Hornista zakládá hudební agenturu

20. května 2010, 19:33 - Mgr. Pavel Pokorný
20. května 2010, 19:33

Radek Baborák Mgr.

Světoznámý hráč na lesní roh Radek Baborák ukončil ke konci roku své působení u Berlínských filharmoniků a vrátil se domů do Čech. Hostuje jako sólista s různými orchestry, ale hlavně se věnuje komorní hudbě a také dirigování. Nyní se rozhodl, že rozrůstající se počet komorních projektů zastřeší pod hudební agenturu Ampio, kterou zakládá spolu s houslistou Vladimírem Klánským. „Sjednotím v agentuře aktivity, v nichž budu působit jako komorní hráč a dirigent,“ řekl týdeníku EURO Baborák.
Výraz „ampio“ v italštině znamená prostorný či široký, což přesně odpovídá hudebnímu záběru Baboráka i Klánského – jinak též člena Epoque quartetu a Symfonického orchestru Českého rozhlasu – a mělo by charakterizovat i pole působnosti agentury. Ta se bude nejen manažersky starat o Baboráka a spol., ale rovněž se věnovat hledání nových hudebních talentů a přivážet kvalitní zahraniční umělce do Česka. „Chceme vytipovávat hráče na různé nástroje, kteří by měli takové předpoklady, že budou dobře reprezentovat českou hudební tradici,“ vysvětluje Baborák. Ampio se o ně chce starat a vychovat z nich mezinárodní hvězdy. Zajistí jim například přehrávky u špičkových dirigentů, volbu vhodného repertoáru, kvalitní studium v zahraničí, vypůjčení špičkového nástroje atd. Agentura investuje do jejich budoucnosti a možná se jí to vrátí. Možná ne. Baborák však cítí potřebu zajistit mladým talentům možnosti, které on sám kdysi neměl: „Nebyl nikdo, kdo by mi poradil – teď studuj, pak jeď do Ameriky… Já měl pocit, že všechno musím teď.“
Ampio má též v úmyslu využít přátelských vztahů Radka Baboráka se špičkovými světovými hudebníky a nalákat je do Česka přímo, ne přes hradbu jejich agentů, což často trvá dlouhá léta. Tak to zafungovalo například se slavným dirigentem Seidžim Ozawou. „Přijede v prosinci s Orchestrem Saito Kinen, na generálku chceme pozvat všechny možné učitele a žáky a takto s nimi navázat kontakty,“ nastiňuje Baborák cestu, kudy by se mohla jeho agentura ubírat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít