Horská romantika na Jizerských horách

03. listopadu 2003, 00:00 - JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
03. listopadu 2003, 00:00

"JIZERKY" JSOU CYKLISTICKÝM RÁJEM V LÉTĚ A BĚŽKAŘSKÝM V ZIMĚ. NÁDHERNÉ PŘÍRODY SI ALE MŮŽETE UŽÍVAT I V LISTOPADU, PŘESTOŽE LÉTO JE PRYČ A POŘÁDNÁ BÍLÁ ZIMA ZATÍM NEPŘIŠLA.

Na výlet můžete vyrazit na kole nebo „po svých“

Trekingové nebo horské kolo dává svobodu. Chcete projet stovky kilometrů silniček s výborným asfaltovým povrchem? Vyrazit na panelové a štěrkované lesácké svážnice? Nebo se vydat do těžkého terénu? Žádný problém. Všechny komunikace v chráněné krajinné oblasti jsou vyhrazeny pro pěší tury a cyklisty, auta mohou jen na několik silniček, které spojují malé horské osady se světem. Začátkem listopadu jsou navíc hory poloprázdné, vzduch čistý jako sklo a rozhledy po bezlesých horských pláních daleké. Jestli ještě nenapadl sníh, je to nejlepší doba pro romantické vyjížďky.

PĚŠKY K RAŠELINIŠTÍM

Kromě cyklistických výletů je možné vyrazit také po svých. Za návštěvu stojí především rašeliniště. Nízkou kleč, hnědé potoky a houpavou půdu pod nohama najdete především v údolích Jizerky a Jizery v okolí stejnojmenné osady, na Čihadle a Černé hoře na hlavním hřebeni hor a na Nové louce u Šámalovy chaty. N enechejte si ujít ani výšlap na druhou nejvyšší horu zvanou jak jinak než Jizera s výškou 1122 metrů nad mořem. Je z ní daleký rozhled. Ještě o dva metry je vyšší Smrk na česko-polských hranicích.

S LANEM NA ŽULOVÉ MONOLITY

Severní srázy Jizerských hor skrývají v hlubokých bukových lesích drsné žulové skály. Až několik desítek metrů vysoké balvany a věže jsou jakoby poházeny po svazích a lákají horolezce k dobytí vrcholků. Někdy trčí osaměle jako třeba Rakev, Sněžná hlavička nebo Emilova věž. Jindy se shlukují okolo dominantní skály, a právě takové oblasti vyhledávají horolezci. Od uplynulého víkendu se totiž z důvodů ochrany skal nesmí lézt po pískovcových věžích Českého ráje a Českého Švýcarska, a proto se lezci sjíždějí do Jizerek na zdejší žulu, která se svými tvary podobá pískovci. Za lezení i pouhou procházku stojí Kopřivník s Uhlířovou čapkou a Srázy se Zvonem. Obě oblasti jsou během půl hodiny dostupné z Oldřichovského sedla. Z Hejnic se chodí na Divou Máři, Frýdlantské cimbuří a Nos. Nejopuštěnější skalní věží v celých Jizerských horách je jednoznačně štíhlá Houba. Stojí kilometry daleko od civilizace nad Jizerskými rašeliništi, na křižovatce lesních cest u lovecké boudy Jelenka. Ač k ní nevede žádná turistická značka, stojí za to ji najít a podívat se od ní na rozlehlé močály, kde pramení Jizera.

SMUTNÉ PŘÍBĚHY

Turistickou zvláštností Jizerských hor jsou desítky pomníčků. Některé stojí u cest, jiné je potřeba hledat hluboko v lesích. Všechny jsou však postaveny na paměť nešťastných událostí a v místím žargonu se jim říká Smrti. Například Porscheho smrt u říčky Nisy hlásá, že zde byl, „když procházel touto pasekou za obchodem s kůrou a dřevem, úkladně zastřelen ranou do krku ze vzdálenosti třiceti až čtyřiceti kroků dosud neznámým vrahem a oloupen o hodinky a hotovost Václav Porsche, statkář z Doubí. Zanechal pět nezaopatřených dětí a truchlící manželku, která očekávala šesté dítě.“ Vrah byl dopaden až po čtrnácti letech. Tehdy se přiznal pytlák Prediger z nedaleké obce Desná a byl odsouzen na dvacet let do vězení, kde později zemřel. Maiwaldova smrt v údolí Velkého Štolpichu připomíná dřevorubce, který skonal pod převráceným saněmi, Památka Věry Splítkové u přehradní nádrže Josefův Důl je věnována mentálně postižené dívce, která do hlubokého lesa z vesnice přinesla bandasku s mlékem a poté zmrzla. Melzerova smrt pod Protrženou přehradou nese zprávu o četníkovi, kterého zajel utržený vagón lesní železnice. A mnohé další smutné příběhy bychom mohli vyprávět o několika desítkách dalších pomníčků, kteří místní lidé dodnes udržují. n

INTERNET

Cyklotrasy: www.cykloserver.cz Cykloturistika: www.bajk.cz Pěší turistika: www.turistika.cz Region: www.jizerske-hory.cz

Kristiánov - muzeum tradiční výroby skla uprostřed lesů, sklárna tu od roku 1775 produkovala vyhlášené skleněné tyčky a ozdoby na lustry, které se vyvážely do celého světa.

Hejnice - klášterní kostel vybudovaný na starém poutním místě, kde se měli v roce 1211 zjevit starému řemeslníkovi dva andělé. Od té doby sem mířily poklonit se Panně Marii statisíce poutníků nebezpečnými cestami přes hory z Čech a hlubokými lesy z Německa.

Štolpich - horská silnice s mnoha opěrnými zdmi a mostky byla před sto lety vybudována bez jediného pytle cementu.

Bílá Desná - v roce 1916 se tu protrhla téměř dokončená přehrada, vodní příval odnesl sypanou hráz a zničil několik obcí. Jako připomínka tragédie dodnes stojí betonová věž.

Jizerka - horská víska roztroušená po horské louce se Safírovým potokem, od 16. století častý cíl neúspěšných prospektorů drahých kovů a úspěšných hledačů polodrahokamů.

Ještěd - hotel s restaurací ve tvaru rotačního hyperboloidu od architekta Karla Hubáčka byl vyhlášen nejkrásnější českou stavbou minulého století.

Liberec - regionální metropole, jejíž centrum po celé dvacáté století formovali moderní funkcionalističtí architekti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít