Hospodářská komora

27. února 2006, 00:00 - Břetislav Tůma
27. února 2006, 00:00

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy.

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ

Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Proto Hospodářská komora Opava nemůže přehlédnout oznámení ministryně školství Petry Buzkové o zvýšení počtu gymnázií. Hospodářská komora Opava považuje za zákonné právo a povinnost vyjádřit se k plánu na zvýšení počtu gymnázií.

  1. Oznámený plán ministryně odporuje analýze a závěrům, na kterých byl následně sestaven dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Pro další případnou vzájemnou komunikací mezi MŠMT a Komorou je nezbytné vypracovat novelizovaný návrh dlouhodobého záměru na základě prohloubené analýzy a závěrů z ní formulovaných.
  2. Hospodářská komora Opava dlouhodobě eviduje potřeby zaměstnavatelů v regionu a jejich požadavky na absolventy středního vzdělávání. Zejména s výučním listem v oborech strojírenských a stavebních. Tento dlouhodobý trend potvrzují i údaje úřadu práce. Z toho důvodu je plán ministryně školství proti potřebám a zájmům regionu.
  3. Gymnazijní vzdělání mělo v republice historicky vysokou úroveň a absolventi požívali vážnosti. Lze vyvodit, že zvýšení počtu gymnázií, snadná dosažitelnost přijetí ke studiu na těchto školách spolu se zavedeným způsobem financování středních škol podle počtu žáků budou mít za následek snížení kvality absolventů. Řetězovou reakcí pak bude snížení úrovně absolventů vysokých škol.
  4. Z obecně známého a vědecky doloženého rozložení intelektuálních a vzdělávacích schopností populace lze vyvodit i maximální možné procentní podíly žáků, kteří mohou uspět na gymnáziích, při středním vzdělávání s maturitou a při středním vzdělávání s výučním listem. Plán ministryně školství to pomíjí.
  5. Z obecně známých zásad řízení a organizace práce ve výrobních procesech lze stanovit potřebu odborně vzdělaných zaměstnanců ve výrobní sféře. Plán ministryně školství elementární zásady řízení výrobního procesu pomíjí.
  6. Koncepce rozvoje regionu je postavena na materiálovém a výrobním základě, jeho dopravní obslužnosti a poptávce odběratelů. Právem proto výrobní sféra očekává od školství absolventy odpovídajících potřebných profesí s potřebným stupněm vzdělání. Bude-li v souladu s plánem ministryně školství umožněn větší počet absolventů gymnázií, prohloubí se stávající nedostatek odborně vzdělaných absolventů středních škol. Chybějící lidské zdroje budou následně zatěžovat státní rozpočet nákladem na rekvalifikace absolventů, případně vyvolají náklady na získání kvalifikace pracovníků ze zahraničí.
  7. MŠMT dosud neiniciovalo účinné legislativní kroky pro participaci budoucích zaměstnavatelů na vzdělávání odborníků. Plán ministryně školství volí cestu pro rezort ekonomicky nejúspornější, a proto nejsnadnější zvýšením počtu gymnázií.

Břetislav Tůma, předseda představenstva OHK Opava

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít