HSBC zveřejnilo index nákupních manažerů pro Českou republiku

01. dubna 2011, 12:29 - Profit, TZ
01. dubna 2011, 12:29

Podle průzkumu společnosti HSBC český výrobní sektor v březnu dále rychle rostl, mimo zaměstnanosti ale rostly rekordním tempem i ceny vstupů.

Foto:HSBC

Aktuální údaje PMI z českého výrobního sektoru, zpracované pro banku HSBC společností Markit, svědčí o tom, že na konci prvního čtvrtletí se podmínky ve výrobě dále zlepšovaly, a to výrazným tempem. Tempo růstu výroby bylo ve všech třech prvních měsících roku silnější než v jakémkoli předchozím období od počátku průzkumu, tedy od července 2001.

Hlavní Výrobní PMI™ pro Českou republiku od HSBC, kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, oproti lednové rekordní hodnotě 60,5 bodu poklesl v březnu na 58,6 bodu. Přesto je poslední údaj pátý nejvyšší od července 2001, kdy byl zrealizován první průzkum. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek.

Březnový pokles hlavního indexu odráží slabší podíl jeho dvou hlavních složek – nových zakázek a výroby. Ta přesto rostla dvacátý měsíc za sebou, a to třetím nejrychlejším tempem v historii průzkumu. Nové zakázky zase rostly nejpomaleji za poslední více než rok, což svědčí o tom, že růst výroby bude ve druhém čtvrtletí dále oslabovat. Nárůst celkového objemu nových zakázek byl nejslabší od února 2010 a nárůst nových exportních zakázek zase nejpomalejší od loňského listopadu. Exportní poptávku ve výrobním sektoru nadále táhlo Německo a země EU.

Nové zakázky v posledním měsíci sice rostly pomaleji než v minulých měsících, bylo jich ale dost na to, aby vedly k dalšímu nárůstu rozpracovanosti. Objem nedokončených zakázek ve výrobním sektoru nepřetržitě stoupá od října 2009. Výrobci kvůli tomu nabírali v březnu další zaměstnance, a to nejrychlejším tempem od počátku průzkumu.

Inflační tlaky dále rostly. Průměrná cena vstupů vzrostla kvůli nedostatku širokého spektra surovin a vyšším cenám paliva nejrychleji v historii průzkumu. To vedlo k nejvyššímu nárůstu cen účtovaných za vyrobené zboží od ledna 2008. Výkonnost dodavatelů se v březnu kvůli nedostatku surovin dále zhoršovala. Průměrná dodací lhůta se oproti únorovému rekordu prodloužila slabším tempem, přesto však zůstala velmi dlouhá.

Dr Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „V březnu tempo zlepšování výrobních podmínek v České republice již po druhý měsíc za sebou polevilo. Na druhou stranu je třeba říci, že výrobní PMI index dosáhl v lednu nového historického rekordu a i přes nedávné oslabení zůstává vysoko nad historickými průměry, tudíž růst v prvním čtvrtletí roku 2011 zůstal robustní. Takřka všechny složky indexu zůstaly nad svými dlouhodobými průměry, ale jak index nových zakázek, tak index výroby poklesl, stejně jako index zásob vstupů na skladě. Zaměstnanost byla jediná složka, která dále rostla rychlejším tempem, což zčásti vyplývalo z potřeby výrobců poradit si se stoupajícím objemem rozpracovaných zakázek. Rovněž z toho ovšem plyne, že výhled na nastávající měsíce zůstává celkem optimistický. Index nových exportních zakázek během března také oslabil, zčásti kvůli tomu, že v daném měsíci poptávka na hlavních vývozních trzích jako Německo lehce oslábla. Stoupající index cen vstupů nadále odráží vyšší inflační tlaky tažené stoupající cenou komodit a také se nyní začíná promítat do vyšších cen hotových výrobků.

Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od nákupních manažerů zhruba 250 průmyslových podniků. Panel je rozvrstven zeměpisně a podle Mezinárodní standardní průmyslové klasifikace (ISIC) na základě regionálního a odvětvového příspěvku české průmyslové výrobě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít