Hrozba dravého kapitalismu

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna. Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit.

Z větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna.

Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit. „Nechceme anglosaský kapitalismus,“ znělo unisono od levice francouzské, německé, italské i nizozemské. V podtónu jasně rezonovala obava z možné nepříjemně výkonné konkurence a snaha zachovat si stávající pohodlný stav.

Proto také na stůl padlo jen málo opravdu reálných a rozumných námitek a diskuze se nevedla nad vylepšením, ale nad praktickým zrušením směrnice. „Odbory mají obavu, že stavební firmy nebudou nadále muset dodržovat britské zdravotní a bezpečnostní pravidla na staveništi,“ napsal kupříkladu jeden z kritiků v deníku The Guardian.

Britští odboráři tedy zjevně trpí představou, že v nových členských zemích jsou bezpečnostní předpisy neznámým pojmem a dělníci padající z lešení naopak rutinou.

A trošky rozumu se nikdo nedočkal ani od politiků. Možnost posílit stagnující ekonomiku a dát jí do ruky pár trumfů pro soupeření s nastupující Asií nebo se Spojenými státy zjevně není tématem dne. Evropská lokomotiva, Německo a Francie, má totiž jiné starosti. Mandát kancléřky Merkelové je příliš slabý a francouzský prezident má většinou jiné věci na práci, v posledních dnech například lobbuje za zákonné právo na bydlení pro bezdomovce.

O příjemné překvapení se tak vlastně postaral jen eurokomisař Frits Bolkestein, jehož úřad namísto odstraňování podnikatelských bariér v Evropě často sám další vytváří. Tentokrát předložil velmi liberální a skutečně ekonomicky rozumný návrh, jehož převedení do praxe by bylo kopancem do pozadí stagnujícího společného trhu.

Bolel by, leckdo by díky němu možná padl na ústa, ale v souhrnu by pomohl všem. Hlavně těm, o které se evropská ekonomika opírá, tedy drobným živnostníkům a firmám, jimž spojená Evropa na úkor spotřebitelů až příliš často bere a občas zapomíná dávat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít