Hospodářská komora

27. února 2006, 00:00 - Břetislav Tůma
27. února 2006, 00:00

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy.

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ

Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Proto Hospodářská komora Opava nemůže přehlédnout oznámení ministryně školství Petry Buzkové o zvýšení počtu gymnázií. Hospodářská komora Opava považuje za zákonné právo a povinnost vyjádřit se k plánu na zvýšení počtu gymnázií.

  1. Oznámený plán ministryně odporuje analýze a závěrům, na kterých byl následně sestaven dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Pro další případnou vzájemnou komunikací mezi MŠMT a Komorou je nezbytné vypracovat novelizovaný návrh dlouhodobého záměru na základě prohloubené analýzy a závěrů z ní formulovaných.
  2. Hospodářská komora Opava dlouhodobě eviduje potřeby zaměstnavatelů v regionu a jejich požadavky na absolventy středního vzdělávání. Zejména s výučním listem v oborech strojírenských a stavebních. Tento dlouhodobý trend potvrzují i údaje úřadu práce. Z toho důvodu je plán ministryně školství proti potřebám a zájmům regionu.
  3. Gymnazijní vzdělání mělo v republice historicky vysokou úroveň a absolventi požívali vážnosti. Lze vyvodit, že zvýšení počtu gymnázií, snadná dosažitelnost přijetí ke studiu na těchto školách spolu se zavedeným způsobem financování středních škol podle počtu žáků budou mít za následek snížení kvality absolventů. Řetězovou reakcí pak bude snížení úrovně absolventů vysokých škol.
  4. Z obecně známého a vědecky doloženého rozložení intelektuálních a vzdělávacích schopností populace lze vyvodit i maximální možné procentní podíly žáků, kteří mohou uspět na gymnáziích, při středním vzdělávání s maturitou a při středním vzdělávání s výučním listem. Plán ministryně školství to pomíjí.
  5. Z obecně známých zásad řízení a organizace práce ve výrobních procesech lze stanovit potřebu odborně vzdělaných zaměstnanců ve výrobní sféře. Plán ministryně školství elementární zásady řízení výrobního procesu pomíjí.
  6. Koncepce rozvoje regionu je postavena na materiálovém a výrobním základě, jeho dopravní obslužnosti a poptávce odběratelů. Právem proto výrobní sféra očekává od školství absolventy odpovídajících potřebných profesí s potřebným stupněm vzdělání. Bude-li v souladu s plánem ministryně školství umožněn větší počet absolventů gymnázií, prohloubí se stávající nedostatek odborně vzdělaných absolventů středních škol. Chybějící lidské zdroje budou následně zatěžovat státní rozpočet nákladem na rekvalifikace absolventů, případně vyvolají náklady na získání kvalifikace pracovníků ze zahraničí.
  7. MŠMT dosud neiniciovalo účinné legislativní kroky pro participaci budoucích zaměstnavatelů na vzdělávání odborníků. Plán ministryně školství volí cestu pro rezort ekonomicky nejúspornější, a proto nejsnadnější zvýšením počtu gymnázií.

Břetislav Tůma, předseda představenstva OHK Opava

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít