HSBC: Podmínky pro podnikání v českém výrobním sektoru se v listopadu zhoršily

01. prosince 2011, 11:59 - Profit, TZ
01. prosince 2011, 11:59

Aktuální údaje PMI, zpracované pro banku HSBC společností Markit, vypovídají o tom, že podmínky pro podnikání se v polovině posledního čtvrtletí zhoršily. Poprvé od července 2009 poklesla jak výroba, tak nové zakázky.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

PMI klesl v listopadu již po třetí měsíc za sebou, z 51,7 bodu na 48,6 bodu. Poprvé od října 2009 klesl pod hranici 50 bodů, což svědčí o všeobecném zhoršení podnikatelských podmínek. K pádu pod neutrální hranici přispěly zejména složky výroba, nové zakázky, zaměstnanost a zásoby vstupů na skladě.

Objem nových zakázek přijatých českými výrobci v listopadu poklesl poprvé od července 2009. Z údajů plyne, že v důsledku prvního propadu nových exportních zakázek od srpna roku 2009 oslabil tuzemský i exportní trh. Slabší poptávka z amerického a západoevropského trhu byla údajně klíčovým faktorem oslabení celkového objemu nových zakázek.

Převážně kvůli klesajícímu objemu nových zakázek omezili čeští výrobci v listopadu výrobu, přičemž jde o první meziměsíční pokles zaznamenaný za 28 měsíců. Podobně se po více než dvou letech ustavičného růstu snížila i rozpracovanost.

Nižší pracovní zátěž vedla v listopadu k poklesu zaměstnanosti i nákupu vstupů. Tempo poklesu nákupní aktivity bylo nejrychlejší od července 2009, zatímco tempo propouštění bylo jen velmi mírné. Zásoby vstupů na skladě poklesly již po čtvrtý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od prosince 2009.

Cenové tlaky zůstaly v listopadu slabé. Ceny vstupů se po říjnovém poklesu v průměru zvedly, což firmy spojují s vyšší cenou energie a oceli. Ale tempo nárůstu cen vstupů bylo jen mírné a tento index se ocitl na druhé nejnižší úrovni za dva roky. Výrobci zatím snížili ceny výstupů poprvé od srpna 2010, hlavně kvůli konkurenčním tlakům.

„Listopadová hodnota PMI svědčí o zhoršujících se podnikatelských podmínkách. Pokles indexu pod neutrální hranici padesáti bodů, k němuž došlo poprvé od října 2009, dává za pravdu korekcím růstu HDP, které jsme viděli v posledních několika měsících. Česká centrální banka, české ministerstvo financí i Evropská komise snížily prognózy růstu v roce 2012 o víc než polovinu na 0,7–1,2 procenta, oproti předchozímu předpokládanému růstu ve výši bezmála dvou procent z roku 2011. Výroba, nové zakázky a zaměstnanost klesly v listopadu pod hranici 50 bodů a čtyři z pěti složek indexu PMI tudíž nyní poukazují na zhoršující se podmínky. V posledních dvou měsících došlo k obzvláště prudkému meziměsíčnímu poklesu v Indexu výroby. Ostré oslabení Indexu nových zakázek naznačuje další pokles výroby v následujících měsících. Růst průmyslové výroby zpomaluje od počátku tohoto roku z průměru 12, 5 % v prvním čtvrtletí na pouhých 2,5 % v září. Zatímco růst exportu se oproti průmyslové výrobě doposud držel, Index nových exportních zakázek v listopadu rovněž oslabil. Navíc se tento index za poslední dva měsíce propadl o více než v celém období leden-září. Z toho vyplývá, že v silném exportním výkonu nás čeká ostrý zlom. Zatímco ceny vstupů v listopadu stouply, ceny hotových výrobků poprvé od srpna 2010 klesly,“ okomentovala výrobní průzkum PMI v České republice Agata Urbanska, ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít