Hrubé porušení pracovní kázně

02. ledna 2007, 00:00 - Petr Kučera
02. ledna 2007, 00:00

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná? Lucie P. Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete.

Svým zaměstnancům můžu dát okamžitou výpověď („na hodinu“) pro hrubé porušení pracovní kázně. Nikde jsem ale nenašla definici tohoto pojmu. Čím se tedy mám řídit, aby taková výpověď nebyla napadnutelná?

Lucie P.

Definici opravdu v žádném zákoně nenajdete. Tentokrát ale nejde o mezeru v legislativě (i když je pravda, že alespoň nějaký trochu konkrétnější popis tohoto pojmu by v zákoníku práce být mohl). Důvod je praktický: Pojem se totiž vztahuje na množství různých případů, které nelze jednoznačně a kompletně definovat. Život a pracovněprávní vztahy přinášejí různé situace a nelze je všechny předem uvádět v zákoníku.

Hrubé porušení pracovní kázně je takové jednání, které má (nebo reálně může mít) pro zaměstnavatele vážné negativní důsledky. Typickými případy takového jednání jsou úmyslné ničení strojů, řízení firemního vozidla v opilosti, vulgární dopis důležitému klientovi, fyzické napadení jakéhokoliv kolegy (tedy nejen nadřízeného) a podobně.

Naopak za hrubé porušení kázně nelze považovat takové jednání, které pro zaměstnavatele nemá tak negativní důsledky, nebo kde jde o menší dlouhodobější nedostatky. Sem patří třeba pozdní příchody, nižší pracovní výkonnost či krátká neomluvená absence.

Okamžité zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu, povinnou součástí je uvedení důvodu. Jako prevenci pro pozdější spory doporučujeme získat co nejvíce svědků negativního chování zaměstnance.

Pro upřesnění dodávám, že okamžité zrušení pracovního poměru je podle nového zákoníku možné jen v případě, že zaměstnanec porušil „právní předpisy vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“. To v praxi může způsobit určité komplikace, protože například „slušnost ke klientovi“ není zdánlivě dána žádným právním předpisem, ale „pouze“ obecnými zásadami slušného chování. Podle zákoníku práce však musí zaměstnanec svou práci konat řádně a svědomitě, čímž se mimo jiné rozumí i obecná pravidla slušného chování, dobré mravy a podobně.

Dodejme ještě, že zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní (v takovém případě může dát jen výpověď s běžnou výpovědní lhůtou), se zaměstnankyní na mateřské dovolené ani s pracovníkem, který čerpá rodičovskou dovolenou.

Mgr. Jan Beneš, právník

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít