Hurá na jižní pól

20. září 2007, 18:33 - Vadim Fojtík
20. září 2007, 18:33

Ministr Kalousek chtěl v roce 1993 majitele Omnipolu nechat zavřít

Čtyřicet stupňů pod nulou, viditelnost pět metrů. Silná sněhová vánice. Skupinka polárníků, jejímž členem je i český obchodník se zbraněmi Richard Háva, jen s námahou překonává posledních tři sta metrů, které ji dělí od jižního pólu. Zatím fikce, brzy možná již realita. „Ano, na leden příštího roku plánuji výpravu na jižní pól. Doufám, že tento rozhovor není mým posledním,“ tvrdí s nadsázkou podnikatel Richard Háva, který ovládá společnosti Omnipol a Zenit. Obě firmy obchodují především s vojenskou a speciální technikou. Odpůrci je označován za kontroverzní osobu. Naopak přívrženci za zdatného a úspěšného byznysmena s výbornými obchodními kontakty.

Málem mě nechal zavřít.

Rivalové nemohou Hávovi odpustit především jeho dobré vztahy s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, a to ještě z dob, kdy lidovecký poslanec zastával funkci náměstka ministra obrany. Často hovoří o tom, že Kalousek ze svého postu, který zastával v letech 1993 až 1998, „přihrával“ svému příteli, respektive jeho firmám Zenit a Omnipol, mnohamilionové zakázky z resortu obrany. Háva však tato tvrzení považuje za neférová. Argumentuje tím, že za Kalouskova působení na obraně dosahovaly jeho obchody s ministerstvem ročně objemů od desítek do sta milionů korun. „A to v době, kdy v resortu běžely mimo jiné miliardové tendry na dodávku informačních technologií a dalšího zboží. Několikrát jsme včetně ministerstva dokládali, že jsme na nějakém dvacátém pětadvacátém místě v obratu,“ tvrdí Háva. Vztahy Kalouska a Hávy však na počátku příliš idylické nebyly. V roce 1993 některá média informovala, že Háva měl v rámci vyrovnání po rozdělení federace dodat české armádě zboží za 33 milionů dolarů. „Nic nedodal a 33 milionů dolarů si nechal,“ uvedl tehdy tisk. „Pod vlivem těchto reportáží si mě nechal Kalousek předvolat. Sdělil mi, že se zločincem mého kalibru nechce mít nic společného. A že mě nechá zavřít. To mě popudilo do té míry, že jsem mu řekl, ať to tedy zkusí,“ popsal historický rozhovor Háva. A tvrdí, že v té době na pardubickém letišti přistávaly speciály z Ruska, ze kterých posádky vykládaly dohodnuté zboží. „Naštěstí jsem si nechal celní doklady. A jsem rád, že je mám v trezoru schované dodnes. Celou noc po rozhovoru s Kalouskem jsem pořizoval z těchto dokumentů notářsky ověřené kopie,“ říká Háva. Následující den napochodoval bez ohlášení ke Kalouskovi do kanceláře a na stůl mu položil šanon se zmíněnými dokumenty. „Byl to takový frajer, že si je přečetl a nechal prostudovat kontrolním odborem na ministerstvu. Za dva měsíce zavolal a šli jsme spolu na pivo. Od té doby ho považuji za osobního přítele,“ prohlašuje zbrojařský magnát.

Konkurence s otcem.

Jak se Háva k obchodům se zbraněmi dostal? Tvrdí, že zcela náhodou. Po ukončení Vysoké školy ekonomické v roce 1989 nastoupil do společnosti Zenit, která obchodovala se strojními a stavebními výrobky. V roce 1991 se stal ředitelem Zenitu, o rok později podnik zprivatizoval. V témže roce začala firma obchodovat i se zbrojním materiálem. „Získali jsme tehdy licenci ke zbrojnímu obchodu a jako jedni z prvních jsme se zajímali o dodávky náhradních dílů. Dostali jsme se k poměrně slušným zdrojům a začali se zúčastňovat výběrových řízení na ministerstvu obrany. Mnohé jsme vyhráli, protože jsme neměli příliš mnoho konkurence,“ prohlásil již dříve Háva. Paradoxní je, že počátkem devadesátých let Zenit uzmul některé kontrakty firmě Omnipol, které v té době šéfoval jeho otec František. Kariérním zlomem byl pro Hávu rok 1996, kdy nastoupil do čela Omnipolu, v té době ovládaného skupinou Chemapol Group. Chemapol zbrojní firmu v roce 1998 prodal společnosti C. H. M., která se posléze přejmenovala na Omnyx, již tehdy ovládanou manažery Omnipolu v čele s Hávou. V roce 2003 společnost Omnipol údajně kvůli dluhům zanikla, ale veškeré jmění a aktivity převzal již zmíněný Omnyx kontrolovaný společností Zenit. Dle infobanky agentury ČTK v současnosti vlastní Háva v Zenitu 64procentní podíl. Počátkem roku 2004 se firma Omnyx přejmenovala na Omnipol. Omnipol je jedním z největších vývozců a dovozců vojenské techniky v Česku. Loni firma vykázala zisk ve výši 42,6 milionu a výnosy za 1,752 miliardy korun. Kromě zbraní obchoduje Omnipol i se strojírenským zbožím, investuje do energetický, ekologických projektů a je aktivní v oblasti potravinářských technologií. Omnipol ovládá majetkové podíly ve dvanácti jiných firmách.

Popisek: Král zbrojařů. Firmy Zenit a Omnipol, které kontroluje podnikatel Richard Háva, jsou největšími obchodníky se zbraněmi v Česku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít