Hůř už bylo

30. května 2012, 13:09 - Petra Pelantová
30. května 2012, 13:09

Pokles cen nemovitostí, konkurenční boj a růst úrokových sazeb bude hlavním motorem růstu úvěrů ze stavebního spoření

V loňském roce poskytly stavební spořitelny na úvěrech osmačtyřicet miliard korun. Méně to bylo naposledy v roce 2005, kdy tyto specializované banky svým klientům rozdělily pětačtyřicet miliard korun. Stavební spořitelny tvrdí, že letos se situace zlepší a úvěry půjdou opět nahoru. „V úvěrech stejně jako ve smlouvách očekáváme v letošním roce mírný růst,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Velká novela stavebního spoření by úvěry zásadním způsobem ovlivnit neměla, domnívá se Šedivý.

Vůbec anebo jen málo

Úrokové sazby na mezibankovním trhu dosahují historického dna a jejich další snižování analytici nepředpokládají. Pokud jde o zvyšování, tam už tak jednoznačná shoda nepanuje. Ale pokud by začaly růst, půjčkám ze stavebního spoření by to pomohlo, neboť banky u úvěrů reagují na růst sazeb svižně a zdražují téměř okamžitě. Stavební spořitelny ovšem mají u běžných úvěrů ze stavebního spoření garantovanou sazbu, kterou klientovi přislíbí už při podpisu smlouvy o stavebním spoření. „Růst úrokových sazeb na trhu by se úvěrů ze stavebního spoření nedotkl vůbec a překlenovacích úvěrů o něco méně,“ domnívá se Šedivý.
Zda by Česká národní banka mohla ještě letos zvednou sazby, není jasné. Pravdou je, že na posledním zasedání bankovní rady, kdy se o změně klíčového úroku rozhodovalo, se už objevil jeden hlas pro růst.

Když zlevní byty

Dalším faktorem, který pomůže půjčkám ze stavebního spoření, by mohl být vývoj cen nemovitostí. „Pro trh s bydlením je samozřejmě důležitý vývoj cen nemovitostí. Ty klesaly a mohou ještě mírně klesnout. Takový předpoklad podporují například fakta, že v současnosti dominuje slabší kupní síla a převis nabídky nad poptávkou. Přesvědčivě to ilustruje i to, že velké množství nově postavených bytů nenachází své kupce,“ domnívá se Rostislav Trávníček, marketingový šéf Českomoravské stavební spořitelny, jedničky na českém trhu stavebního spoření.
Podpořit úvěry by měl i konkurenční boj, neboť řada spořitelen rozjela akční nabídky a klienty žádající o úvěr ještě více zvýhodňují. „Zásadní role zůstává stavebnímu spoření ve financování modernizace bytového fondu, neboť jeho výhody a použitelnost z něj dělají optimální finanční nástroj právě pro tento účel. I v roce 2012 bude tato role stavebního spoření nezastupitelná,“ zdůrazňuje Trávníček.

Riziko? Politici

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, konkrétně z vkladů, které si u nich klienti uloží. A dle zákona mají přesně definováno, kolik z těchto depozit smějí půjčit. Potenciální brzdou úvěrovosti by tudíž mohl být úbytek klientů. Například loni, kdy se rozhodlo o snížení maximální hranice roční státní podpory stavebního spoření na dva tisíce korun, odešlo od stavebních spořitelen tři sta tisíc klientů. Na kolik to ale bylo rozhodnutím o snížení státní podpory, lze těžko odvozovat, neboť velký počet klientů měl loni po uplynutí vázací doby. To je lhůta, po kterou je nutné spořit, aby vznikl nárok na státní podporu. A vzhledem k ekonomické situaci mohl sehrát velmi důležitou roli i fakt, že klienti své peníze jednoduše potřebovali, a proto smlouvu o stavebním spoření ukončili.

Horší zprávy o vývoji ekonomiky nebo skokové zvýšení nezaměstnanosti patří rovněž do skupiny faktorů, které by mohly úvěrovou kondici stavebních spořitelen přibrzdit. A pokud by někdo z politiků neustále prohlašoval, že stavební spoření zruší, pak by rovněž vývoji v oblasti úvěrovosti stavebních spořitelen nepřidal.

Novinky za dveřmi

V současné době, kdy se dokončuje velká novela o stavebním spoření, se vedou diskuse, co bude s tímto druhem spoření. Zásadní proměnu totiž přinese fakt, že stavební spoření budou moci nově poskytovat i bankovní domy. Kritici tohoto návrhu tvrdí, že to bude znamenat konec stavebního spoření, jehož podstatou je uzavřený systém, tedy že půjčky jdou z peněz naspořených klienty. Banky by totiž tento princip kolektivu dodržovat nemusely. V současné době je novela u legislativní rady vlády, která může podobu připomínkovat, a následně tudíž ještě výrazně změnit. Zatím není jasné, kdy a v jaké finální podobě by novinky ve stavebním spoření mohly začít platit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít