Hudba pro kovboje, lyžníky, netvory & spol.

09. června 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová, publicistka
09. června 2003, 00:00

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a "poslední český bohém" vydává další album.

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.

Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.

Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a „poslední český bohém“ vydává další album. Na několika předešlých deskách rekapituloval svoji úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem a pěveckými esy naší popscény (Lucie Bílá, Hana Hegerová nebo Michael Kocáb). Tentokrát potěší fanoušky svých filmových melodií a nezapomenutelných instrumentálních opusů. Hapka pro tohle album vybírá ze své bohaté sbírky filmové hudby, která čítá na 150 filmů a desítky pohádek a seriálů. První filmová hudba z Hapkova pera se zrodila v roce 1972 k filmu „Akce Bororo“. A následovalo mnoho dalších, třeba „Holky z porcelánu“(1974), „Léto s kovbojem“ (1976), „Deváté srdce“ (1978) nebo „Krakonoš a lyžníci“ (1980). Ani po přelomu tisíciletí ale Hapka nepokulhává za počítačovou generací a jeho melodie jsou mezi filmaři stále nejvyhledávanější („Fany“, „Kouzelný měšec“, „Hanele“). Melodie na albu „V obrazech“ pocházejí především z děl režisérů Herze, Jakubiska a Věry Plívové-Šimkové. Jako první se na albu představuje v hudební podobě film Juraje Herze „Panna a netvor“ z roku 1978. Z dalších filmů na albu najdete také „Deváté srdce“ (1978) nebo „Křehké vztahy“ (1979). Právě pro tento snímek Hapka zkomponoval více než tři hodiny hudby, kterou také pod jeho taktovkou nahrál Budapešťský symfonický orchestr. S Věrou Plívovou-Šimkovou spolupracoval už na jejím prvním filmu „Páni kluci“ v roce 1976. Titulní píseň najdete na albu hned několikrát: v instrumentální podobě, samozřejmě slavnou verzi v podání Václava Neckáře a na úplný závěr ještě „Nestůj a pojď“ zazpívají představitelé titulních dětských rolí. Asi nejveselejší ohlédnutí k Hapkově filmové historii jsou melodie z filmu „Krakonoš a lyžnící“ (1980). K tomu dokonce samotný autor nazpíval jednu z písní. Trojici režisérů, k jejichž filmům Hapka vytvořil hudební podklad, uzavírá na albu Juraj Jakubisko a jeho „Postav dom, zasaď strom“ (1979). I k této práci Hapka přizval Budapešťský filmový orchestr a film samotný si odvezl několik ocenění z evropských filmových festivalů. Album „V obrazech“ je jen malou ukázkou Hapkovy filmové práce a proto vydavatelství BM&G už teď slibuje další, které bude opět mapovat spolupráci našeho nejlepšího současného skladatele a filmových tvůrců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít