Hospodářská komora: Průmysl krizi zvládnul

08. února 2011, 15:01 - Profit, TZ
08. února 2011, 15:01

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel se vyjádřil k výsledkům českého průmyslu a stavebnictví za rok 2010.

Foto: Martin Siebert

Tuzemská průmyslová produkce v roce 2010 vzrostla proti předchozímu roku o 10,5 %, naopak stavební výroba v ČR vloni meziročně poklesla o 7,8 %. V samotném prosinci loňského roku vzrostl průmysl o 12,7 % v meziročním srovnání, zatímco stavebnictví meziročně pokleslo o 14,6 %. Tyto statistiky zveřejnil Český statistický úřad.

Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel k aktuální kondici českého hospodářství řekl: „Tato aktuální čísla jen potvrzují, že český průmysl se s krizí vyrovnal velmi dobře, že si dokázal poradit a reagovat na změněnou poptávku a že stále zvyšuje produktivitu práce. Hospodářská komora České republiky se dívá v tomto ohledu do budoucna optimisticky. V letošním roce odhadujeme, že HDP vzroste o 1,8 % - 2,2 %. Pro budoucí prosperitu českého průmyslu a hospodářství obecně je klíčové, aby tuzemští výrobci našli nové exportní trhy i mimo Evropskou unii. Proto Hospodářská komora ČR spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravila novou exportní strategii. Je také potřeba, aby se více rozložilo rozvrstvení českého průmyslu a naše prosperita nezávisela pouze na automobilovém či strojírenském průmyslu, ale rozvíjela se i další odvětví. V tomto ohledu spoléhám např. na chemický a chemicko- technologický průmysl. Stavebnictví bohužel jen navazuje na předchozí negativní trend, stavební boom z období před krizí se jen tak nevrátí. O to důležitější je, aby vláda zcela neutlumila státní podporu obyvatelstvu při pořizování vlastního bydlení, jinak bude stavebnictví jako jedna z důležitých složek národního hospodářství těžce zasaženo.

Průmyslová produkce v roce 2010 meziročně vzrostla o 10,5 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 10,0 % (v roce 2010 bylo ve srovnání s rokem 2009 o 2 pracovní dny více). K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, výroba nábytku a výroba potravinářských výrobků.

Nové zakázky ve vybraných odvětvích průmyslu v roce 2010 meziročně vzrostly o 14,2 %. Nové zakázky ze zahraničí meziročně vzrostly o 15,0 %. V roce 2010 klesla stavební produkce meziročně o 7,8 %. Stavební úřady vydaly o 6,2 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota meziročně klesla o 2,2 %. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně vzrostla o 5,4 %. V roce 2010 bylo zahájeno o 24,6 % méně bytů než v roce 2009, dokončeno bylo o 5,3 % bytů méně.

Více informací o aktuálních statistikách průmyslové produkce a stavebnictví v roce 2010 naleznete na webu ČSÚ.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít