Hrozí cenová bublina?

25. června 2007, 00:00 - (pb)
25. června 2007, 00:00

BYDLENÍČeská národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů.

BYDLENÍ Česká národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.

Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů. To podle zprávy České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě může indikovat možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí. Absolutní ceny nemovitostí jsou sice v Česku stále mírně nižší než například v Německu či Rakousku, podíl cen bytů a mezd je ovšem v Praze třikrát vyšší než v Berlíně či Vídni. Jinak řečeno, byty v Česku jsou vzhledem k platební síle obyvatelstva příliš drahé.

Podle realitních odborníků to v jisté míře platí pro hlavní město, ale zároveň někteří z nich zpochybňují data, ze kterých ČNB vychází. Citovaná zpráva uvádí, že ceny bytů v Praze loni vzrostly o 25 procent, ale podle studie realitní kanceláře AAABYTY. CZ to bylo jen 10 procent. Její ředitel Petr Illetško navíc upozorňuje na rozpor mezi cenami požadovanými a realizovanými, který se týká hlavně neatraktivních panelových sídlišť: „Představy majitelů o ceně neodpovídají situaci na realitním trhu. Nicméně ani tady nelze mluvit o realitní bublině, protože skutečně realizované ceny jsou nižší než nabídkové.“ Samotná ČNB pesimistické prognózy zmírnila, když vývoj na trhu přisoudila širokým možnostem získání výhodných úvěrů, demografické situaci a současnému dobrému stavu české ekonomiky. Poslední zprávy to potvrzují. Česká spořitelna, největší hypoteční banka v Česku, poskytla v květnu letošního roku občanské hypotéky za 5,22 miliardy korun. V meziročním srovnání tak objemově vzrostly o rekordních 99,4 procenta, v počtu poskytnutých občanských hypoték jde o nárůst o 69,6 procenta.

I to svědčí o tom, že na bytový trh vstupují silné ročníky. Ve věku 20 až 34 let je v Česku nyní 2,5 milionu osob. Zájem o koupi bytů či rodinných domů bude proto nejspíš i nadále poměrně silný. „Poslední dobou sledujeme menší zájem o koupi bytů za účelem investice. To je dáno vzestupem cen bytů a naopak poklesem nájmů. Dá se proto říci, že motivací lidí, kteří si dnes kupují nemovitost do osobního vlastnictví, ve většině případů není výhled na zisk z investice, ale dobrý pocit z vlastního bydlení,“ komentuje vývoj na trhu s byty René Hradecký ze společnosti Mexx Reality.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít