Hostům dávám autogramy

07. února 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
07. února 2005, 00:00

PAVEL PLOC: Legendární skokan na lyžích Pavel Ploc se dal po skončení sportovní kariéry na podnikání. V Harrachově otevřel penzion s restaurací. Hosté se u něho ubytovávají i proto, aby se mohli osobně setkat se slavným sportovcem. V osmdesátých letech patřil Ploc ke světové špičce ve skocích na lyžích.

Nejlepší reklamu dělá penzionu moje jméno, říká legendární skokan. Foto: ČTK

PAVEL PLOC: Legendární skokan na lyžích Pavel Ploc se dal po skončení sportovní kariéry na podnikání. V Harrachově otevřel penzion s restaurací. Hosté se u něho ubytovávají i proto, aby se mohli osobně setkat se slavným sportovcem. V osmdesátých letech patřil Ploc ke světové špičce ve skocích na lyžích. „Když jsem končil kariéru, přemýšlel jsem, jak se zabezpečit i pro další život. Mám ženu a tři děti. Trénováním bych se neuživil,“ vysvětluje Ploc. Léta přitom čekal v Harrachově na přidělení pozemku. „Po revoluci mi ho město konečně přikleplo. Za to, že jsem dobře reprezentoval. Navíc šlo o perfektní místo. Je 150 metrů od lanovky, kousek od silnice.“ To rozhodlo. Ploc si řekl, že postaví penzion. KMOTREM BYL WEISFLOG Problémem ale byly peníze. „Neměl jsem nic. Za úspěchy ve skákání se za mých časů nic nedávalo, jenom věcné ceny. Takže jsem dostával jen plat od armády.“ Banky mu nechtěly dát úvěr. „V roce 1992 zrovna přestávaly na penziony půjčovat, protože jim všichni dlužili.“ Plocovi tehdy prý různí lidé nabídli, že si s ním postaví penzion na půl. „Já ale chtěl, aby byl jenom můj a manželčin. Nakonec nám přece jen poskytla hypotéku a úvěr celkem na 3,5 milionu Česká spořitelna. Ručíme pozemkem, samotným penzionem a ještě domkem mé matky.“ Stavba mohla díky půjčce začít. Penzion byl otevřen v roce 1996. Křtil ho tehdy i Plocův přítel a bývalý sportovní rival, německý skokan Jens Weisflog. V HOTÝLKU DĚLÁM DOMOVNÍKA Penzion se uchytil. Ploc vidí dva hlavní důvody. Jednak jeho dobrou polohu. Zároveň ale dělá penzionu skvělou reklamu i jméno majitele. „Spoustu hostů se chce se mnou vyfotit. Někteří zase poprosí o autogram. Musel jsem si kvůli podpisům namnožit staré fotografie z dob, kdy jsem ještě skákal,“ směje se Ploc. V podniku má tři kuchaře, číšníka a servírku. „Moje manželka řídí restauraci, vystudovala hotelovou školu. A já jsem takovým domovníkem. Odklízím sníh, maluji, dělám údržbu, jezdím autem pro potraviny.“ CHUDÍ NĚMCI ŠETŘÍ NA JÍDLE Češi jsou mezi hosty v menšině. „Občas jezdí Francouzi, Nizozemci, v poslední době čím dál víc Poláků. Nejvíc je tu ale Němců z bývalé NDR. V euforii na začátku devadesátých let vyrazili do Rakouska, ale brzo vystřízlivěli. Je to pro ně moc drahé. Tak se vrátili do Krkonoš,“ říká Ploc. Němci podle něj nejsou nejlepší hosté. „Hodně šetří. Poznají se už podle toho, co si dají k jídlu. Obvykle to je řízek a hranolky. Němci nikdy neexperimentují.“ Mezi českými a zahraničními turisty je podle Ploce rozdíl v tom, že našincům jde především o sport. „Češi si chtějí hlavně zalyžovat. A v tom jim dneska Alpy vyhovují lépe. Proto tam jezdí. Naopak třeba Holanďané si chtějí užít dovolenou se vším všudy. Dobré jídlo, pohodlné ubytování. A to je pro ně u nás levnější,“ vysvětluje Ploc. HARRACHOV PRASKÁ VE ŠVECH

Harrachov je podle Ploce v současnosti již na hranici svých možností. „Ubytovací kapacita dosáhla už 15 tisíc lůžek. Na sjezdovkách je to v zimě jak na Václaváku. S manželkou téměř nechodíme lyžovat, jedině po 20. březnu, kdy se to tu trochu vylidní.“

Také z pohledu podnikání je už Harrachov rozebraný. „Je tu obchůdek a hospoda na každém rohu. Nikdo díky tomu nežene ceny do nějakých astronomických výšek, protože ví, že ti vedle by byli levnější.“ Atraktivita letoviska se promítla i do cen pozemků. „Jsou tu ceny jako v Praze. Metr parcely stojí tak tři až čtyři tisíce korun. Centrum města je navíc už téměř úplně zaplněné,“ tvrdí Ploc.

SKOK ROVNOU DO PODNIKÁNÍ

V Harrachově není Ploc jediným vysloužilým sportovcem, který začal podnikat. „Svůj podnik tu má také můj bratr, který dřív dělal severskou kombinaci. Uchytil se tu také bývalý běžec Václav Korunka , ten ale zatím vlastní jen parcelu.“

Samotný Ploc je spokojený. Pouze letní sezona mu dělá trochu starosti. „Žijeme hlavně z toho, co vyděláme v zimě. Přes léto stačíme sotva poplatit náklady, mzdy zaměstnancům a splátky bance.“ Ty budou Plocovi platit ještě několik let.

Celkově si ale slavný sportovec nestěžuje. V Harrachově si prý nestěžuje nikdo. Turisté stále přijíždějí, obchody se hýbou. A Ploce podnikání baví, vrhnul se do něj s nadšením. Na dlouhé skoky do neznáma je ze své sportovní kariéry zvyklý.

PAVEL PLOC

Výčet úspěchů dnes čtyřicetiletého skokana je dlouhý. V kariéře vyhrál deset závodů světového poháru. V roce 1983 získal na domácí půdě v Harrachově stříbrnou medaili v mistrovství světa v letech na lyžích. V následujících letech vybojoval ve stejné soutěži ještě třikrát bronz. Také na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 skončil Ploc třetí. Vrchol jeho sportovní kariéry přišel na olympijských hrách v Calgary (1988), kde vybojoval stříbro. Aktivní sportovní kariéru skončil v roce 1992, pak ještě dva roky trénoval mladší skokany. Manželku Radku si vzal v roce 1988. Mají tři děti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít