Hrozí cenová bublina?

25. června 2007, 00:00 - (pb)
25. června 2007, 00:00

BYDLENÍČeská národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů.

BYDLENÍ Česká národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.

Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů. To podle zprávy České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě může indikovat možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí. Absolutní ceny nemovitostí jsou sice v Česku stále mírně nižší než například v Německu či Rakousku, podíl cen bytů a mezd je ovšem v Praze třikrát vyšší než v Berlíně či Vídni. Jinak řečeno, byty v Česku jsou vzhledem k platební síle obyvatelstva příliš drahé.

Podle realitních odborníků to v jisté míře platí pro hlavní město, ale zároveň někteří z nich zpochybňují data, ze kterých ČNB vychází. Citovaná zpráva uvádí, že ceny bytů v Praze loni vzrostly o 25 procent, ale podle studie realitní kanceláře AAABYTY. CZ to bylo jen 10 procent. Její ředitel Petr Illetško navíc upozorňuje na rozpor mezi cenami požadovanými a realizovanými, který se týká hlavně neatraktivních panelových sídlišť: „Představy majitelů o ceně neodpovídají situaci na realitním trhu. Nicméně ani tady nelze mluvit o realitní bublině, protože skutečně realizované ceny jsou nižší než nabídkové.“ Samotná ČNB pesimistické prognózy zmírnila, když vývoj na trhu přisoudila širokým možnostem získání výhodných úvěrů, demografické situaci a současnému dobrému stavu české ekonomiky. Poslední zprávy to potvrzují. Česká spořitelna, největší hypoteční banka v Česku, poskytla v květnu letošního roku občanské hypotéky za 5,22 miliardy korun. V meziročním srovnání tak objemově vzrostly o rekordních 99,4 procenta, v počtu poskytnutých občanských hypoték jde o nárůst o 69,6 procenta.

I to svědčí o tom, že na bytový trh vstupují silné ročníky. Ve věku 20 až 34 let je v Česku nyní 2,5 milionu osob. Zájem o koupi bytů či rodinných domů bude proto nejspíš i nadále poměrně silný. „Poslední dobou sledujeme menší zájem o koupi bytů za účelem investice. To je dáno vzestupem cen bytů a naopak poklesem nájmů. Dá se proto říci, že motivací lidí, kteří si dnes kupují nemovitost do osobního vlastnictví, ve většině případů není výhled na zisk z investice, ale dobrý pocit z vlastního bydlení,“ komentuje vývoj na trhu s byty René Hradecký ze společnosti Mexx Reality.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít