Hrubé porušení pracovní kázně

02. ledna 2007, 00:00 - Petr Kučera
02. ledna 2007, 00:00

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná? Lucie P. Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete.

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná?

Lucie P.

Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete. Tentokrát ale nejde o mezeru v legislativě (i když je pravda, že alespoň nějaký trochu konkrétnější popis tohoto pojmu by v zákoníku práce být mohl). Důvod je praktický: Pojem se totiž vztahuje na množství různých případů, které nelze jednoznačně a kompletně definovat. Život a pracovněprávní vztahy přinášejí různé situace a nelze je všechny předem uvádět v zákoníku.

Hrubé porušení pracovní kázně je takové jednání, které má (nebo reálně může mít) pro zaměstnavatele vážné negativní důsledky. Typickými případy takového jednání jsou úmyslné ničení strojů, řízení firemního vozidla v opilosti, vulgární dopis důležitému klientovi, fyzické napadení jakéhokoliv kolegy (tedy nejen nadřízeného) a podobně.

Naopak za hrubé porušení kázně nelze považovat takové jednání, které pro zaměstnavatele nemá tak negativní důsledky, nebo kde jde o menší dlouhodobější nedostatky. Sem patří třeba pozdní příchody, nižší pracovní výkonnost či krátká neomluvená absence.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu, povinnou součástí je uvedení důvodu. Jako prevenci pro pozdější spory doporučujeme získat co nejvíce svědků negativního chování zaměstnance.

Pro upřesnění dodávám, že okamžité zrušení pracovního poměru je podle nového zákoníku možné jen v případě, že zaměstnanec porušil „právní předpisy vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“. To v praxi může způsobit určité komplikace, protože například „slušnost ke klientovi“ není zdánlivě dána žádným právním předpisem, ale „pouze“ obecnými zásadami slušného chování. Podle zákoníku práce však musí zaměstnanec svou práci konat řádně a svědomitě, čímž se mimo jiné rozumí i obecná pravidla slušného chování, dobré mravy a podobně.

Dodejme ještě, že zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní (v takovém případě může dát jen výpověď s běžnou výpovědní lhůtou), se zaměstnankyní na mateřské dovolené ani s pracovníkem, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít