Article, show

Hračky plné fantazie

13. května 2011, 11:25 - Zina Plchová
13. května 2011, 11:25

Pokud jste v poslední době vyrazili do hračkářství, možná jste odcházeli s dojmem, že se od dob vašeho mládí příliš nezměnilo. Vynecháme-li módní výkřiky a stále nové modely panenek či aut, ostatní sortiment zůstává stejný. Přitom čeští i zahraniční designéři už přišli s řadou inspirativních novinek. Za jejich koupí ale musíte do internetových obchodů.

Foto: Lucie Mlynářová

Mnohé české nápady dokáží ocenit i v zahraničí. Příkladem je nedávné vítězství Václava Mlynáře ve studentské soutěži na veletrhu Heimtextil 2011. Cenu Young Contract Creations Award: Upholstery 2011 získal student 3. ročníku VšUP za svůj návrh hračky Ygo. „Ygo je dětský nábytek. Jeho předností je jeho multifunkčnost. Jednoduchým přetočením ze sebe umí udělat houpacího koně pro jednoho, houpačku pro dva nebo vesmírnou loď, z které je dobrá prolézačka,“ popisuje svůj návrh Mlynář. O soutěži se tento student Ateliéru design výrobků dozvěděl náhodou. Vymyslet zajímavý koncept a odvodit název pak už bylo dílem okamžiku: „Houpadlo mi svým tvarem připomínalo kosmickou loď, a když se převrátilo, tak mimozemšťana. Chtěl jsem, aby název korespondoval s houpadlem nejen obsahově (jméno mimozemšťana), ale i vizuálně. Proto nakonec vznikl název Ygo. Y znázorňuje držadla a Go elipsoidní tvar.“ Inspirací pro novinku byl polohovatelný a multifunkční nábytek z období 60. let. Václava Mlynáře pak nejvíc ovlivnil Living Tower od Vernera Pantona.

Inspirací byl vlastní syn

Na hravost a variabilitu hraček sází svými výrobky i další autoři, třeba Jerry a Anna Kozovi z ateliéru SAD, když navrhli kolekci hraček pro svého syna Alfréda. „Původně nebyla určena pro širokou veřejnost či větší výrobu. Pak jsme ale dostali nabídku vystavovat na Designbloku, kde jsme měli i tyto hračky a byl o ně velký zájem,“ říká k hračkám spoluautorka Anna Kozová. V limitované sérii tak bylo vyrobeno Torpédo, odrážedlo z kompozitu, dřeva a gumy, které je možné získat v několika barevných mutacích. Právě tento model se stal na Designbloku v roce 2008 nejlepším prototypem přehlídky a získal za to cenu.

Pro děti je pak určena i dřevěná houpačka s názvem Lodička nebo Domeček z laminátové skořepiny, který je vystlaný měkkou matrací. Děti i dospělí si pak vyhrají například i s Kotrmelcem, dalším výrobkem ateliéru SAD, který se v roce 2005 zařadil mezi 100 ikon českého designu. Kotrmelec z laminátové skořepiny může sloužit jako houpací křeslo, barovka nebo prolézačka pro děti – záleží na tom, jak tento objekt otočíte. Pokud si ho pořídíte, získáte tím zajímavou hračku, která se ve vhodnou dobu může změnit i ve funkční kus nábytku.

Hračky, nebo nábytek?

Jako nábytek i hračka zároveň slouží také nábytková sestava Gypsy Modular mladého návrháře Clarka Davise. Snadno se skládá i rozkládá. U dětí tak může rozvíjet manuální zručnost, stejně jako jim může sloužit v pokojíčku jako židle a stolek. Jednotlivé díly do sebe totiž zapadají a k jejich spojení nepotřebujete žádné šroubky. „Když jsem byl malé dítě, v létě jsem nejradši stavěl bunkry na stromech a v zimě jsem si hrál s legem. Bavilo mě na něm, že je tak variabilní. Můžete ho složit a rozložit a díly znovu použít na něco jiného,“ píše Clark Davis na svém webu. Na myšlenku „lega“ ve větším měřítku přišel na studiích, kdy se často stěhoval. „Vždy jsem musel sehnat velké auto a také přátele, kteří mi pomohli.“ S nábytkem Gypsy Modular ale takové problémy mít nebudete. Svou knihovnu, stolek, židli nebo lavičku jednoduše rozložíte a odstěhujete za pár minut.

Sestava je vyrobena z MDF desek, které se pro výrobu nábytku běžně používají. Jsou tedy pevné a vydrží i dětské řádění. Svůj pokoj si navíc vaše děti budou moci přestavět, kdykoliv je to napadne. Rozvíjí tak svou fantazii a kreativitu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít