Hvězdy fondového nebe

13. října 2003, 00:00 - ŠTĚPÁN KARAS, Měšec.cz
13. října 2003, 00:00

VYSOKÉ ZISKY A NEMALÉ ZTRÁTY JSOU NA TRHU FONDŮ ZCELA PŘIROZENÉ A NENÍ VÝJIMKOU, ŽE TENTÝŽ FOND V JEDNOM ROCE OBSAZUJE PŘEDNÍ PŘÍČKY FONDOVÝCH HITPARÁD A V DALŠÍM ZTRATÍ DESÍTKY PROCENT.

Nejvýnosnější jsou investice do akciových fondů

Není to tak dávno, co investice do akcií, ať už přímo nebo prostřednictvím fondů, byly pro investory doslova noční můrou. Kvůli mnoha nepříznivým událostem v letech 2000 až 2002 přinášely fondy investující do akcií v tomto období převážně pouze vysoké ztráty.

AKCIE UŽ VYNÁŠEJÍ

Poslední rok ovšem představoval zásadní obrat. Akciové trhy vykazovaly dlouhodoběji růstové tendence a tento trend se promítl ido zlepšených výsledků akciových a smíšených fondů. Podle toho také dopadly výsledky akciových fondů, kde např. ING Český akciový fond ke konci září vykázal roční výnos takřka 46 %, ISČS Sporotrend přes 36 % o ČPI OPF Nové ekonomiky přes 34 %. V porovnání s vysokými výnosy tak investorům asi jen minimálně vadí značně vysoké poplatky za management, blížící se maximální hranici 2 %. Vedle výnosů je ovšem nutné brát u akciových fondů na vědomí též vysoké riziko. To se projeví u výsledků za delší období, kdy akciové fondy naopak zatím převážně ztrácejí na hodnotě.

SMÍŠENÉ FONDY: VÝNOS AŽ 20 %

N a vlně růstu cen akcií se v posledním období vezou i smíšené fondy. Ačkoliv mezi nejlepšími se roční výnos pohybuje pouze okolo 20 %, i to lze hodnotit jako velmi výrazné zlepšení proti minulému roku. Tak např. IKS Balancovaný měl ve sledované období výnos takřka 25 %, AKRO OPF Český 18,5 %, ISČS Sporomix 5 přes 16 %. Nelze zcela přesně hodnotit riziko těchto fondů, které se může blížit při agresivním portfoliu i riziku u akciových fondů. Fakt, že nejlepší smíšené fondy přinášely v posledním roce velmi dobré zhodnocení peněz, je ale neoddiskutovatelný. Tento dojem nezkalí ani vysoké poplatky blížící se opět maximální možné míře. Pro fondy investující do dluhopisů nebo instrumentů peněžního trhu se poslední rok nesl ve znamení boje se snižujícími se úrokovými sazbami. Tento trend plynoucí u nás z velmi nízké míry inflace a nízko nastavený úrok vedl ke snížení absolutního ročního výnosu těchto fondů. Investoři preferující jisté výnosy před rizikem ale rozhodně nemusí být s některými fondy nespokojeni. Porovnání s bankovními depozity je totiž stále pro tyto fondy příznivé, nejúspěšnější fond tohoto typu vykázal roční výnos přes 7 %. Je patrné, že u nejlepších dluhopisových fondů dochází i po odečtení (1-2 %) poplatků k uspokojivému zhodnocování. Dluhopisové fondy ale proti ostatním zvýhodňují hlavně dlouhodobější výsledky. Výnosy nad úrovní 5 % totiž ty nejlepší dosahují zcela pravidelně již několik let. Pro fondy peněžního trhu se jako určité srovnávací měřítko velmi často užívá jednoroční sazba PRIBOR. Při porovnání s jejím ročním průměrem (2,49 %) ale vychází jako výrazně lepší pouze fond OPF AKRO Obligace. I přesto je ovšem výnos lepších fondů peněžního trhu stále vyšší než výnos termínových vkladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít