Hypoteční zástavní listy: investiční instrument bez rizika

19. května 2003, 00:00 - Petr Bým, bym@profit.cz
19. května 2003, 00:00

Domácí soukromý investor dnes těžko hledá, kam by volné finanční prostředky umístil. Poměrně lákavou alternativou k běžným investičním instrumentům jsou dnes hypoteční zástavní listy.Česká ekonomika prochází obdobím nízkých úroků, což investiční možnosti značně omezuje.

Domácí soukromý investor dnes těžko hledá, kam by volné finanční prostředky umístil. Poměrně lákavou alternativou k běžným investičním instrumentům jsou dnes hypoteční zástavní listy.

Česká ekonomika prochází obdobím nízkých úroků, což investiční možnosti značně omezuje. Pravděpodobně nejvíce jsou postiženi soukromí investoři tzv. konzervativního typu (tj. takoví, kteří se snaží maximálně omezit rizikovost investice, a to i na úkor výnosu). Jejich dosavadní hlavní nástroj investování - bankovní depozita - dnes vynášejí opravdu málo. Finanční analytici mají odpověď: kupujte nemovitosti. Bez ohledu na to, že podle mnohých je trh realit v některých svých segmentech evidentně přehřátý, je to rada správná. Má ovšem jisté slabiny, z nichž největší je značná výše investice, která je ke vstupu do světa realit zapotřebí.

Investice do realit trochu jinak

Nedávno se u nás objevil nový typ cenných papírů, které poněkud zprostředkovaně dovolují využít aktuální konjunktury trhu realit u nás. Jde o hypoteční zástavní listy (HZL). Je to v podstatě dluhopis, obvykle s pevnou úrokovou sazbou (na trhu jsou i HZL se sazbou pohyblivou, navázanou na PRIBOR). Emitovat je mohou v zásadě všechny velké banky, které jejich prostřednictvím mohou financovat hypoteční úvěry poskytované jejich klientům. Podobně jako u např. státních obligací jde o cenné papíry s minimálním rizikem, kryty jsou právě zástavním právem k nemovitosti, ke které se hypotéka poskytla. V edle toho je jejich výhodou - v porovnání s úročením bankovních vkladů - vyšší výnos, který se po očištění od všech nákladů pohybuje mezi 1-3 %. Mimo jiné také proto, že na kuponový výnos HZL se nevztahuje daň z příjmu. Splatnost kupónu je různá, obvykle jde o pět let, a podle této doby se určuje jejich aktuální tržní cena. Další výhodou je dobrá likvidita tohoto cenného papíru - s HZL se běžně obchoduje, ceny se samozřejmě pohybují v závislosti na okamžiku splatnosti kuponu a výši úrokových sazeb.

Nabídka není silná

U nás HZL emituje zatím hlavně Česká spořitelna a Českomoravská hypoteční banka. Na volném trhu i proto není nabídka nijak závratná, mj. také z důvodu, že hlavní část emisí pravidelně skupují velcí, institucionální investoři. Přesto se už na trhu docela dobře etablovaly. Například v nabídce ČSOB je v současné době nyní několik HZL. Jejich nominální cena činí 10 000 Kč, úročení dosahuje zhruba 6-9 %. Tržní cena přesahuje nominální o přibližně o 5-17 %. Mj. je třeba do ní zakalkulovat poplatky a zejména alikvótní úrokový výnos (část výnosu, o který se prodejce při transakci „připravuje“). Zájemce ale musí splňovat několik podmínek: musí mít běžný účet u ČSOB (event. Poštovní spořitelny), výpis z účtu u Střediska cenných papírů, zapotřebí je rovněž občanský průkaz. V loňském roce ČSOB prodala HZL v hodnotě 176 mil. Kč, v průměrné ceně 11 200 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít