Hrozba dravého kapitalismu

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna. Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit.

Z větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna.

Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit. „Nechceme anglosaský kapitalismus,“ znělo unisono od levice francouzské, německé, italské i nizozemské. V podtónu jasně rezonovala obava z možné nepříjemně výkonné konkurence a snaha zachovat si stávající pohodlný stav.

Proto také na stůl padlo jen málo opravdu reálných a rozumných námitek a diskuze se nevedla nad vylepšením, ale nad praktickým zrušením směrnice. „Odbory mají obavu, že stavební firmy nebudou nadále muset dodržovat britské zdravotní a bezpečnostní pravidla na staveništi,“ napsal kupříkladu jeden z kritiků v deníku The Guardian.

Britští odboráři tedy zjevně trpí představou, že v nových členských zemích jsou bezpečnostní předpisy neznámým pojmem a dělníci padající z lešení naopak rutinou.

A trošky rozumu se nikdo nedočkal ani od politiků. Možnost posílit stagnující ekonomiku a dát jí do ruky pár trumfů pro soupeření s nastupující Asií nebo se Spojenými státy zjevně není tématem dne. Evropská lokomotiva, Německo a Francie, má totiž jiné starosti. Mandát kancléřky Merkelové je příliš slabý a francouzský prezident má většinou jiné věci na práci, v posledních dnech například lobbuje za zákonné právo na bydlení pro bezdomovce.

O příjemné překvapení se tak vlastně postaral jen eurokomisař Frits Bolkestein, jehož úřad namísto odstraňování podnikatelských bariér v Evropě často sám další vytváří. Tentokrát předložil velmi liberální a skutečně ekonomicky rozumný návrh, jehož převedení do praxe by bylo kopancem do pozadí stagnujícího společného trhu.

Bolel by, leckdo by díky němu možná padl na ústa, ale v souhrnu by pomohl všem. Hlavně těm, o které se evropská ekonomika opírá, tedy drobným živnostníkům a firmám, jimž spojená Evropa na úkor spotřebitelů až příliš často bere a občas zapomíná dávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít