úroků z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na nákup půdy prostřednictvím GE Capital Bank (nástupce Agrobanky), České spořitelny a Komerční banky.

Od 23. června letošního roku se k nim přidala Waldviertler Sparkas-se a o týden později vstoupila v platnost smlouva mezi fondem a Volks-bankou.

JEDNOPROCENTNÍ ÚROK

Zemědělci tak mohou využít hypoték u pěti bank v optimálním případě úročených pouhým jedním procentem. Obecné podmínky úhrady části úroků z úvěrů jsou podle mluvčího fondu Tomáše Vyšohlída 4,5 procenta, žadatel o státní podporu může využít ještě dvouprocentní bonifikace, pokud je zapojen v dalším z programů fondu s názvem Mládí. Při současných úrokových sazbách kolem sedmi procent tak platí zemědělci z poskytnutých hypoték kolem dvou procent úroků.

Z vyčleněných 500 milionů korun na dotaci úroků je podle Vyšohlída v současné době vyčerpána zanedbatelná část, to se ale patrně brzy změní.

K 30. červnu, za první půlrok, kdy byl program Půda vyhlášen, podalo žádosti o státní podporu úroků 53 zemědělců, v současné době jsou již uzavřeny smlouvy na nákup necelého tisíce hektarů a dalších 1200 hektarů kupované půdy je ve schvalovacím procesu. Podle dosavadních statistik je průměrná výměra půdy nakupované jedním subjektem necelých 100 hektarů, cena je přitom dosud příznivá - zhruba 33 000 korun za hektar.

CENA PŮDY POROSTE

Kdo má peníze, měl by půdu koupit co nejrychleji, shodují se odborníci například z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Její cena totiž poroste, v Česku je v současné době

v porovnání s průmyslově vyspělým zahraničím asi desetinová. Podle aktuálního průzkumu internetového portálu České zemědělské univerzity v Praze www.agris.cz také již v současné době pociťuje výrazný tlak na růst ceny půdy ve svém regionu 35 procent zemědělců.

Hypoteční úvěr na nákup půdy je určen samostatně hospodařícím rolníkům i právnickým osobám. Minimální doba splatnosti úvěru je deset let, může však dosáhnout až dvaceti let. Klienti mají možnost zvolit si mezi měsíčními a čtvrtletními splátkami v návaznosti na příjmy ze své zemědělské činnosti a mohou si individuálně vybrat mezi proměnlivou nebo pevnou úrokovou sazbou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít