Hrozí kolkování DVD?

11. prosince 2006, 00:00 - (čtk)
11. prosince 2006, 00:00

AUTORSKÉ ODMĚNYDovozci nenahraných nosičů, počítačových tiskáren či DVD rekordérů se bouří: Nová vyhláška prý výrazně zvýší ceny. Podle zástupců státu však ke zdražování není důvod.Nová vyhláška ministerstva kultury, která od 10.

AUTORSKÉ ODMĚNY Dovozci nenahraných nosičů, počítačových tiskáren či DVD rekordérů se bouří: Nová vyhláška prý výrazně zvýší ceny. Podle zástupců státu však ke zdražování není důvod.

Nová vyhláška ministerstva kultury, která od 10. listopadu určuje výši odváděných autorských odměn z prodeje nenahraných nosičů a dalších přístrojů, podle dovozců výrazně zvýšila poplatky za nenahrané disky. Firmy tvrdí, že například cena jednoho balení několika DVD kvůli tomu vzrostla až o desítky korun.

Pavel Borowiec z nově založené asociace pro digitální paměťová média a přehrávače řekl, že poplatek u jednoho nenahraného DVD disku se kvůli vyhlášce zvýšil z původních 30 haléřů na jednu korunu. U DVD nosičů s možností přepisování vzrostl z 36 haléřů na pět korun.

PROSTOR PRO ČERNÝ TRH Asociace dovozců chce jednat s ministerstvem o změně vyhlášky tak, aby poplatky byly vráceny do původní podoby, kdy nenahrané nosiče byly zpoplatněny čtyřmi procenty z jejich ceny. V opačném případě hrozí podle obchodníků kolaps tuzemského trhu s nenahranými nosiči, z čehož budou profitovat nelegální prodejci. Paradoxně tak hrozí i celkové snížení finančních odvodů pro autorské svazy. Dovozci nenahraných nosičů totiž podle Borowiece nemohou vyšší poplatky utlumit na úkor svých marží, protože by byli ztrátoví. „Jestliže v červnu 2006 byl poplatek a marže dovozce přibližně ve stejné výši, nyní má obchodník odvádět z každého kusu DVD-R nebo DVD+R jako poplatek tři sta procent své obchodní marže,“ říká Borowiec. Dovozci tvrdí, že snížení poplatků na původní úroveň by se nepromítlo v celkové výši odvodů autorským svazům. Díky výraznému poklesu cen nosičů totiž v Česku vzrostl jejich prodej na několik desítek milionů kusů ročně. Zatímco například v roce 2003 se průměrná dovozní cena DVD-R podle údajů asociace pohybovala kolem 79 korun, nyní kvůli rostoucí konkurenci činí šest až sedm korun. Na neuvážené zvýšení poplatků podle Borowiece doplatilo Maďarsko, kde se poté výrazně snížil prodej balení značkových nosičů. „Tamní situace začala být natolik kritická, že v současnosti se nenahraná média dokonce kolkují,“ upozorňuje. MINISTERSTVO: NIC ZÁSADNÍHO SE NEMĚNÍ Podle ředitele odboru autorského práva ministerstva kultury Pavla Zemana by autorské poplatky neměly přesáhnout osm procent z ceny DVD a CD. České poplatky podle něj patří mezi nejnižší v Evropské unii, kde tento systém náhradních odměn funguje ve 20 z 25 členských států. Ministerstvo kultury se neobává, že by se prodej nosičů kvůli vyhlášce přesunul do šedé ekonomiky. Vyhláška podle Zemana nezavádí žádné nové poplatky. Za šíření uměleckých děl se jejich prostřednictvím mělo platit i dříve. Nově vyhláška zavádí jen vymezení typů přístrojů a nosičů a stanovuje paušální odměny u některých přístrojů a u všech nosičů. „Dovozci by neměli vyhláškou zdůvodňovat případné zdražování tohoto zboží o několik desítek procent,“ podotýká Zeman. „Paušální stanovení odměn u nosičů oproti dosavadnímu procentuálnímu výpočtu sleduje určitou stabilizaci výše odměn s ohledem na radikální pokles jejich cen. Podle údajů samotné asociace klesly za tři roky na necelou desetinu,“ uvedl Zeman. Celkový objem náhradních odměn by tak měl být zhruba stejný jako dříve. NOVÁ VÝŠE AUTORSKÝCH POPLATKŮ

**médium poplatek

CD bez možnosti přepisování 0,4 Kč

CD s možností přepisování 2 Kč

DVD bez možnosti přepisování 1 Kč

DVD s možností přepisování 5 Kč

minidisk 4 Kč

inkoustová tiskárna 45 až 900 Kč *

laserová tiskárna 120 až 6750 Kč *

CD a DVD rekordéry 3 % z dovozní

nebo výrobní ceny

* podle ceny přístroje Pramen: Czech Association for Digital Storage Media and Players

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít