Hrubé porušení pracovní kázně

02. ledna 2007, 00:00 - Petr Kučera
02. ledna 2007, 00:00

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná? Lucie P. Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete.

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná?

Lucie P.

Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete. Tentokrát ale nejde o mezeru v legislativě (i když je pravda, že alespoň nějaký trochu konkrétnější popis tohoto pojmu by v zákoníku práce být mohl). Důvod je praktický: Pojem se totiž vztahuje na množství různých případů, které nelze jednoznačně a kompletně definovat. Život a pracovněprávní vztahy přinášejí různé situace a nelze je všechny předem uvádět v zákoníku.

Hrubé porušení pracovní kázně je takové jednání, které má (nebo reálně může mít) pro zaměstnavatele vážné negativní důsledky. Typickými případy takového jednání jsou úmyslné ničení strojů, řízení firemního vozidla v opilosti, vulgární dopis důležitému klientovi, fyzické napadení jakéhokoliv kolegy (tedy nejen nadřízeného) a podobně.

Naopak za hrubé porušení kázně nelze považovat takové jednání, které pro zaměstnavatele nemá tak negativní důsledky, nebo kde jde o menší dlouhodobější nedostatky. Sem patří třeba pozdní příchody, nižší pracovní výkonnost či krátká neomluvená absence.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu, povinnou součástí je uvedení důvodu. Jako prevenci pro pozdější spory doporučujeme získat co nejvíce svědků negativního chování zaměstnance.

Pro upřesnění dodávám, že okamžité zrušení pracovního poměru je podle nového zákoníku možné jen v případě, že zaměstnanec porušil „právní předpisy vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“. To v praxi může způsobit určité komplikace, protože například „slušnost ke klientovi“ není zdánlivě dána žádným právním předpisem, ale „pouze“ obecnými zásadami slušného chování. Podle zákoníku práce však musí zaměstnanec svou práci konat řádně a svědomitě, čímž se mimo jiné rozumí i obecná pravidla slušného chování, dobré mravy a podobně.

Dodejme ještě, že zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní (v takovém případě může dát jen výpověď s běžnou výpovědní lhůtou), se zaměstnankyní na mateřské dovolené ani s pracovníkem, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít