Hurá na chatu

29. července 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška
29. července 2013, 12:00

Rychlé tužky opravdu nezměnily svou frekvenci a vycházejí jako obvykle v pondělí. Titulek je ovšem inspirován reportem sdružení Kohovolit.eu, které spočítalo docházku poslanců prostřednictvím účasti na hlasování.

A jelikož třeba dvojka ČSSD Michal Hašek dosáhl za první pololetí roku 2013 účasti 23procent, mají analytici jasno: je to jako kdyby to v práci zapíchl již v úterý dopoledne. Mimochodem – stejný počet „áček“ má také poslankyně Gabriela Hubáčková, která si ale do parlamentu odskakuje z mateřské.

Znám podobné průzkumy z Evropského parlamentu a dobře vím, jaké budou reakce poslanců – pokud budou vůbec nějaké. Hlasování je jen zlomek mé práce, my vytváříme zákony a nejsme mačkači tlačítek. Když nejsem v parlamentu, sedím ve své kanceláři v regionu. Případně – jsem vždy nablízku svým voličům, ne kolegům v kuloárech.

Na druhou stranu bychom průzkum KohoVolit.eu měli brát s rezervou. Kdyby na jedné straně Hašek a spol. byli opravdu „nemakačenkové“, pak by na opačné straně tabulky logicky museli excelovat příkladní poslanci, kteří pečují o blaho svých voličů. Kdože to je? Šampionem s 98 procenty je Jiří Šulc (ODS). Jinak též někdejší předseda Výboru regionální rady soudržnosti Severozápad, jenž se podílel na zpackané dotaci pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, kvůli níž nemocnice musí do konce roku vrátit do státní kasy 111 milionů korun. Připomeňme, že ještě před třemi roky posílal při zmínce o předražené zakázce novináře na vyšetření, jestli to v hlavě mají v pořádku. Taktéž až v pátek večer končí s 96procentní účastí Jaroslav Vandas (ČSSD). Což je téměř „neviditelný“ poslanec, o kterém jinak slyšet není.

A když už jsme u vztahu poslanců k regionům, za něž byli zvoleni. Josef Cogan (STAN), dvojka mezi nejpracovitějšími poslanci, kdysi pronesl, že v Praze se jí chleba s kaviárem, zatímco vesnice mají suchou a tvrdou skývu. Což v souvislosti s jeho téměř stoprocentní účastí na hlasování v Praze vypadá, jako by se z něj už stal labužník metropole pohrdající prostou stravou venkova.

Jak vidno, samotný fakt, jestli někdo končí v úterý dopoledne nebo až v pátek večer, není tak zásadní, jak se zdá. Takže pokud jste dočetli až sem, rychle dodělejte to nejdůležitější a hurá na chatu!


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

SmartMiloš

Poslední do party

Maminkovné


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít