Hvězdy fondového nebe

13. října 2003, 00:00 - ŠTĚPÁN KARAS, Měšec.cz
13. října 2003, 00:00

VYSOKÉ ZISKY A NEMALÉ ZTRÁTY JSOU NA TRHU FONDŮ ZCELA PŘIROZENÉ A NENÍ VÝJIMKOU, ŽE TENTÝŽ FOND V JEDNOM ROCE OBSAZUJE PŘEDNÍ PŘÍČKY FONDOVÝCH HITPARÁD A V DALŠÍM ZTRATÍ DESÍTKY PROCENT.

Nejvýnosnější jsou investice do akciových fondů

Není to tak dávno, co investice do akcií, ať už přímo nebo prostřednictvím fondů, byly pro investory doslova noční můrou. Kvůli mnoha nepříznivým událostem v letech 2000 až 2002 přinášely fondy investující do akcií v tomto období převážně pouze vysoké ztráty.

AKCIE UŽ VYNÁŠEJÍ

Poslední rok ovšem představoval zásadní obrat. Akciové trhy vykazovaly dlouhodoběji růstové tendence a tento trend se promítl ido zlepšených výsledků akciových a smíšených fondů. Podle toho také dopadly výsledky akciových fondů, kde např. ING Český akciový fond ke konci září vykázal roční výnos takřka 46 %, ISČS Sporotrend přes 36 % o ČPI OPF Nové ekonomiky přes 34 %. V porovnání s vysokými výnosy tak investorům asi jen minimálně vadí značně vysoké poplatky za management, blížící se maximální hranici 2 %. Vedle výnosů je ovšem nutné brát u akciových fondů na vědomí též vysoké riziko. To se projeví u výsledků za delší období, kdy akciové fondy naopak zatím převážně ztrácejí na hodnotě.

SMÍŠENÉ FONDY: VÝNOS AŽ 20 %

N a vlně růstu cen akcií se v posledním období vezou i smíšené fondy. Ačkoliv mezi nejlepšími se roční výnos pohybuje pouze okolo 20 %, i to lze hodnotit jako velmi výrazné zlepšení proti minulému roku. Tak např. IKS Balancovaný měl ve sledované období výnos takřka 25 %, AKRO OPF Český 18,5 %, ISČS Sporomix 5 přes 16 %. Nelze zcela přesně hodnotit riziko těchto fondů, které se může blížit při agresivním portfoliu i riziku u akciových fondů. Fakt, že nejlepší smíšené fondy přinášely v posledním roce velmi dobré zhodnocení peněz, je ale neoddiskutovatelný. Tento dojem nezkalí ani vysoké poplatky blížící se opět maximální možné míře. Pro fondy investující do dluhopisů nebo instrumentů peněžního trhu se poslední rok nesl ve znamení boje se snižujícími se úrokovými sazbami. Tento trend plynoucí u nás z velmi nízké míry inflace a nízko nastavený úrok vedl ke snížení absolutního ročního výnosu těchto fondů. Investoři preferující jisté výnosy před rizikem ale rozhodně nemusí být s některými fondy nespokojeni. Porovnání s bankovními depozity je totiž stále pro tyto fondy příznivé, nejúspěšnější fond tohoto typu vykázal roční výnos přes 7 %. Je patrné, že u nejlepších dluhopisových fondů dochází i po odečtení (1-2 %) poplatků k uspokojivému zhodnocování. Dluhopisové fondy ale proti ostatním zvýhodňují hlavně dlouhodobější výsledky. Výnosy nad úrovní 5 % totiž ty nejlepší dosahují zcela pravidelně již několik let. Pro fondy peněžního trhu se jako určité srovnávací měřítko velmi často užívá jednoroční sazba PRIBOR. Při porovnání s jejím ročním průměrem (2,49 %) ale vychází jako výrazně lepší pouze fond OPF AKRO Obligace. I přesto je ovšem výnos lepších fondů peněžního trhu stále vyšší než výnos termínových vkladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít