Hrozí cenová bublina?

25. června 2007, 00:00 - (pb)
25. června 2007, 00:00

BYDLENÍČeská národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů.

BYDLENÍ Česká národní banka nedávno varovala před rychlým a ekonomicky neúměrným růstem cen bytů. Odborníci ovšem toto varování víceméně odmítají.

Ceny bytů v některých regionech České republiky rostou příliš rychle v relaci k úrovni příjmů. To podle zprávy České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě může indikovat možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí. Absolutní ceny nemovitostí jsou sice v Česku stále mírně nižší než například v Německu či Rakousku, podíl cen bytů a mezd je ovšem v Praze třikrát vyšší než v Berlíně či Vídni. Jinak řečeno, byty v Česku jsou vzhledem k platební síle obyvatelstva příliš drahé.

Podle realitních odborníků to v jisté míře platí pro hlavní město, ale zároveň někteří z nich zpochybňují data, ze kterých ČNB vychází. Citovaná zpráva uvádí, že ceny bytů v Praze loni vzrostly o 25 procent, ale podle studie realitní kanceláře AAABYTY. CZ to bylo jen 10 procent. Její ředitel Petr Illetško navíc upozorňuje na rozpor mezi cenami požadovanými a realizovanými, který se týká hlavně neatraktivních panelových sídlišť: „Představy majitelů o ceně neodpovídají situaci na realitním trhu. Nicméně ani tady nelze mluvit o realitní bublině, protože skutečně realizované ceny jsou nižší než nabídkové.“ Samotná ČNB pesimistické prognózy zmírnila, když vývoj na trhu přisoudila širokým možnostem získání výhodných úvěrů, demografické situaci a současnému dobrému stavu české ekonomiky. Poslední zprávy to potvrzují. Česká spořitelna, největší hypoteční banka v Česku, poskytla v květnu letošního roku občanské hypotéky za 5,22 miliardy korun. V meziročním srovnání tak objemově vzrostly o rekordních 99,4 procenta, v počtu poskytnutých občanských hypoték jde o nárůst o 69,6 procenta.

I to svědčí o tom, že na bytový trh vstupují silné ročníky. Ve věku 20 až 34 let je v Česku nyní 2,5 milionu osob. Zájem o koupi bytů či rodinných domů bude proto nejspíš i nadále poměrně silný. „Poslední dobou sledujeme menší zájem o koupi bytů za účelem investice. To je dáno vzestupem cen bytů a naopak poklesem nájmů. Dá se proto říci, že motivací lidí, kteří si dnes kupují nemovitost do osobního vlastnictví, ve většině případů není výhled na zisk z investice, ale dobrý pocit z vlastního bydlení,“ komentuje vývoj na trhu s byty René Hradecký ze společnosti Mexx Reality.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít