Hrad ano, divadlo ne?

11. listopadu 2010, 17:45 - Naděžda Kubalíková
11. listopadu 2010, 17:45

Pro pronajímání prostor Národního divadla se vyslovilo 67,5 % manažerů

Snižuje podle vás důstojnost Národního divadla záměr ředitele ND Ondřeje Černého pronajímat prostory první scény ke komerčním účelům?

  • Ano – 23 %
  • Ne – 67,5 %
  • Nevím, je mi to jedno – 9,5 %

Národnímu divadlu chybí podle neoficiálních zpráv kvůli snížení dotací zhruba 80 milionů korun. Vedení divadla přišlo s nápadem, jak přinést do napjatého rozpočtu další peníze a rozhodlo se nabídnout prostory ke svatebním obřadům. Podobnou službu v Evropě nabízí už jen londýnské Národní divadlo. Ředitel ND Ondřej Černý ale s myšlenkou pronajímat za tímto účelem salonky Národního divadla a přes léto i jeviště Stavovského divadla narazil u ministra kultury Jiřího Bessera. „Nemyslím si, že zrovna Národní divadlo – symbol české státnosti, české kultury – by mělo být obřadištěm pro jakékoli konání svateb. Zvlášť v době, kdy se nás více než 50 procent rozvádí,“ řekl ministr Radiožurnálu.
Pochopení však Černý našel u účastníků Manažerského barometru, dvě třetiny respondentů jeho záměr podpořily. „Domnívám se, že ministr kultury by neměl svými komentáři přes média takto hrubě zasahovat do manažerských rozhodnutí ředitele Národního divadla,“ zastává se ředitele divadla jeden z nich. Ministr kultury naproti tomu vzbudil sympatie u necelé čtvrtiny oslovených.
„Za daných okolností je každá snaha udržet Národní divadlo nad vodou naprosto legitimní. Je to trapné, ale pořád lepší, než ho zavřít. Jestli něco snižuje důstojnost Národního divadla, tak je to neschopnost zcela konkrétních politiků a úředníků zajistit chod této instituce tak, aby nemusela zoufale hledat finanční zdroje na pouhé přežití,“ zní většinový názor. Také další z dotazovaných soudí, že za současné ekonomické situace je tento krok ospravedlnitelný: Já v tom nevidím problém, použít prostory divadla ke společenským akcím. Je třeba si uvědomit, že představení se konají obvykle jen večer, a to ne každý den v týdnu. V ostatní době je divadlo prázdné. Pokud mu navíc chybí peníze na provoz, má dvě možnosti. Buď zdražit lístky, nebo více využít prostor divadla. Nerozumím tedy lidem, kteří zpřístupnění kritizují.“
„Je to proti duchu a účelu této budovy,“ vyjádřil se další dotázaný. „Stačí, co s okolím udělali komunisté. Pokud chceme zvýšit návštěvnost a popularitu Národního divadla, hledejme jiné cesty. Jinak skončíme tím, že tam budou divoké pitky našich západních nebo východních „bratří“ pod rouškou PR akcí různých společností. Jestli toto je koncepce pana ředitele ND, pak asi není správným člověkem na svém místě.“
Někteří z příznivců myšlenky poukazují na skutečnost, že svatební obřady se odehrávají na celé řadě památných míst v České republice, za všechny jmenujme třeba hrad Karlštejn či zámek v Hluboké nad Vltavou. „Držím panu řediteli ND palce. Rozhodně se nedomnívám, že by takovýmto obchodním záměrem došlo ke snížení důstojnosti Národního divadla, stejně jako k tomu nedochází na Staroměstské radnici nebo Vyšehradě,“ připomíná jeden. „Kostel je velice důstojné místo a například svatby se tam konají, takže proč ne v Národním divadle? Řekne-li se „komerční účely“, zní to opovržlivě, ale přitom to budou vždy slavnostní akce. Asi si nikdo nepronajme Národní divadlo, aby tam hrál s dětmi na honěnou,“ přidává se další.
Odpůrci pronajímání divadelních prostor většinou vyjadřují obavy o budoucnost kulturní památky: „V tomto směru jsem konzervativní. Za chvíli bychom mohli na střechu Národního divadla nechat instalovat solární panely,“ varuje tento manažer. „Pokud budou prostory Národního divadla komerčně pronajímány různým subjektům, nadějeme se brzy toho, že budou zdevastovány během jediného roku tak, jako by odpovídalo opotřebení při jejich běžném využití za více než 50 let. Jedinou výjimkou jsou svatby, což měl pan ředitel Černý zřejmě na mysli. Svatba přece není běžná komerční akce, protože se obvykle koná jen jednou v životě. V tomto případě bych pronájem za mírný poplatek na základě předchozího povolení Ministerstva kultury povolil. Také bych požadoval přísnou evidenci počtu těchto událostí a jmenovitý seznam hostů, aby v případě jakéhokoli poškození interiéru bylo možno toto dát k náhradě,“ navrhuje jiný.
„Záleží na akci. Vzhledem k důstojnosti místa bych umožnil pouze koktaily a svatby. Jiné akce jsou krajně nevhodné a znevažující prostor. Záleží ale i na konkrétním místě. Předpokládám, že koktaily nebo svatby by se odehrávaly pouze ve foyer. Prkna, která znamenají svět, jsou totiž posvátná, a neměla by být poskvrněna. Stačí, že je svou režií deklasují moderní režiséři,“ zní poněkud filozofický závěr.

Odpovídalo 126 manažerů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít