Hurá na jižní pól

20. září 2007, 18:33 - Vadim Fojtík
20. září 2007, 18:33

Ministr Kalousek chtěl v roce 1993 majitele Omnipolu nechat zavřít

Čtyřicet stupňů pod nulou, viditelnost pět metrů. Silná sněhová vánice. Skupinka polárníků, jejímž členem je i český obchodník se zbraněmi Richard Háva, jen s námahou překonává posledních tři sta metrů, které ji dělí od jižního pólu. Zatím fikce, brzy možná již realita. „Ano, na leden příštího roku plánuji výpravu na jižní pól. Doufám, že tento rozhovor není mým posledním,“ tvrdí s nadsázkou podnikatel Richard Háva, který ovládá společnosti Omnipol a Zenit. Obě firmy obchodují především s vojenskou a speciální technikou. Odpůrci je označován za kontroverzní osobu. Naopak přívrženci za zdatného a úspěšného byznysmena s výbornými obchodními kontakty.

Málem mě nechal zavřít.

Rivalové nemohou Hávovi odpustit především jeho dobré vztahy s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, a to ještě z dob, kdy lidovecký poslanec zastával funkci náměstka ministra obrany. Často hovoří o tom, že Kalousek ze svého postu, který zastával v letech 1993 až 1998, „přihrával“ svému příteli, respektive jeho firmám Zenit a Omnipol, mnohamilionové zakázky z resortu obrany. Háva však tato tvrzení považuje za neférová. Argumentuje tím, že za Kalouskova působení na obraně dosahovaly jeho obchody s ministerstvem ročně objemů od desítek do sta milionů korun. „A to v době, kdy v resortu běžely mimo jiné miliardové tendry na dodávku informačních technologií a dalšího zboží. Několikrát jsme včetně ministerstva dokládali, že jsme na nějakém dvacátém pětadvacátém místě v obratu,“ tvrdí Háva. Vztahy Kalouska a Hávy však na počátku příliš idylické nebyly. V roce 1993 některá média informovala, že Háva měl v rámci vyrovnání po rozdělení federace dodat české armádě zboží za 33 milionů dolarů. „Nic nedodal a 33 milionů dolarů si nechal,“ uvedl tehdy tisk. „Pod vlivem těchto reportáží si mě nechal Kalousek předvolat. Sdělil mi, že se zločincem mého kalibru nechce mít nic společného. A že mě nechá zavřít. To mě popudilo do té míry, že jsem mu řekl, ať to tedy zkusí,“ popsal historický rozhovor Háva. A tvrdí, že v té době na pardubickém letišti přistávaly speciály z Ruska, ze kterých posádky vykládaly dohodnuté zboží. „Naštěstí jsem si nechal celní doklady. A jsem rád, že je mám v trezoru schované dodnes. Celou noc po rozhovoru s Kalouskem jsem pořizoval z těchto dokumentů notářsky ověřené kopie,“ říká Háva. Následující den napochodoval bez ohlášení ke Kalouskovi do kanceláře a na stůl mu položil šanon se zmíněnými dokumenty. „Byl to takový frajer, že si je přečetl a nechal prostudovat kontrolním odborem na ministerstvu. Za dva měsíce zavolal a šli jsme spolu na pivo. Od té doby ho považuji za osobního přítele,“ prohlašuje zbrojařský magnát.

Konkurence s otcem.

Jak se Háva k obchodům se zbraněmi dostal? Tvrdí, že zcela náhodou. Po ukončení Vysoké školy ekonomické v roce 1989 nastoupil do společnosti Zenit, která obchodovala se strojními a stavebními výrobky. V roce 1991 se stal ředitelem Zenitu, o rok později podnik zprivatizoval. V témže roce začala firma obchodovat i se zbrojním materiálem. „Získali jsme tehdy licenci ke zbrojnímu obchodu a jako jedni z prvních jsme se zajímali o dodávky náhradních dílů. Dostali jsme se k poměrně slušným zdrojům a začali se zúčastňovat výběrových řízení na ministerstvu obrany. Mnohé jsme vyhráli, protože jsme neměli příliš mnoho konkurence,“ prohlásil již dříve Háva. Paradoxní je, že počátkem devadesátých let Zenit uzmul některé kontrakty firmě Omnipol, které v té době šéfoval jeho otec František. Kariérním zlomem byl pro Hávu rok 1996, kdy nastoupil do čela Omnipolu, v té době ovládaného skupinou Chemapol Group. Chemapol zbrojní firmu v roce 1998 prodal společnosti C. H. M., která se posléze přejmenovala na Omnyx, již tehdy ovládanou manažery Omnipolu v čele s Hávou. V roce 2003 společnost Omnipol údajně kvůli dluhům zanikla, ale veškeré jmění a aktivity převzal již zmíněný Omnyx kontrolovaný společností Zenit. Dle infobanky agentury ČTK v současnosti vlastní Háva v Zenitu 64procentní podíl. Počátkem roku 2004 se firma Omnyx přejmenovala na Omnipol. Omnipol je jedním z největších vývozců a dovozců vojenské techniky v Česku. Loni firma vykázala zisk ve výši 42,6 milionu a výnosy za 1,752 miliardy korun. Kromě zbraní obchoduje Omnipol i se strojírenským zbožím, investuje do energetický, ekologických projektů a je aktivní v oblasti potravinářských technologií. Omnipol ovládá majetkové podíly ve dvanácti jiných firmách.

Popisek: Král zbrojařů. Firmy Zenit a Omnipol, které kontroluje podnikatel Richard Háva, jsou největšími obchodníky se zbraněmi v Česku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít