Hurá na chatu

29. července 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška
29. července 2013, 12:00

Rychlé tužky opravdu nezměnily svou frekvenci a vycházejí jako obvykle v pondělí. Titulek je ovšem inspirován reportem sdružení Kohovolit.eu, které spočítalo docházku poslanců prostřednictvím účasti na hlasování.

A jelikož třeba dvojka ČSSD Michal Hašek dosáhl za první pololetí roku 2013 účasti 23procent, mají analytici jasno: je to jako kdyby to v práci zapíchl již v úterý dopoledne. Mimochodem – stejný počet „áček“ má také poslankyně Gabriela Hubáčková, která si ale do parlamentu odskakuje z mateřské.

Znám podobné průzkumy z Evropského parlamentu a dobře vím, jaké budou reakce poslanců – pokud budou vůbec nějaké. Hlasování je jen zlomek mé práce, my vytváříme zákony a nejsme mačkači tlačítek. Když nejsem v parlamentu, sedím ve své kanceláři v regionu. Případně – jsem vždy nablízku svým voličům, ne kolegům v kuloárech.

Na druhou stranu bychom průzkum KohoVolit.eu měli brát s rezervou. Kdyby na jedné straně Hašek a spol. byli opravdu „nemakačenkové“, pak by na opačné straně tabulky logicky museli excelovat příkladní poslanci, kteří pečují o blaho svých voličů. Kdože to je? Šampionem s 98 procenty je Jiří Šulc (ODS). Jinak též někdejší předseda Výboru regionální rady soudržnosti Severozápad, jenž se podílel na zpackané dotaci pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, kvůli níž nemocnice musí do konce roku vrátit do státní kasy 111 milionů korun. Připomeňme, že ještě před třemi roky posílal při zmínce o předražené zakázce novináře na vyšetření, jestli to v hlavě mají v pořádku. Taktéž až v pátek večer končí s 96procentní účastí Jaroslav Vandas (ČSSD). Což je téměř „neviditelný“ poslanec, o kterém jinak slyšet není.

A když už jsme u vztahu poslanců k regionům, za něž byli zvoleni. Josef Cogan (STAN), dvojka mezi nejpracovitějšími poslanci, kdysi pronesl, že v Praze se jí chleba s kaviárem, zatímco vesnice mají suchou a tvrdou skývu. Což v souvislosti s jeho téměř stoprocentní účastí na hlasování v Praze vypadá, jako by se z něj už stal labužník metropole pohrdající prostou stravou venkova.

Jak vidno, samotný fakt, jestli někdo končí v úterý dopoledne nebo až v pátek večer, není tak zásadní, jak se zdá. Takže pokud jste dočetli až sem, rychle dodělejte to nejdůležitější a hurá na chatu!


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

SmartMiloš

Poslední do party

Maminkovné


Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít