Hraje se ve velkém i v malém

19. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
19. července 2004, 00:00

NĚKTERÉ TURNAJE POTŘEBUJÍ ZIMNÍ STADION, SÍLY LZE ZMĚŘIT I VE SKLEPĚ Velikost tuzemských herních turnajů se značně liší. Mediálně nejvděčnější jsou monstrózní akce typu Mistrovství republiky nebo AMD.PG Challenge 004, který proběhl minulý víkend v Karlových Varech.

**NĚKTERÉ TURNAJE POTŘEBUJÍ ZIMNÍ STADION, SÍLY LZE ZMĚŘIT I VE SKLEPĚ

Velikost tuzemských herních turnajů se značně liší. Mediálně nejvděčnější jsou monstrózní akce typu Mistrovství republiky nebo AMD.PG Challenge 004, který proběhl minulý víkend v Karlových Varech.

Takových akcí se účastní stovky hráčů, kteří si musí většinou přinést své vlastní stroje. Výjimkou jsou právě národní mistrovství, kde všichni hrají na stejných počítačích, které obstarává sponzor. Na těchto mamutích akcích se hraje o velké prizemoney. Ve Varech rozdělovali organizátoři 13 tisíc dolarů (přes 300 000 korun). Jenom hráči nejpopulárnější hry Counter Strike hráli o 7 tisíc dolarů. Podobnou dotaci mělo i Mistrovství ČR v elektronických sportech pořádané Českou asociací elektronických sportů. Do této soutěže se přihlásilo přes 700 špičkových hráčů, na které čekala plocha přes 8000 m 2 , s kapacitou 500 počítačových stanic. Významnou částí festivalu byla národní kvalifikace na celosvětové finále W orld Cyber Games 2004 (WCG). O WCG se také mluví jako o jakési neoficiální olympiádě v počítačových hrách. Na oficiální soutěžní akce - mistrovství - obstarávají počítače organizátoři. Tíhu investic do počítačů pak přesunují na sponzory - zpravidla lokální výrobce PC. Potřeba jsou stovky drahých počítačů, jejichž celková cena stoupá do statisíců. Přitom jde jen o jednorázové využití počítačů, které jsou potřebné na jediný víkend. „Nemáme s tím problém. Vzhledem k ceně a prakticky minimálnímu opotřebení není složité odprodat stroje po kontrole ve slevě,“ řekl Profitu Pavel Mašek ze společnosti Libra Electronics. Ač jde o velkou investici, reklama na mistrovství prý nemá na prodejnost výrobků vliv. „Spíše se snažíme dostat naši značku do povědomí,“ vysvětluje strategii Mašek. Opakem monstrakcí jsou malé LAN party, kdy se sejde pár nadšenců a zahrají si proti sobě v počítačové herně. Některé herny se na to dokonce specializují, jako třeba veliká pražská herna Battlezone. V mimootevírací hodiny, pokud se sejde alespoň osm hráčů, si mohou za nízký poplatek „propařit“ celou noc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít