Hrozí nové selské bouře? Hrozí nové selské bouře?

29. října 2002, 00:00 - Jiří Fencl
29. října 2002, 00:00

Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EUPředstavitelé EU se bojí říci skutečné důvody, proč by českým zemědělcům měla náležet plná výše dotací. Nepřizná je ani druhá strana sporu, který má v závěru roku přerůst v pouliční demonstrace a blokády.

Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU Čeští zemědělci chtějí vytáhnout do ulic kvůli EU

Představitelé EU se bojí říci skutečné důvody, proč by českým zemědělcům měla náležet plná výše dotací. Nepřizná je ani druhá strana sporu, který má v závěru roku přerůst v pouliční demonstrace a blokády.

Ministr zemědělství ČR Jaroslav Palas se minulý týden sešel se svým francouzským protějškem Hervé Gaymardem. Chce ho získat na svou stranu v boji za vyšší dotace kandidátským zemím, který vyvrcholí v prosinci v Kodani. Francouzi jsou totiž největšími vyznavači současné Společné zemědělské politiky (SZP), která spotřebuje více než polovinu rozpočtu EU. Na tuto dotační „peřinku“ by rádi ulehli také naši agrární podnikatelé, ale výkonná moc EU před časem navrhla, že si zemědělci z kandidátských zemí po vstupu svých zemí do Unie mohou takříkajíc jen lehnout na polštář, přikrývku budou muset mít s sebou. Zkraje dostanete jen čtvrtinu, navrhl Brusel, tlačený dnes již většinou členů na redukci SZP. „Současné návrhy Unie jsou pro nás likvidační,“ míní ale naopak šéf Agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec. Podniky tak prý kvůli nerovnému systému budou krachovat jeden za druhým. Ústředí republikové Agrární komory a spřízněného Zemědělského svazu, sdružujícího bývalá JZD, také již oprašují plány blokád důležitých komunikací a návrhy demonstračních transparentů. Ty agrární bossové před více než čtyřmi lety uložili v kancelářích, neboť z jejich středu pocházel minulý ministr zemědělství Jan Fencl. K demonstracím se však našel nový důvod. EU si zase na sebe upletla bič, jehož rozpletení však dle novodobých evropských politických reálií spočívá v té správné interpretaci problému vůči veřejnosti. Evropa s dělicí čarou se nemůže ohánět principy, na kterých vznikla právě SZP jako jeden ze základních stavebních kamenů současné Unie. Demonstrace za lepší zacházení, které budou poprvé po bezmála sto letech zamířeny vně ČR, ale nutně odhalí ještě jinou věc - nereformované kolchozní hospodaření. Naši agrárníci rádi tvrdí, že již dnes konkurují, jen kdyby EU tolik nedotovala své farmáře. Naopak. Vyrábějí jak dražší obilí, tak mléko a maso. Navíc ani oni nejsou vůči Západu bez výhod - mají několika tisícinásobně nižší cenu nájemného za půdu (kvůli neexistenci trhu s půdou) a stále ještě levnější pracovní sílu. A co je nejhorší, vinou slábnoucí politické reprezentace získali postupně zásadní vliv na rozhodování rezortu, který zneužívají ke znevýhodňování soukromých zemědělců. Výsledkem je absence základních tržních mechanizmů (burzy) a vlastnického hospodaření (naprostá většina hospodaří na cizím, které brzy přestane být „za hubičku“). Prostě nic, co by tlačilo bývalá JZD k přípravě na skutečné konkurenční prostředí. Na demonstrace za rovné zacházení však mají plné právo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít