Horko na rovníku

02. prosince 2008, 12:16 - David Kasl
02. prosince 2008, 12:16

Z neúměrného zadlužení země se bude zodpovídat i pět bývalých prezidentů

Ekvádorská ministryně financí María Elsa Viteriová 14. listopadu oznámila, že Ekvádor minimálně o měsíc odloží pravidelnou splátku úroků ze státních dluhopisů Global 2012. Dluhopisy v celkové výši 250 milionů dolarů jsou úročeny dvanácti procenty ročně a Ekvádor musí každoročně splácet po 30,6 milionu dolarů vždy 15. května a listopadu. Důvodem pro odklad nebyl dle ministryně nedostatek finančních prostředků, ale potřeba vyhodnotit zprávu zvláštní komise, které prezident Rafael Correa po nástupu do funkce v roce 2007 zadal audit způsobu, jakým bylo postupováno při zadlužování země v letech 1976 až 2006.
Týden po ministryni financí Correa oznámil, že Ekvádor svůj zahraniční dluh možná nezaplatí vůbec. Komise totiž doporučila ekvádorské vládě nesplácet závazky plynoucí ze státních dluhopisů Global s termíny splatnosti v letech 2012, 2015 a 2030 v celkové výši 3,86 miliardy dolarů, protože byly vydány neoprávněně a v rozporu se zákonem. Dle agentury AP zpráva komise naznačuje, že se na růstu ekvádorského zahraničního dluhu v posledních třech dekádách obohatily finanční instituce a nadnárodní společnosti a že byl v rozporu se zájmy země. Při zadlužení země prý nebyl brán ohled na její svrchované zájmy a proběhlo pod tlakem a za podmínek diktovaných věřiteli.
Audit dle prezidenta Correy ukazuje, že odpovědnost za nevýhodné emise dluhopisů nesou jak bývalí ministři, tak mezinárodní investiční banky, jako jsou nedávno zkrachovalé Salomon Smith Barney a JP Morgan. Correa zdůraznil, že „veškeré závazky musejí být rovným dílem převedeny na všechny odpovědně osoby, které zemi zadlužily bez náležitého zmocnění, úmyslným podvodem, vydíráním a zradou“. Státní zastupitelství dle informací serveru infolatam.com rovněž potvrdilo, že v rámci vyšetřování by mělo být vyslýcháno i pět bývalých ekvádorských prezidentů.

Podezřelé dluhopisy

Podle Correy je třeba začít jednat o přehodnocení podmínek dvou etap zadlužení. V té první se vláda Sixta Durána Balléna (prezidentem byl v letech 1992 až 1996) jednostranně vzdala práva na odpuštění zahraničního dluhu, na které měl Ekvádor nárok na základě moratoria z roku 1986. Tento krok vedl dle Correy k tomu, že JP Morgan dotlačila zemi k převedení dluhu do takzvaných dluhopisů Brady.
Druhá etapa se týká výměny dluhopisů Brady za dluhopisy Global 2012 a 2030, k níž došlo za vlády prezidenta Jamila Mahuada (1998 až 2000) v roce 2000. Rok předtím Mahuad vyhlásil odklad splácení dluhu kvůli hospodářské krizi, kdy padlo 42 ekvádorských bank a země kvůli hyperinflaci přijala dolar jako oficiální měnu. Correa vysvětlil, že nabídka na výměnu dluhopisů a způsob najímání finančních poradců neproběhly v souladu s platnými zákony a smlouvy byly uzavřeny bez souhlasu prezidenta. Podobně prý proběhla i emise dluhopisů Global 2015 v roce 2005.

Rozzlobení sousedé

Rafael Correa nejvíce podráždil své nejbližší sousedy Venezuelu a Brazílii. Hugo Chávez vlastní strukturované dluhopisy vázané na ekvádorský dluh, a pokud by Correa odmítl závazky splatit, stálo by to venezuelský rozpočet zhruba 400 milionů dolarů.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva odvolal z ekvádorského Quita svého velvyslance ke konzultacím a vyjádřil hluboké rozhořčení nad způsobem, jakým Correa zahájil jednání o zahraničním dluhu s brazilskou Národní bankou pro hospodářský a sociální rozvoj. Ekvádor se totiž bez předchozích konzultací rozhodl projednat nesplacení původního dluhu ve výši 243 milionů dolarů před mezinárodní arbitráží.
To vše v době, kdy Ekvádor vytáhl do boje za zmírnění dopadů světové ekonomické krize. Correa se snaží prosadit plán na zpružnění daňové soustavy na straně jedné a zvýšení některých daní na straně druhé, zároveň se snaží rozhýbat poskytování úvěrů výrobcům a exportérům, přitáhnout zahraniční kapitál a zvyšovat clo na dovoz luxusního zboží.
Země přitom trpí poklesem dvou hlavních zdrojů příjmů: z ropy (Ekvádor v současnosti produkuje téměř 500 tisíc barelů denně) a přílivu peněz, které „domů“ posílají emigranti ze zahraničí.

SITUACE Celkový zahraniční dluh Ekvádoru činil v září 10,6 miliardy dolarů (20,7 procenta HDP). V roce 1976 představoval dluh 1,175 miliardy dolarů, do roku 2006 se zahraniční zadlužení země vyšplhalo na 14,246 miliardy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta…
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít