Hrozny hněvu před Strakovkou?

23. ledna 2006, 00:00 - PAVEL TOMEŠ
23. ledna 2006, 00:00

VINAŘSTVÍ Levné dovozy dusí vinaře už od vstupu do Unie. Nyní jim však došla trpělivost. Vyzvali vládu, aby jim pomohla. V opačném případě chtějí demonstrovat. Případný protest podporuje i Agrární komora.

VINAŘSTVÍ Levné dovozy dusí vinaře už od vstupu do Unie. Nyní jim však došla trpělivost. Vyzvali vládu, aby jim pomohla. V opačném případě chtějí demonstrovat. Případný protest podporuje i Agrární komora. Tuzemští vinaři nejsou po vstupu do Evropské unie schopni konkurovat levným dovozům. Po loňském neúspěšném roce prý dokonce hrozí ekonomický kolaps odvětví. Pěstitelé vína se proto minulý týden obrátili na vládu - chtějí peníze. Pokud jim stát nevyhoví, budou v Praze demonstrovat před Strakovou akademií. Import vína do Česka se loni meziročně zvýšil o 28 procent, převážně šlo o levné stolní víno pro obchodní řetězce. To se vážně podepsalo na prodeji domácí produkce. „Majitelé vinic dostali loni za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004 a přišli tak o 300 milionů korun,“ stěžuje si Jan Hajda z břeclavské agrární komory. Podle něj mají čeští vinaři až pětinásobně nižší dotace než jejich zahraniční konkurenti. ZVYŠTE NÁM DOTACE

Co by měla podle vinařů vláda udělat? Vinaři požadují, aby jim pomohla v rámci Evropské unie získat stejné podmínky, jako mají jiné evropské státy. „Měla by buď dorovnat dotace na výši běžnou v Unii, nebo se zasloužit o to, aby se zrušily ve zbývajících členských státech,“ říká Jiří Sedlo, předseda Svazu vinařů.

Ministerstvo zemědělství ale podporuje vinařství v Česku prostřednictvím schválených dotačních titulů Evropské unie a Vinařského fondu, a ty mají svá omezení. „V žádném případě nemůžeme překračovat pravidla evropské pětadvacítky a zasahovat do cenových výkyvů jednotlivých zemědělských komodit,“ uvádí mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot.

PROMRHANÁ MILIARDA Vedle toho vinaři kritizují stát také za to, že se dostatečně nepostaral o investici do výsadby nových vinic. Tu přitom před vstupem do Unie tolik podporoval. Na základě této výsadby přibylo od roku 1996 asi sedm tisíc hektarů vinic a státní pokladnu to přišlo na miliardu korun. Stát přitom podporoval rozšiřování vinic i přesto, že na budoucí příliv levných vín z členských států Unie upozorňovala řada odborníků. A skutečně, po vstupu na jednotný evropský trh se tuzemští vinaři dostali do odbytových problémů. Ministerstvo zemědělství pak pouze pěstitelům vzkázalo, ať se zkusí bránit zvyšováním kvality. Někteří vinaři se tak cítí poněkud podvedeni. PLOTY BUDOU! Ministerstvo zemědělství na současné výzvy pěstitelů révy zareagovalo poměrně brzy. Slíbilo, že se pokusí zdvojnásobit příspěvek na oplocování vinic. Peníze na vyplácení podpory budou pocházet ze zdrojů Evropské unie. „Pokud tedy bude toto opatření schváleno, v což pevně věřím, nijak to nezatíží státní rozpočet,“ říká ministr zemědělství Jan Mládek. Vinaři ale teď ploty nechtějí, před zahraniční konkurencí je neochrání. „Naše ekonomické problémy tento návrh neřeší, konkurenceschopnost nemá s oplocováním vinic nic společného,“ zdůrazňuje Hajda. Jihomoravští vinaři se obrátili i na poslance a jejich problémy se tak přenesly na půdu sněmovního zemědělského výboru. Zákonodárci označili jednání za úspěšné. Vinaře však šalamounské přísliby, „že vyšší dotace nejsou nereálné,“ nijak nepřesvědčily. Více si slibují od ministra zemědělství Jana Mládka. Ten totiž nakonec přislíbil, že se s vinaři osobně setká a bude s nimi jednat. Pokud se ale nedohodnou ani s ním, jsou rozhodnuti jít před Strakovu akademii. „Pevně ale věříme, že se s ministrem dohodneme,“ dodává Hajda. SPOLEČNÁ ZEMĚDĚLSKÁ ODYSEA**

Podobný problém jako vinaři však mají i ostatní zemědělci v České republice. Například tři moravské krajské agrární komory požádaly vládu o cenové kompenzace pro pěstitele cukrovky ve stejný den jako pěstitelé vinné révy. Vláda ale přes veškerou snahu může řešit problémy zemědělců jen z části a dočasně.

Výdaje na společnou zemědělskou politiku sice klesají, ale stále pozřou každoročně téměř polovinu rozpočtu Unie. Reforma evropských tržních řádů v zemědělství potrvá ještě dlouho a bude bolet. Protesty zemědělců nejen v zemích nových členských států proto budou přetrvávat a avizovaná demonstrace vinařů v Praze tak asi nebude zdaleka poslední.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít