Horská romantika na Jizerských horách

03. listopadu 2003, 00:00 - JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
03. listopadu 2003, 00:00

"JIZERKY" JSOU CYKLISTICKÝM RÁJEM V LÉTĚ A BĚŽKAŘSKÝM V ZIMĚ. NÁDHERNÉ PŘÍRODY SI ALE MŮŽETE UŽÍVAT I V LISTOPADU, PŘESTOŽE LÉTO JE PRYČ A POŘÁDNÁ BÍLÁ ZIMA ZATÍM NEPŘIŠLA.

Na výlet můžete vyrazit na kole nebo „po svých“

Trekingové nebo horské kolo dává svobodu. Chcete projet stovky kilometrů silniček s výborným asfaltovým povrchem? Vyrazit na panelové a štěrkované lesácké svážnice? Nebo se vydat do těžkého terénu? Žádný problém. Všechny komunikace v chráněné krajinné oblasti jsou vyhrazeny pro pěší tury a cyklisty, auta mohou jen na několik silniček, které spojují malé horské osady se světem. Začátkem listopadu jsou navíc hory poloprázdné, vzduch čistý jako sklo a rozhledy po bezlesých horských pláních daleké. Jestli ještě nenapadl sníh, je to nejlepší doba pro romantické vyjížďky.

PĚŠKY K RAŠELINIŠTÍM

Kromě cyklistických výletů je možné vyrazit také po svých. Za návštěvu stojí především rašeliniště. Nízkou kleč, hnědé potoky a houpavou půdu pod nohama najdete především v údolích Jizerky a Jizery v okolí stejnojmenné osady, na Čihadle a Černé hoře na hlavním hřebeni hor a na Nové louce u Šámalovy chaty. N enechejte si ujít ani výšlap na druhou nejvyšší horu zvanou jak jinak než Jizera s výškou 1122 metrů nad mořem. Je z ní daleký rozhled. Ještě o dva metry je vyšší Smrk na česko-polských hranicích.

S LANEM NA ŽULOVÉ MONOLITY

Severní srázy Jizerských hor skrývají v hlubokých bukových lesích drsné žulové skály. Až několik desítek metrů vysoké balvany a věže jsou jakoby poházeny po svazích a lákají horolezce k dobytí vrcholků. Někdy trčí osaměle jako třeba Rakev, Sněžná hlavička nebo Emilova věž. Jindy se shlukují okolo dominantní skály, a právě takové oblasti vyhledávají horolezci. Od uplynulého víkendu se totiž z důvodů ochrany skal nesmí lézt po pískovcových věžích Českého ráje a Českého Švýcarska, a proto se lezci sjíždějí do Jizerek na zdejší žulu, která se svými tvary podobá pískovci. Za lezení i pouhou procházku stojí Kopřivník s Uhlířovou čapkou a Srázy se Zvonem. Obě oblasti jsou během půl hodiny dostupné z Oldřichovského sedla. Z Hejnic se chodí na Divou Máři, Frýdlantské cimbuří a Nos. Nejopuštěnější skalní věží v celých Jizerských horách je jednoznačně štíhlá Houba. Stojí kilometry daleko od civilizace nad Jizerskými rašeliništi, na křižovatce lesních cest u lovecké boudy Jelenka. Ač k ní nevede žádná turistická značka, stojí za to ji najít a podívat se od ní na rozlehlé močály, kde pramení Jizera.

SMUTNÉ PŘÍBĚHY

Turistickou zvláštností Jizerských hor jsou desítky pomníčků. Některé stojí u cest, jiné je potřeba hledat hluboko v lesích. Všechny jsou však postaveny na paměť nešťastných událostí a v místím žargonu se jim říká Smrti. Například Porscheho smrt u říčky Nisy hlásá, že zde byl, „když procházel touto pasekou za obchodem s kůrou a dřevem, úkladně zastřelen ranou do krku ze vzdálenosti třiceti až čtyřiceti kroků dosud neznámým vrahem a oloupen o hodinky a hotovost Václav Porsche, statkář z Doubí. Zanechal pět nezaopatřených dětí a truchlící manželku, která očekávala šesté dítě.“ Vrah byl dopaden až po čtrnácti letech. Tehdy se přiznal pytlák Prediger z nedaleké obce Desná a byl odsouzen na dvacet let do vězení, kde později zemřel. Maiwaldova smrt v údolí Velkého Štolpichu připomíná dřevorubce, který skonal pod převráceným saněmi, Památka Věry Splítkové u přehradní nádrže Josefův Důl je věnována mentálně postižené dívce, která do hlubokého lesa z vesnice přinesla bandasku s mlékem a poté zmrzla. Melzerova smrt pod Protrženou přehradou nese zprávu o četníkovi, kterého zajel utržený vagón lesní železnice. A mnohé další smutné příběhy bychom mohli vyprávět o několika desítkách dalších pomníčků, kteří místní lidé dodnes udržují. n

INTERNET

Cyklotrasy: www.cykloserver.cz Cykloturistika: www.bajk.cz Pěší turistika: www.turistika.cz Region: www.jizerske-hory.cz

Kristiánov - muzeum tradiční výroby skla uprostřed lesů, sklárna tu od roku 1775 produkovala vyhlášené skleněné tyčky a ozdoby na lustry, které se vyvážely do celého světa.

Hejnice - klášterní kostel vybudovaný na starém poutním místě, kde se měli v roce 1211 zjevit starému řemeslníkovi dva andělé. Od té doby sem mířily poklonit se Panně Marii statisíce poutníků nebezpečnými cestami přes hory z Čech a hlubokými lesy z Německa.

Štolpich - horská silnice s mnoha opěrnými zdmi a mostky byla před sto lety vybudována bez jediného pytle cementu.

Bílá Desná - v roce 1916 se tu protrhla téměř dokončená přehrada, vodní příval odnesl sypanou hráz a zničil několik obcí. Jako připomínka tragédie dodnes stojí betonová věž.

Jizerka - horská víska roztroušená po horské louce se Safírovým potokem, od 16. století častý cíl neúspěšných prospektorů drahých kovů a úspěšných hledačů polodrahokamů.

Ještěd - hotel s restaurací ve tvaru rotačního hyperboloidu od architekta Karla Hubáčka byl vyhlášen nejkrásnější českou stavbou minulého století.

Liberec - regionální metropole, jejíž centrum po celé dvacáté století formovali moderní funkcionalističtí architekti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít