Hudba pro kovboje, lyžníky, netvory & spol.

09. června 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová, publicistka
09. června 2003, 00:00

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a "poslední český bohém" vydává další album.

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.

Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.

Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a „poslední český bohém“ vydává další album. Na několika předešlých deskách rekapituloval svoji úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem a pěveckými esy naší popscény (Lucie Bílá, Hana Hegerová nebo Michael Kocáb). Tentokrát potěší fanoušky svých filmových melodií a nezapomenutelných instrumentálních opusů. Hapka pro tohle album vybírá ze své bohaté sbírky filmové hudby, která čítá na 150 filmů a desítky pohádek a seriálů. První filmová hudba z Hapkova pera se zrodila v roce 1972 k filmu „Akce Bororo“. A následovalo mnoho dalších, třeba „Holky z porcelánu“(1974), „Léto s kovbojem“ (1976), „Deváté srdce“ (1978) nebo „Krakonoš a lyžníci“ (1980). Ani po přelomu tisíciletí ale Hapka nepokulhává za počítačovou generací a jeho melodie jsou mezi filmaři stále nejvyhledávanější („Fany“, „Kouzelný měšec“, „Hanele“). Melodie na albu „V obrazech“ pocházejí především z děl režisérů Herze, Jakubiska a Věry Plívové-Šimkové. Jako první se na albu představuje v hudební podobě film Juraje Herze „Panna a netvor“ z roku 1978. Z dalších filmů na albu najdete také „Deváté srdce“ (1978) nebo „Křehké vztahy“ (1979). Právě pro tento snímek Hapka zkomponoval více než tři hodiny hudby, kterou také pod jeho taktovkou nahrál Budapešťský symfonický orchestr. S Věrou Plívovou-Šimkovou spolupracoval už na jejím prvním filmu „Páni kluci“ v roce 1976. Titulní píseň najdete na albu hned několikrát: v instrumentální podobě, samozřejmě slavnou verzi v podání Václava Neckáře a na úplný závěr ještě „Nestůj a pojď“ zazpívají představitelé titulních dětských rolí. Asi nejveselejší ohlédnutí k Hapkově filmové historii jsou melodie z filmu „Krakonoš a lyžnící“ (1980). K tomu dokonce samotný autor nazpíval jednu z písní. Trojici režisérů, k jejichž filmům Hapka vytvořil hudební podklad, uzavírá na albu Juraj Jakubisko a jeho „Postav dom, zasaď strom“ (1979). I k této práci Hapka přizval Budapešťský filmový orchestr a film samotný si odvezl několik ocenění z evropských filmových festivalů. Album „V obrazech“ je jen malou ukázkou Hapkovy filmové práce a proto vydavatelství BM&G už teď slibuje další, které bude opět mapovat spolupráci našeho nejlepšího současného skladatele a filmových tvůrců.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít