Hýčkání hazardu pokračuje

15. dubna 2010, 15:19 - redakce
15. dubna 2010, 15:19

(EURO 13/2010)

Vedení společnosti SYNOT TIP (právního nástupce SYNOT LOTTO) se ohrazuje proti informacím zveřejněným redaktorem Davidem Kaslem v článku Hýčkání hazardu pokračuje (EURO 13/2010). Údaje o společnosti jsou dle nás účelově zkreslenou interpretací odvodové povinnosti společnosti SYNOT TIP.
Kasl sice publikoval správné údaje týkající se správního poplatku, který naše společnost odvedla v roce 2008 ve výši deseti milionů korun, nezmiňuje však podstatný fakt, že ani zdaleka nejde o všechny peníze, jež tehdy SYNOT LOTTO dle zákonných předpisů odvedl (viz Přesné údaje o odvodech). V rámci povinných odvodů v roce 2008 společnost SYNOT LOTTO tedy zaplatila téměř čtvrt miliardy korun! Ve srovnání s tím je Kaslem uvedených deset milionů korun, které z článku vyznívají jako jediné odvedené peníze, částkou značně zavádějící a zkreslenou. Poměr tržeb a odvodů je ve skutečnosti naprosto odlišný, než z článku vyplývá.
Kasl v článku komentoval ekonomické výsledky SYNOT LOTTO, aniž by se obrátil na naši společnost se žádostí o komentář či stanovisko ke skutečnostem, které v něm horlivě kritizuje. Zveřejněné informace jsou proto dle nás neobjektivní, zavádějící a jednostranné. Vedení společnosti SYNOT TIP se nebrání veřejné diskusi na téma loterií, trvá však na zveřejňování výhradně seriózních a vyvážených informací.

Tabulka:
Přesné údaje o odvodech (v mil. Kč)

Správní poplatky*10
Odvod části výtěžku na veřejně prospěšné účely*221,021586
Státní dozor*11,263717
Daň z příjmu právnických osob*1,175580
Celkové odvody*243,460883

Magda Pekařová, magda.pekarova@synot.cz
tisková mluvčí Holdingu SYNOT

Týdeník EURO ve zmíněném článku upozornil, že privilegia při placení správních poplatků (deset procent z tržeb, maximálně deset milionů korun) požívají provozovatelé pouze vybraných druhů loterií a sázkových her, a nikoli všichni. Takové nastavení nerovných podmínek na trhu je zcela ojedinělé a dle názoru týdeníku EURO by nemělo nastávat – nota bene u natolik specifického druhu podnikání, jímž hazard je. Není pravda, že bychom správní poplatky zmínili jako jediný odvod provozovatelů sázkových her. V článku uvádíme: „Hazard je v České republice osvobozen od daně z příjmů, a proto lze správní poplatek považovat vedle odvodů na veřejně prospěšné účely a státní dozor za daňové zatížení provozovatelů loterií a jiných sázkových her.“
Z údajů v tabulce společnosti SYNOt LOTTO vyplývá, že 90 procent odvodů firmy plynulo na veřejně prospěšné účely. Nutno dodat, že provozovatelé mohou sami určit, komu tyto prostředky odvedou. Má snad nějaký podnikatelský subjekt mimo hazard podobně volnou ruku při určování toho, kam poplynou peníze z jeho daní?

David Kasl (david.kasl@euro.cz)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít