Hypoteční zástavní listy: dobrý tip pro konzervativní investory

01. března 2004, 00:00 - MIROSLAV FRAJT, KZ Finance PETR BÝM
01. března 2004, 00:00

NÍZKÝ ÚROK ZŮSTANE ALESPOŇ JEŠTĚ TENTO ROK PRO ČESKOU EKONOMIKU REALITOU - PODLE VŠEHO ZVÝŠÍ ČNB LETOS SVÉ SAZBY MAXIMÁLNĚ O 0,5 PROCENTA. DNES JE TEDY VÝHODNÉ PŘEDEVŠÍM SI PŮJČOVAT A VÝSLEDKY ÚVĚROVÝCH INSTITUCÍ VŠEHO DRUHU TO TAKÉ POTVRZUJÍ.

Pevný výnos, nulové riziko a stále širší nabídka jsou atraktivní ZAPOMÍNAT BY SE NICMÉNĚ NEMĚLO ANI NA INVESTICE. VÝNOSY STANDARDNÍCH FINANČNÍCH PRODUKTŮ JSOU OVŠEM NEPŘÍLIŠ LÁKAVÉ NEBO RIZIKOVÉ - PROTO STÁLE VĚTŠÍ POZORNOST INVESTORŮ VELKÝCH I MALÝCH PŘITAHUJÍ HYPOTEČNÍ ZÁSTAVNÍ LISTY. Atraktivita hypotečních zástavních listů (HZL) má původ v několika faktorech. Je to především minimální, vlastně nulové riziko - jmenovitá hodnota HZL včetně splatných úroků je v souladu se zákonem kryta pohledávkami v tzv. krycím bloku. Minimálně z 90 % je krycí blok tvořen pohledávkami z hypotečních úvěrů zajištěných zástavou nemovitosti (úvěr nesmí převýšit 70 % ceny nemovitosti). Maximálně 10 % pak může mít podobu tzv. náhradního krytí, což mohou být pouze vysoce likvidní a bonitní prostředky: hotovost, státní dluhopisy, vklady u České národní banky (ČNB) či cenné papíry vydané ČNB. To je nanejvýš významné, protože HZL je cenným papírem, nikoli vkladem, a proto není nijak pojištěn. Kvalita krytí ovšem činí hypoteční zástavní list jedním z nejbezpečnějších cenných papírů. VÝNOSY SE NEDANÍ Dalším významným faktorem je skutečnost, že výnosy z držení HZL nepodléhají žádnému zdanění (včetně daně z příjmu). A v neposlední řadě je přitažlivá i poměrně vysoká likvidita - prodej HZL není žádným problémem. Pokud k němu dojde „předčasně“, musí investor samozřejmě oželet adekvátní část výnosu. Prodejem HZL banky financují hypotéky. Už z toho plyne potenciální okruh emitentů - licenci na vydávání HZL má u nás deset bank, které jsou samozřejmě souběžně hypotečními bankami. Donedávna se uvádělo, že je u nás hypotečních bank devět - desátou byla ČSOB, která se až do letoška na trhu hypotečních úvěrů angažovala prostřednictvím své dceřiné společnosti Českomoravské hypoteční banky (ČMHB). V únoru ale ČSOB uvedla na trh vlastní hypoteční produkt. Podle představitelů banky nicméně není emise HZL „aktuální“. Přesto právě pobočky ČSOB zájemcům HZL nabízejí - emitentem je ovšem ČMHB, která je na trhu těchto cenných papírů nejaktivnější. V pořadí již čtrnáctou emisi zástavních ČMHB realizovala nedávno - její objem dosahuje miliardy korun, jmenovitá hodnota listu činí 10 000 Kč a fixní kupon je ve výši 4,3 procenta ročně. Podle Pavla Hejzlara z ČSOB se na pobočkách této banky loni prodalo drobným investorům 19 tisíc HZL v objemu 209 milionů korun. Banka ovšem prodej podmiňuje vlastnictvím běžného účtu v ČSOB či Poštovní spořitelně (kromě toho je nutné mít aktivní majetkový účet ve Středisku cenných papírů). Tuto nevýhodu ale více než vyvažuje skutečnost, že právě nákup lze omezit třeba jen na pouhý jeden HZL, jako vstupní investice tedy postačí částka mírně přesahující nominální hodnotu papíru, tedy 10 000 Kč. Další emitenti jsou náročnější: v případě zástavních listů České spořitelny je minimum pro nákup tři kusy, u HVB Bank pět kusů, na druhou stranu odpadá podmínka v podobě účtu u emitující banky. KONKRÉTNÍ DAŇOVÉ VÝHODY

Jak již bylo napsáno, základní složkou výnosu je úrok, který je osvobozen od daně z příjmu. Pro fyzickou osobu tento fakt znamená daňovou výhodu ve výši 15 % (např. 6,4 % čistého úroku u emise HZL znamená stejný efektivní výnos jako 7,5 % hrubého úroku u termínovaných vkladů a ostatních dluhopisů vydaných v tomto roce), případně daňovou výhodu ve výši 25 % (např. 6,4 % čistého úroku u emise HZL znamená stejný efektivní výnos jako 8,54 % hrubého úroku u ostatních dluhopisů) Pokud se pro HZL rozhodnou institucionální investoři, získají daňovou výhodu až 31 % (např. 6,4 % čistého úroku u emise HZL znamená stejný efektivní výnos jako 9,28 % hrubého úroku u ostatních dluhopisů a termínovaných vkladů). Snadná likvidita vyplývá z veřejné obchodovatelnosti HZL, jejich umístění na volném trhu Burzy cenných papírů Praha a RM-Systému. Drobní investoři, kteří mají zájem o nákup hypotečních zástavních listů, nejčastěji míří na pobočky ČSOB, kde se prodávají již zmíněné HZL Českomoravské hypoteční banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít