Hypoték přibývá, úroky se snižují

28. září 2011, 08:35 - Renata Lichtenegerová
28. září 2011, 08:35

V srpnu stoupl počet hypoték i částka, kterou si Češi na bydlení půjčili. Nejvýhodnější jsou podle odborníků hypotéky s pětiletou fixací.  

Foto: Profimedia.cz

Češi si opět začali ve větší míře půjčovat na bydlení. Objem nově poskytnutých hypoték v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o 1,3 miliardy korun na téměř 9,9 miliardy. Zvýšil se i počet hypoték, v srpnu si jich lidé sjednali 5 891, v červenci to bylo 5 078. Vyplývá to ze souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. „Celkový počet uzavřených hypotečních úvěrů kopíruje situaci z loňského roku. Letos v srpnu si stejně jako minulý rok lidé uzavřeli více hypotečních úvěrů než v červenci. V letech 2008 a 2009 byla situace opačná. Červenec byl pro hypotéky zajímavější než srpen,“ říká analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Vliv na počty hypotečních úvěrů mají podle něho mimo jiné akční nabídky bank.

Méně výhodné, stejně oblíbené

Průměrná úroková sazba v srpnu klesla na 4,09 procenta z předchozích 4,14 procenta. Pokles úrokových sazeb byl způsoben především poklesem úročení hypoték s pětiletou fixací. Ze 4,17 procenta klesla průměrná sazba u této fixace na 4,13 procenta. „Pokles sazeb Fincentrum Hypoindexu byl tažen především snížením sazeb u tříletých a pětiletých fixací. Pětileté fixace v srpnu opět atakovaly svá dlouhodobá minima a od historicky nejnižších hodnot naměřených Fincentrum Hypoindexem z října 2005 je dělí již jen pět bazických bodů,“ přibližuje Rajdl. Úrokové sazby u tříletých fixací se v srpnu dostaly na 4,23 procenta. Tříleté fixace jsou tedy méně výhodné, ale minimálně stejně oblíbené jako ty pětileté. V červenci dokonce převažovaly.

Většina lidí volí delší fixaci

Zaujala vás lákavá nabídka úrokové sazby u hypoték pod tři procenta? Zpozorněte. „V těchto případech se jedná o variabilní hypotéky. Sazba se může kdykoli změnit,“ upozorňuje Rajdl. Průměrná úroková sazba u variabilních hypotečních úvěrů je 2,87 procenta. Ve srovnání s červencem se v srpnu jako jediná vůbec nezměnila. Variabilních hypoték bylo v srpnu uzavřeno 747, kdežto hypoték s jednoletou fixací jen 401. „Podíl tříletých a pětiletých fixací na sjednaných hypotékách se již delší dobu drží okolo 85 procent, většina klientů tak naštěstí neslyší na opticky lákavé sazby pod tři procenta u variabilních hypoték, které se mohou v budoucnu výrazně zvýšit, a využívají příznivé situace na trhu k zafixování výhodných sazeb okolo čtyř procent na tři až pět let,“ doplňuje Rajdl.

Hypotéku spíše na starší byt

Podle statistiky Hypoteční banky si Češi za peníze z hypotéky kupují nejčastěji dvou- či třípokojové byty. Jsou to přitom většinou již stojící byty, novostavby se na objemu poskytnutých hypoték podílejí asi jen z pěti procent. Tento trend je prý přibližně stejný jako loni. Z novostaveb jsou podle údajů Hypoteční banky pro klienty nejzajímavější jednopokojové byty. U dalších firem je skladba prodávaných novostaveb podobná jako v případě starších bytů. Například prostřednictvím společnosti HypoAsistent si lidé v letošním prvním pololetí pořizovali v případě novostaveb nejčastěji dvoupokojové byty, na které bylo určeno 42 procent hypoték. Dalších 31 procent úvěrů šlo na třípokojové byty.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít