HSBC: český výrobní sektor zpomaluje

03. října 2011, 13:36 - Profit, TZ
03. října 2011, 13:36

Sezónně upravené aktuální údaje PMI, zpracované pro banku HSBC společností Markit, vypovídají o tom, že po srpnové pauze začal český výrobní sektor zpomalovat.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek.

V srpnu se hlavní index zastavil na hodnotě 53,4 bodu, nyní však klesl na 52,3 bodu. To představuje nejhorší výsledek od prosince 2009 a pohybuje se pod dlouhodobým průměrem průzkumu ve výši 52,9 bodu. Výsledek je v ostrém kontrastu s rekordem průzkumu ve výši 60,5 bodů, dosaženém v lednu.

O pokles hlavního indexu se v září zasloužil slabší růst nových zakázek. Ty sice vzrostly po šestadvacátý měsíc za sebou, ale růst byl nejslabší od srpna 2009. Údaje signalizují, že nárůst nových exportních zakázek byl silnější než v kategorii nových zakázek.

Utlumený růst nových zakázek vedl v září k oslabení tempa růstu ve výrobě. S výjimkou srpna růst výroby ustavičně zpomaluje od té doby, co v lednu zaznamenal rekordní výši. Rozpracovanost ovšem dále stoupala, a to relativně výrazným tempem.

„Výrobní podmínky zůstaly v září v České republice víceméně stabilní. Celková výkonnost výrobního sektoru se dále zlepšovala, ovšem pomalejším tempem, než jsme viděli v srpnu. Takřka všechny složky indexu během měsíce oslabily, přesto však až na zásoby vstupů na skladě rostly. Při podrobnější analýze ovšem nacházíme známky svědčící o pomalejším růstu v následujících měsících, zvláště když předstihové ukazatele, jako například nové zakázky, během měsíce prudce oslabily, ačkoli zůstaly nad neutrální úrovní padesáti bodů. Pomaleji rostly i nové exportní zakázky, ale pokles tuzemských zakázek byl prudší. Růst výroby lehce poklesl, stejně jako tempo růstu zaměstnanosti. Dále oslabily i tlaky na nárůst cen výstupů, přestože tempo růstu cen vstupů během září zrychlilo,“ okomentovala průzkum Madhur Jha, globální ekonomka HSBC.

Díky novým zakázkám a stávajícímu objemu práce se ovšem v září podařilo ve výrobním sektoru udržet růst zaměstnanosti. Tempo tvorby pracovních míst pokleslo na nejnižší úroveň za posledních 13 měsíců, ovšem v historickém kontextu průzkumu zůstává silné.

Objem zakoupených vstupů se v září zvýšil. Přesto tempo růstu již po třetí měsíc za sebou oslabilo. Tím do jisté míry polevil tlak na dodavatele, čímž se dodavatelské dodací lhůty od srpna prodloužily pouze minimálně.

Inflační tlaky zůstaly v září mírné. Na nárůstu cen se toho příliš nezměnilo od srpna, kdy byl nejmenší za devatenáct měsíců, a zůstal tedy slabší než dlouhodobý trend průzkumu. Ceny hotových výrobků stouply pouze minimálně – někteří respondenti totiž zmiňují, že vzhledem ke konkurenčním tlakům měli omezený manévrovací prostor k přenesení nákladů na zákazníky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít