Hudba pro kovboje, lyžníky, netvory & spol.

09. června 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová, publicistka
09. června 2003, 00:00

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a "poslední český bohém" vydává další album.

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.

Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.

Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a „poslední český bohém“ vydává další album. Na několika předešlých deskách rekapituloval svoji úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem a pěveckými esy naší popscény (Lucie Bílá, Hana Hegerová nebo Michael Kocáb). Tentokrát potěší fanoušky svých filmových melodií a nezapomenutelných instrumentálních opusů. Hapka pro tohle album vybírá ze své bohaté sbírky filmové hudby, která čítá na 150 filmů a desítky pohádek a seriálů. První filmová hudba z Hapkova pera se zrodila v roce 1972 k filmu „Akce Bororo“. A následovalo mnoho dalších, třeba „Holky z porcelánu“(1974), „Léto s kovbojem“ (1976), „Deváté srdce“ (1978) nebo „Krakonoš a lyžníci“ (1980). Ani po přelomu tisíciletí ale Hapka nepokulhává za počítačovou generací a jeho melodie jsou mezi filmaři stále nejvyhledávanější („Fany“, „Kouzelný měšec“, „Hanele“). Melodie na albu „V obrazech“ pocházejí především z děl režisérů Herze, Jakubiska a Věry Plívové-Šimkové. Jako první se na albu představuje v hudební podobě film Juraje Herze „Panna a netvor“ z roku 1978. Z dalších filmů na albu najdete také „Deváté srdce“ (1978) nebo „Křehké vztahy“ (1979). Právě pro tento snímek Hapka zkomponoval více než tři hodiny hudby, kterou také pod jeho taktovkou nahrál Budapešťský symfonický orchestr. S Věrou Plívovou-Šimkovou spolupracoval už na jejím prvním filmu „Páni kluci“ v roce 1976. Titulní píseň najdete na albu hned několikrát: v instrumentální podobě, samozřejmě slavnou verzi v podání Václava Neckáře a na úplný závěr ještě „Nestůj a pojď“ zazpívají představitelé titulních dětských rolí. Asi nejveselejší ohlédnutí k Hapkově filmové historii jsou melodie z filmu „Krakonoš a lyžnící“ (1980). K tomu dokonce samotný autor nazpíval jednu z písní. Trojici režisérů, k jejichž filmům Hapka vytvořil hudební podklad, uzavírá na albu Juraj Jakubisko a jeho „Postav dom, zasaď strom“ (1979). I k této práci Hapka přizval Budapešťský filmový orchestr a film samotný si odvezl několik ocenění z evropských filmových festivalů. Album „V obrazech“ je jen malou ukázkou Hapkovy filmové práce a proto vydavatelství BM&G už teď slibuje další, které bude opět mapovat spolupráci našeho nejlepšího současného skladatele a filmových tvůrců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít