Hospodářská komora

27. února 2006, 00:00 - Břetislav Tůma
27. února 2006, 00:00

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy.

ZVÝŠENÍ POČTU GYMNÁZIÍ

Hospodářská komora je sociální partner ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ze zákona spolupracuje s orgány státní správy při profesním vzdělávání a vyjadřuje se k zásadním dokumentům rezortu, zejména k dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Proto Hospodářská komora Opava nemůže přehlédnout oznámení ministryně školství Petry Buzkové o zvýšení počtu gymnázií. Hospodářská komora Opava považuje za zákonné právo a povinnost vyjádřit se k plánu na zvýšení počtu gymnázií.

  1. Oznámený plán ministryně odporuje analýze a závěrům, na kterých byl následně sestaven dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Pro další případnou vzájemnou komunikací mezi MŠMT a Komorou je nezbytné vypracovat novelizovaný návrh dlouhodobého záměru na základě prohloubené analýzy a závěrů z ní formulovaných.
  2. Hospodářská komora Opava dlouhodobě eviduje potřeby zaměstnavatelů v regionu a jejich požadavky na absolventy středního vzdělávání. Zejména s výučním listem v oborech strojírenských a stavebních. Tento dlouhodobý trend potvrzují i údaje úřadu práce. Z toho důvodu je plán ministryně školství proti potřebám a zájmům regionu.
  3. Gymnazijní vzdělání mělo v republice historicky vysokou úroveň a absolventi požívali vážnosti. Lze vyvodit, že zvýšení počtu gymnázií, snadná dosažitelnost přijetí ke studiu na těchto školách spolu se zavedeným způsobem financování středních škol podle počtu žáků budou mít za následek snížení kvality absolventů. Řetězovou reakcí pak bude snížení úrovně absolventů vysokých škol.
  4. Z obecně známého a vědecky doloženého rozložení intelektuálních a vzdělávacích schopností populace lze vyvodit i maximální možné procentní podíly žáků, kteří mohou uspět na gymnáziích, při středním vzdělávání s maturitou a při středním vzdělávání s výučním listem. Plán ministryně školství to pomíjí.
  5. Z obecně známých zásad řízení a organizace práce ve výrobních procesech lze stanovit potřebu odborně vzdělaných zaměstnanců ve výrobní sféře. Plán ministryně školství elementární zásady řízení výrobního procesu pomíjí.
  6. Koncepce rozvoje regionu je postavena na materiálovém a výrobním základě, jeho dopravní obslužnosti a poptávce odběratelů. Právem proto výrobní sféra očekává od školství absolventy odpovídajících potřebných profesí s potřebným stupněm vzdělání. Bude-li v souladu s plánem ministryně školství umožněn větší počet absolventů gymnázií, prohloubí se stávající nedostatek odborně vzdělaných absolventů středních škol. Chybějící lidské zdroje budou následně zatěžovat státní rozpočet nákladem na rekvalifikace absolventů, případně vyvolají náklady na získání kvalifikace pracovníků ze zahraničí.
  7. MŠMT dosud neiniciovalo účinné legislativní kroky pro participaci budoucích zaměstnavatelů na vzdělávání odborníků. Plán ministryně školství volí cestu pro rezort ekonomicky nejúspornější, a proto nejsnadnější zvýšením počtu gymnázií.

Břetislav Tůma, předseda představenstva OHK Opava

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít