Hospodářská komora

11. dubna 2005, 00:00 - pk
11. dubna 2005, 00:00

JAK POMOCI PODNIKÁNÍ Zasedání Hospodářské rady vlády v minulém týdnu se jako host zúčastnil také prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Rada se mimo jiné zabývala návrhem Strategie hospodářského růstu, zpracované vicepremiérem Martinem Jahnem.

JAK POMOCI PODNIKÁNÍ

Zasedání Hospodářské rady vlády v minulém týdnu se jako host zúčastnil také prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Rada se mimo jiné zabývala návrhem Strategie hospodářského růstu, zpracované vicepremiérem Martinem Jahnem. „Hospodářská komora samozřejmě uvítala přípravu takového materiálu, nicméně rozsah cílů a navrhovaných opatření, které si navržená strategie klade, značně převažuje reálné možnosti České republiky v období do roku 2013,“ říká Drábek. Podle něj by bylo vhodné určit dosažitelné priority a termíny. „Chybí mi také provázanost strategie s celkovou hospodářskou politikou státu. Je navržena řada opatření, u nichž pravděpodobně nikdy nedojde k politické shodě,“ vysvětluje. Ve strategii navíc jednoznačně chybí jakákoli zmínka o nezbytně nutné podpoře exportu. Nedostatečně je také navrženo zjednodušení podnikatelské legislativy především v oblasti obchodního zákoníku a živnostenského zákona.

Hospodářská rada vlády se zabývala také analýzou důvodů, které vedly v uplynulém roce desítky tisíc podnikatelských subjektů k ukončení činnosti. Také tento dokument nechal vypracovat vicepremiér Jahn. Z analýzy vyplývá, že čtvrtina subjektů, která ukončila v průběhu loňského roku podnikání, byli aktivní podnikatelé, nikoli tedy takzvané mrtvé duše. Většina z nich se po ukončení podnikatelské činnosti stala nezaměstnanými. „Jde o alarmující stav a mělo by být především v zájmu státu, aby se situace zlepšila,“ komentuje Drábek. Mezi nejvýznamnější důvody poklesu počtu podnikatelů patří vstup do EU, zavedení minimální daně a zvýšení plateb na zdravotní a sociální pojištění. Podle Drábka je příčinou také čím dál tím složitější podnikatelská legislativa a snížení právních jistot.

„Analýza byla zpracovávána tři měsíce, nepřináší přitom nic objevného. Na tyto důvody upozorňuje Hospodářská komora minimálně rok. Předpokládal jsem navíc, že v souvislosti s výstupy této analýzy budou navržena konkrétní řešení alespoň nejpalčivějších problémů,“ uzavírá Drábek.

Rada jednala také o zavedení takzvané editační povinnosti pro finanční úřady. Povinnost finančních úřadů vydat závazná prohlášení k výkladu jednotlivých zákonů navrhuje komora již dlouho. „Vládou navržený způsob ale není nejšťastnější. Například nevidím důvod, proč by směl takový dotaz vznášet poplatník pouze prostřednictvím daňového poradce a proč by za to měl zaplatit 2000 korun. Jde přeci o základní servis, který by měl úřad zdarma poskytovat,“ říká Drábek. Podle něho je v návrhu obsažena také řada vágně formulovaných omezujících ustanovení, kdy finanční úřad nemusí vyjádření vydat.

Vicepremiér Jahn navrhl také snížení daňové zátěže pro střední daňovou kategorii a zvýšení možnosti využití výdajových paušálů na 70 procent. Hospodářská komora návrh jednoznačně podporuje. „Je prorůstový a motivační - na rozdíl od opatření z dílny ministra Sobotky, který snížil daň pouze v první a druhé skupině, čímž zvýšil daňovou progresi.“

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít