Hospodářská komora: Průmysl krizi zvládnul

08. února 2011, 15:01 - Profit, TZ
08. února 2011, 15:01

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel se vyjádřil k výsledkům českého průmyslu a stavebnictví za rok 2010.

Foto: Martin Siebert

Tuzemská průmyslová produkce v roce 2010 vzrostla proti předchozímu roku o 10,5 %, naopak stavební výroba v ČR vloni meziročně poklesla o 7,8 %. V samotném prosinci loňského roku vzrostl průmysl o 12,7 % v meziročním srovnání, zatímco stavebnictví meziročně pokleslo o 14,6 %. Tyto statistiky zveřejnil Český statistický úřad.

Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel k aktuální kondici českého hospodářství řekl: „Tato aktuální čísla jen potvrzují, že český průmysl se s krizí vyrovnal velmi dobře, že si dokázal poradit a reagovat na změněnou poptávku a že stále zvyšuje produktivitu práce. Hospodářská komora České republiky se dívá v tomto ohledu do budoucna optimisticky. V letošním roce odhadujeme, že HDP vzroste o 1,8 % - 2,2 %. Pro budoucí prosperitu českého průmyslu a hospodářství obecně je klíčové, aby tuzemští výrobci našli nové exportní trhy i mimo Evropskou unii. Proto Hospodářská komora ČR spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravila novou exportní strategii. Je také potřeba, aby se více rozložilo rozvrstvení českého průmyslu a naše prosperita nezávisela pouze na automobilovém či strojírenském průmyslu, ale rozvíjela se i další odvětví. V tomto ohledu spoléhám např. na chemický a chemicko- technologický průmysl. Stavebnictví bohužel jen navazuje na předchozí negativní trend, stavební boom z období před krizí se jen tak nevrátí. O to důležitější je, aby vláda zcela neutlumila státní podporu obyvatelstvu při pořizování vlastního bydlení, jinak bude stavebnictví jako jedna z důležitých složek národního hospodářství těžce zasaženo.

Průmyslová produkce v roce 2010 meziročně vzrostla o 10,5 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 10,0 % (v roce 2010 bylo ve srovnání s rokem 2009 o 2 pracovní dny více). K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, výroba nábytku a výroba potravinářských výrobků.

Nové zakázky ve vybraných odvětvích průmyslu v roce 2010 meziročně vzrostly o 14,2 %. Nové zakázky ze zahraničí meziročně vzrostly o 15,0 %. V roce 2010 klesla stavební produkce meziročně o 7,8 %. Stavební úřady vydaly o 6,2 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota meziročně klesla o 2,2 %. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně vzrostla o 5,4 %. V roce 2010 bylo zahájeno o 24,6 % méně bytů než v roce 2009, dokončeno bylo o 5,3 % bytů méně.

Více informací o aktuálních statistikách průmyslové produkce a stavebnictví v roce 2010 naleznete na webu ČSÚ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít