Hospodářská komora

24. listopadu 2008, 00:00 - Přemysl Houžvička
24. listopadu 2008, 00:00

Problémy s úvěry má třetina firem

Současnou světovou finanční krizi začínají pociťovat již i některé tuzemské firmy tím, že mají větší problém získat úvěr od banky. S tímto problémem se v poslední době setkala třetina tuzemských firem, které si chtěly na financování svého provozu od banky půjčit statisíce nebo miliony korun. Dva ze tří podniků se pak domnívají, že by do současné situace na finančním trhu měl vstoupit stát, nikoliv však jako aktivní hráč, ale jako garant stability při možných prudkých výkyvech situace na trhu. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory České republiky pro Hospodářské noviny, kterého se zúčastnilo 612 firem a podnikatelů.

Ačkoliv podniků, které se musí potýkat s většími problémy při žádosti o úvěr je zatím „pouze“ třetina, firmy už jistá zpřísnění pocítily. Zatímco 195 firem z 612 (31,9 procenta) žádné zpřísnění vůbec nepocítilo, tak naopak pětinu firem (120) nutí politika bank k výraznému přehodnocení jejich záměrů. Polovina oslovených podniků uvedla, že se situace projevuje v jejich výrobních a provozních plánech. Přes 22 procent podniků uvedlo, že muselo přehodnotit své investiční plány, dalších 13,7 procenta (84) pak musí upustit od dříve plánovaných výrobních či obchodních aktivit.

Co se týče výhledu do budoucna, tak mezi podniky jsou znát už větší obavy, 47 procent podniků očekává, že se situace na finančním trhu ještě zpřísní, opak očekává pouze 13,2 procenta firem. „Je pochopitelné, že banky jsou nyní obezřetnější při půjčování peněz. Důležité však je, aby se tato obezřetnost nepřeměnila v silnou restrikci a přiškrcení finančních kohoutků směrem k podnikům. Takový přístup by celé situaci neprospěl, naopak ještě by ji zhoršil a způsobil existenční problémy mnoha podnikům, které používají úvěry na financování svého provozu,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Přes 60 procent podniků se domnívá, že by v celé situaci měl být v určité míře zainteresován i stát. Sice ne v roli aktivního hráče, ale garanta stability při možných prudkých výkyvech. „Role státu by se měla omezit na dozor a garantování určitých podmínek, které působí především psychologicky. Jedním z takových instrumentů je třeba garance vkladů střadatelů do výše 50 tisíc eur. Do této sumy se vejde drtivá většina malých střadatelů, ale i drobných a středních podnikatelů, kteří se nemusí strachovat o své peníze a mohou normálně provozovat svoji činnost,“ připomněl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít