Hospodářská komora

07. března 2005, 00:00 - Viktorie Plívová
07. března 2005, 00:00

NEJVÍCE DOTAZŮ BYLO PŘI VSTUPU DO EU V říjnu roku 2003 byl spuštěn projekt Informačních míst pro podnikatele (InMP) Hospodářské komory ČR. K dnešnímu dni je v rámci jeho celostátní sítě v provozu 75 regionálních míst, 14 krajských koordinačních míst, 22 oborových míst a 39 takzvaných expozitur, které jsou v provozu po zkrácenou otevírací dobu v obcích s rozšířenou působností.

V únoru loňského roku zahájil provoz informační systém (IS InMP), díky němuž je možné efektivněji monitorovat práci jednotlivých kanceláří projektů a vyhodnocovat činnost celého systému. Podle údajů z tohoto systému zaznamenaly kanceláře největší počet dotazů (2058) v květnu loňského roku, tedy v době vstupu České republiky do Evropské unie. V průměru kanceláře InMP vyřizují více než 1200 podnikatelských otázek měsíčně.

K nejžádanějším patří informace o programech podpor z českých i unijních fondů a programů. Dotazy na toto téma tvoří celou čtvrtinu ze všech. Dále je velký zájem o informace ohledně české legislativy, zejména o daních, zákoníku práce a sociálních aspektech zaměstnávání (16 procent dotazů). V neposlední řadě přicházejí podnikatelé s dotazy ohledně Evropské unie, týkajícími se vnitřního trhu, pohybu zboží či zaměstnávání (12 procent dotazů).

Vysoký počet dotazů týkajících se legislativy svědčí o složitosti právního systému v České republice. Poptávka po informacích k problematice Evropské unie zase naznačuje, že se naši podnikatelé připravují na své působení i v dalších zemích jednotného trhu. To nakonec dokládá i zájem o vyhledávání kontaktů v zahraničí (osm procent dotazů).

Přibližně třetina (31 procent) klientů se na Informační místo pro podnikatele obrátila více než jednou. Maximální počet dotazů od jednoho subjektu je 23. Dotazující není povinen odevzdat všechny údaje o své živnosti nebo firmě, takže není možné kategorie klientů exaktně třídit. Z dostupných informací lze ale usuzovat, že pouze jednou se dotázalo 10-20 procent právnických a 80-90 procent fyzických osob. Dvakrát a vícekrát se dotázalo přibližně 60 procent právnických a asi 40 procent fyzických osob.

Nejvytíženějším regionálním místem je Chomutov, kde bylo zodpovězeno již 306 dotazů. Následuje Brno s 273 dotazy. Mezi nejméně navštěvovaná patří naopak regionální místa na Praze 7 a 13. Z oborových koordinačních míst patří mezi nejoslovovanější Potravinářská komora (řešila 369 dotazů) a Česká obuvnická asociace.

Ukazuje se, že se systém Informačních míst pro podnikatele stal pro řadu podniků legitimním a regulérním místem, kde dostane potřebné informace. Systém neslouží zdaleka jen malým podnikatelům, ale i větším společnostem.

O autorovi| tisková mluvčí HK ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít