Hra o židli

04. ledna 2016, 09:10 - Jakub Procházka
04. ledna 2016, 09:10

Dlouhodobé sezení za pracovním stolem rovná se chronická bolest zad. Nepopulární rovnici v Česku přepisují zdravotní židle SpinaliS. Jejich původní distributorka stěhuje nyní svůj byznys do Kanady.

Chybělo málo a slovinský vynález sedáku na pružině s blahodárnými účinky na lidské tělo by v tuzemsku neprorazil. Původní distributor židlí SpinaliS pro Českou a Slovenskou republiku sídlil u východních sousedů a pro tuzemský trh si před deseti lety jako partnera vytipoval podnikatelku Žanetu Badlíkovou, která se orientovala na wellness a fitness služby.

Produkt se jí líbil, takže se do spolupráce pustila, nicméně obchodní vztah se slovenským dodavatelem byl od počátku složitý. „Provázely jej časté změny obchodních podmínek. Několikrát jsem měla chuť spolupráci ukončit a nakonec jsem to i udělala. Na jaře 2009 jsme se definitivně rozešli. Tehdy jsem dokonce uvažovala, že podnikání pověsím na hřebík,“ vzpomíná podnikatelka, která v té době ještě dálkově studovala vysokou školu a starala se o roční dceru.

Životním heslem Žanety Badlíkové je „Když člověk ví, co chce, a má oči otevřené, uspěje“, zřejmě i proto svůj boj nakonec nevzdala. Požádala o pomoc známého Jaroslava Kotulu – a společnými silami se jim podařilo přesvědčit výrobce, že právě oni budou ideálním výhradním dodavatelem této zdravotní pomůcky pro český trh.

S investorem v zádech

Podnikatelská reality show České televize Den D se vždy vyznačovala značnou skepsí investorů, kteří s podporou slibných podnikatelských záměrů šetřili.

Dva z investorů ale unikátní židle před televizními kamerami přesvědčily. Dana Bérová a Ondřej Bartoš tehdy investovali do společné firmy celkem 660 tisíc korun a svůj vklad několikanásobně zhodnotili. Klíčovou pro nově vznikající firmu Medexo CZ ovšem nebyla finanční injekce za 20 procent kapitálu společnosti, ale mediální pozornost.

Židle zabiják
I relativně klidné, pohodlné a bezpečné kancelářské profese mají svá úskalí.

Populární vědecký časopis Scientific American jim dal společného jmenovatele – židle, které označil za „smrtelné“.

V posledních 17 letech se věnovaly vlivu dlouhodobého sezení na zdraví téměř dvě desítky studií. V roce 2010 byly například publikovány výsledky sedmiletého výzkumu, během kterého bylo sledováno 8800 dospělých. Ti, kteří proseděli více než čtyři hodiny denně, měli o 46 procent vyšší úmrtnost než lidé, kteří seděli méně než dvě hodiny. Další výzkum přišel s informací, že u lidí, kteří prosedí více než půlku svého dne, existuje dvakrát větší pravděpodobnost, že je bude trápit cukrovka nebo kardiovaskulární problémy, než u průměrné populace.

„Pořad Den D přinesl našemu projektu především velkou mediální podporu, ale nebylo to jen o tom. Partnerství s Ondřejem Bartošem a Danou Bérovou nám dodalo pocit bezpečí. Díky jejich přítomnosti jsme se nebáli firmu rozvíjet progresivněji a odvážněji, což v případě, kdy koukáte na každou korunu, dělat nemůžete. S investorem v zádech přemýšlíte jinak, řekněme ve velkém. A to je zřejmě ten hlavní přínos, který jsme z této spolupráce měli,“ vysvětluje Žaneta Badlíková, proč se účast v pořadu ve výsledku nedala vyčíslit penězi.

Podniku se začalo dařit a brzy získal zastoupení i pro Slovensko. Tamní distributor mezitím skončil. Dalším cílem se stal polský trh, kam firma úspěšně expandovala v roce 2012 a dosud tam otevřela osm showroomů.

Riziko sezení

A proč je o kancelářské židle takový zájem? Systém sezení SpinaliS je jako jediný na českém trhu certifikovanou zdravotní pomůckou. Sedák, který je připevněný na pružinu, podle lékařů a fyzioterapeutů věrně kopíruje pohyby vašeho těla a sezení na něm má podobné účinky jako na rehabilitačním balonu – nutí ke správnému držení těla a posiluje břišní a zádové svaly. Studie potvrzují, že kvůli sedavému zaměstnání trpí lidské zdraví. Jde o bolesti krční či bederní páteře, skoliózu či problémy s ploténkami, ale také vyšší krevní tlak a srdeční potíže.

„Naše židle umožňují takzvané aktivní sezení, židle se přizpůsobuje pohybům těla a nedovolí vám sedět strnule a shrbeně, čímž udržuje zádové a břišní svaly v kondici. Lidé jsou aktivnější a méně unavení,“ tvrdí. Vzpřímená poloha trupu a pohyby na sedáku mají údajně pozitivní vliv i na dýchání a trávení.

Poptávka po židlích roste. Mnoho firem přejmenovalo své ergonomické židle na zdravotní, protože, jak říká Žaneta Badlíková, je to nyní v módě. Oficiální certifikaci zdravotní pomůcky, které předcházelo klinické hodnocení několika lékařů, mají ale nadále pouze židle SpinaliS.

To, co může nadšence pro péči o vlastní tělo odradit, je cena výrobku. Židle, kterých dnes firma nabízí více než deset druhů, jsou dražší než běžné kancelářské nebo ergonomické židle. Ceny se pohybují od 14 tisíc výše, protože se do nich musí promítnout i důkladné testování dopadů na páteř.

„Kupující by se neměl nechat unést nižší cenou nebo marketingem prodejců, ale měl by si vyžádat zdravotní certifikaci produktu, pokud chce mít jistotu, že mu ta židle bude skutečně dlouhodobě pomáhat a zlepšovat jeho zdraví, nikoli naopak,“ radí Žaneta Badlíková.

Nadšenci za velkou louží

Duo Badlíková–Kotula firmu nedávno prodalo novému majiteli. Nový majitel chce pokračovat v nastoupeném trendu a expandovat na další trhy, zejména do Německa. Byznys se zdravím na pružině ale zakladatelka opouštět nehodlá. Žanetě Badlíkové změnila plány do budoucna Kanada. Země za velkou louží, jež ji při několika pobytech okouzlila a kam se v nejbližší době s celou rodinou stěhuje, je podle jejích slov pro zmiňované produkty ideálním odbytištěm.

„V Kanadě jsem již založila firmu, která má od výrobce exkluzivitu pro Kanadu na distribuci židlí SpinaliS. Projekt je v přípravách a po Novém roce se do toho s manželem chystáme pustit naplno. Po několika návštěvách se do Kanady těší už i naše děti, což je pro nás klíčové. Kanaďané jsou posedlí péčí o své zdraví, v tomto jsou tam trochu napřed, rádi o sebe pečují, hodně sportují a zdravě se stravují. Proto věřím v úspěch,“ těší se podnikatelka na novou kapitolu svého života.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít