Article, show

Hurikán Sandy zpustošil východní pobřeží USA a zamířil na sever

01. listopadu 2012, 12:55 - Martin Čaban, Petr Třešňák
01. listopadu 2012, 12:55

S nebývalou silou se do americké pevniny opřela bouře Sandy. Přestože se škody budou počítat v desítkách miliard dolarů, následky nejsou tak drastické jako v případě řádění hurikánu Katrina v roce 2005. Je to zásluha lepší akceschopnosti záchranných sborů i větší politické zodpovědnosti. Právě to si pochvaluje deník The New York Times, kanadský National Post hrdě hlásí připravenost na živel.

National Post: Varování od Sandy

V roce 2011 smetla tsunami v Japonsku do moře na 20 tisíc lidí a celá města srovnala se zemí. Ti, kteří přežili, se hleděli rychle vzpamatovat, oprášit a začít pracovat na úklidu a obnově. Na ukazování prstem, stížnosti, a dokonce i na truchlení došlo až později.

Jak bylo patrné ve srovnání například se zemětřesením na Haiti, země s vysokými stavebními standardy, dobře zásobenými obchody a vycvičenými záchrannými složkami reagují na katastrofy efektivněji a rychleji se odrážejí ode dna.

Pocit, že Kanaďané se nedokážou připravit na výzvu jménem Sandy, je mylný. Kanada je připravena lépe než většina zemí prostě proto, že máme infrastrukturu, techniku, zdroje a tisíce zkušených hasičů, záchranářů, lékařů a sester. Přesto je třeba brát varování Červeného kříže jako pokárání.

Nikdo nemůže předpokládat, že po pohromě se okamžitě objeví federální, provinční či místní orgány a začnou pomáhat. Proto platí „pravidlo 72 hodin“. Voda, konzervy, svítilna, rádio na baterie, to vše může zachránit životy. Je to otázka jedné cesty do obchodu. Hurikán Sandy je další připomínkou, že jsme zranitelní způsoby, které ani dva bojovníci o post nejmocnějšího muže planety nedokážou předvídat či ovládat.

The New York Times: Připraveni na hurikán

Za úterního úsvitu se miliony lidí v New Yorku, New Jersey a Connecticutu rozhlížely po zaplavených ulicích a polámaných stromech a uvědomily si, že tentokrát byla varování z oficiálních míst oprávněná. Guvernér Dannel Malloy, který dal zavřít dálnice a prosil lidi, aby opustili pobřežní oblasti, předvídal katastrofu. Newyorský guvernér vyhlásil stav nouze tři dny předem.

Zkrušeně a unaveně působící starosta města New York Michael Bloomberg poté, co viděl napáchané škody, suše prohlásil: „Očekávali jsme bezprecedentní dopady bouře na město a přesně to jsme také dostali.“ Ještě den před bouří mnozí brblali nad zavřenými tunely a výzvami k opuštění pobřeží. Obloha byla ještě čistá.


Čtěte také:

Ničivá bouře Sandy za sebou nechala přes 70 obětí

Obama přijel do New Jersey utěšit lidi postižené bouří

Twitter byl při bouři zdrojem cenných informací i hloupých šprýmů


Guvernér New Jersey Chris Christie svým typickým bojovným slovníkem nazval ty, kteří odmítli uposlechnout jeho varování, „hlupáky a sobci“. O pár hodin později byli tito lidé zcela odříznuti od světa a potřebovali pomoc. Hurikán Sandy byl právě tak ničivý, jak meteorologové i političtí vůdci předpokládali. Starosta Bloomberg se zachoval správně. On i guvernéři vydávali důrazná varování před tím, co se ukázalo být velmi krutou bouří. Nyní přichází ta druhá a složitější část: vrátit věci do normálu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít