Hrozba dravého kapitalismu

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna. Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit.

Z větší části iracionální debata, která se v posledních letech vedla nad směrnicí službách, měla zajímavý vedlejší efekt. Naznačila totiž, jak si evropští hráči představují fungování evropského hospodářství do budoucna.

Nepříliš optimistický byl hlavně pohled na země, jejichž primární snahou bylo skutečnému otevření hranic pro služby zabránit. „Nechceme anglosaský kapitalismus,“ znělo unisono od levice francouzské, německé, italské i nizozemské. V podtónu jasně rezonovala obava z možné nepříjemně výkonné konkurence a snaha zachovat si stávající pohodlný stav.

Proto také na stůl padlo jen málo opravdu reálných a rozumných námitek a diskuze se nevedla nad vylepšením, ale nad praktickým zrušením směrnice. „Odbory mají obavu, že stavební firmy nebudou nadále muset dodržovat britské zdravotní a bezpečnostní pravidla na staveništi,“ napsal kupříkladu jeden z kritiků v deníku The Guardian.

Britští odboráři tedy zjevně trpí představou, že v nových členských zemích jsou bezpečnostní předpisy neznámým pojmem a dělníci padající z lešení naopak rutinou.

A trošky rozumu se nikdo nedočkal ani od politiků. Možnost posílit stagnující ekonomiku a dát jí do ruky pár trumfů pro soupeření s nastupující Asií nebo se Spojenými státy zjevně není tématem dne. Evropská lokomotiva, Německo a Francie, má totiž jiné starosti. Mandát kancléřky Merkelové je příliš slabý a francouzský prezident má většinou jiné věci na práci, v posledních dnech například lobbuje za zákonné právo na bydlení pro bezdomovce.

O příjemné překvapení se tak vlastně postaral jen eurokomisař Frits Bolkestein, jehož úřad namísto odstraňování podnikatelských bariér v Evropě často sám další vytváří. Tentokrát předložil velmi liberální a skutečně ekonomicky rozumný návrh, jehož převedení do praxe by bylo kopancem do pozadí stagnujícího společného trhu.

Bolel by, leckdo by díky němu možná padl na ústa, ale v souhrnu by pomohl všem. Hlavně těm, o které se evropská ekonomika opírá, tedy drobným živnostníkům a firmám, jimž spojená Evropa na úkor spotřebitelů až příliš často bere a občas zapomíná dávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít