Hudba pro kovboje, lyžníky, netvory & spol.

09. června 2003, 00:00 - Lenka Mahdalová, publicistka
09. června 2003, 00:00

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a "poslední český bohém" vydává další album.

Petr Hapka: V obrazech - Hudby z filmů I.

Snad každý zná skladby Petra Hapky z rádia, televize i filmových pláten. Málokdo ale ví, že první písně skládal u klavíru už v pěti letech a že prošel i dráhou úspěšného dirigenta pražských divadelních scén.

Petr Hapka jako skladatel, multiinstrumentalista a „poslední český bohém“ vydává další album. Na několika předešlých deskách rekapituloval svoji úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem a pěveckými esy naší popscény (Lucie Bílá, Hana Hegerová nebo Michael Kocáb). Tentokrát potěší fanoušky svých filmových melodií a nezapomenutelných instrumentálních opusů. Hapka pro tohle album vybírá ze své bohaté sbírky filmové hudby, která čítá na 150 filmů a desítky pohádek a seriálů. První filmová hudba z Hapkova pera se zrodila v roce 1972 k filmu „Akce Bororo“. A následovalo mnoho dalších, třeba „Holky z porcelánu“(1974), „Léto s kovbojem“ (1976), „Deváté srdce“ (1978) nebo „Krakonoš a lyžníci“ (1980). Ani po přelomu tisíciletí ale Hapka nepokulhává za počítačovou generací a jeho melodie jsou mezi filmaři stále nejvyhledávanější („Fany“, „Kouzelný měšec“, „Hanele“). Melodie na albu „V obrazech“ pocházejí především z děl režisérů Herze, Jakubiska a Věry Plívové-Šimkové. Jako první se na albu představuje v hudební podobě film Juraje Herze „Panna a netvor“ z roku 1978. Z dalších filmů na albu najdete také „Deváté srdce“ (1978) nebo „Křehké vztahy“ (1979). Právě pro tento snímek Hapka zkomponoval více než tři hodiny hudby, kterou také pod jeho taktovkou nahrál Budapešťský symfonický orchestr. S Věrou Plívovou-Šimkovou spolupracoval už na jejím prvním filmu „Páni kluci“ v roce 1976. Titulní píseň najdete na albu hned několikrát: v instrumentální podobě, samozřejmě slavnou verzi v podání Václava Neckáře a na úplný závěr ještě „Nestůj a pojď“ zazpívají představitelé titulních dětských rolí. Asi nejveselejší ohlédnutí k Hapkově filmové historii jsou melodie z filmu „Krakonoš a lyžnící“ (1980). K tomu dokonce samotný autor nazpíval jednu z písní. Trojici režisérů, k jejichž filmům Hapka vytvořil hudební podklad, uzavírá na albu Juraj Jakubisko a jeho „Postav dom, zasaď strom“ (1979). I k této práci Hapka přizval Budapešťský filmový orchestr a film samotný si odvezl několik ocenění z evropských filmových festivalů. Album „V obrazech“ je jen malou ukázkou Hapkovy filmové práce a proto vydavatelství BM&G už teď slibuje další, které bude opět mapovat spolupráci našeho nejlepšího současného skladatele a filmových tvůrců.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít