Hra skončila

21. srpna 2009, 13:29 - mgr. Rita Kindlerová
21. srpna 2009, 13:29

Kyjev ruší hazard a plánuje vybudovat státem kontrolované „Las Vegasy“

Na konci června nabyl účinnosti zákon O zákazu hazardních her na Ukrajině, který ruší všechny druhy hazardních her. Prozatím běží moratorium na zákaz herního byznysu po dobu tří měsíců. Během té doby má ukrajinská vláda s konečnou platností vyřešit, co s hernami dále. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko sice zákon vetoval s odůvodněními, že o práci přijde asi dvě stě tisíc lidí či nastane ještě větší kriminalizace hazardu, ale parlament ho přehlasoval.

25tisíckrát vyšší pokuta Nové licence k herní činnosti se už vydávat nebudou, ty současné přestávají platit. Za porušení nového zákona hrozí pokuta až pět milionů hřiven (téměř dvanáct milionů korun) a konfiskace majetku. Mimochodem – do nynějška se pokuty za porušení pravidel v hazardu pohybovaly okolo 200 až 250 hřiven (necelých 500 korun). Zisk, kterého majitel herního zařízení dosáhne v době moratoria, přejde do státní kasy.
Majitelé licencí se bouří. Zaplatili totiž za licence na provoz herních zařízení vysoké částky a nyní je požadují od státu – odhadem může jít až o půl miliardy hřiven (asi 1,2 miliardy korun). Asociace herního průmyslu tvrdí, že jde o porušení ústavy, která zaručuje lidem právo na práci. A podá na stát žalobu. Dalším problémem je, že kontroly se odehrávají v podstatě jen v registrovaných hernách – o nelegálních policie často ani neví.

Nelegální herny Pohnutkou k tomuto řešení dle vlády bylo nejen to, že se hazard stal nekontrolovatelným, ale i květnová tragická událost v Dnipropetrovsku, kdy při požáru baru s hracími automaty zemřelo devět lidí a zraněno bylo dalších jedenáct. Zcela běžné jsou na Ukrajině zprávy o zabití ochranky či krupiérky v nelegálních hernách. Například v roce 2006 notorický hráč Jevhen Drybas zabil po hře na automatech ochranku a pokladní, za což byl odsouzen na doživotí. V naprosto nevyhovujícím až dezolátním stavu je pravděpodobně většina heren na Ukrajině.
Z ukrajinských ulic tedy sice zmizí blýskavé pouliční cedule s nápisy Evropa+, Hrací automaty či Jackpot, ale podobně jako v Rusku herny existovat nepřestanou. Většina legálních začne pracovat načerno. Zákon ruší hazard i účast na něm. Do hazardu se však nezahrnují loterie, kulečník, kuželky a další hry, v nichž nejde o peněžní výhry. Pod hlavičkou pokeru – také nezařazeného mezi hazard – se však již nyní skrývá nejedna nelegální herna. Místo původních nápisů často najdeme až absurdní texty typu Sportovní klub rozvoje motoriky prstů, ale zařízení je stále totéž.

Za hranice měst Vedení státu chce vyřešit problém hazardu tím, že jej vystěhuje za hranice měst do speciálních zón – do 1. ledna 2010. Práce na nutné legislativě a vyčlenění „hracích zón“ však ještě nezačaly. A jak říká jeden z autorů zákona, poslanec frakce Blok Juliji Tymošenkové (BjuT) Valerij Pysarenko, ukrajinský parlament dělá vše pro to, aby byznys s hazardními hrami zmizel z ukrajinských měst. „Musí vzniknout speciální zóny v zaostalých částech Ukrajiny, které budou plně pod kontrolou státu.“ Vzápětí však dodává, že „poslanci budou na novém zákoně pracovat minimálně do konce roku.“ Vláda dokonce vyslala delegaci do amerického Las Vegas, aby zjistila, jak může fungovat legální hazard, a mohly vzniknout jakési ukrajinské obdoby. Kde chce vzít vláda finance na infrastrukturu a všechna opatření, která by v takovém případě musela nastat, však jasné není. Dle Pysarenka 70 až 90 procent podnikatelů v hazardním byznysu odmítá jakákoli pravidla a neplatí daně.
Mnoho ekonomů však vysvětluje vládní opatření prozaičtěji. V legálním hazardu se ročně protočí okolo patnácti miliard hřiven (téměř 36 miliard korun) a daně z něj do státní pokladny přinesou stěží 1,5 miliardy hřiven. Navíc 64 procent nelegálního hazardu představují staré ruské automaty, které se na Ukrajinu dostaly v roce 2006. Tehdy Ruská federace zaváděla podobná opatření jako Ukrajina nyní.
Od vydání zákona probíhají kontroly bývalých herních zařízení na celém ukrajinském území s názvem Operace hazardní hry, kdy úředníci daňových úřadů například jen v Charkovské oblasti odhalili na 400 nelegálních hracích automatů a udělili pokuty v celkové výši čtyři miliony hřiven (zhruba 9 milionů korun).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít