Hořké koaliční plody

28. října 2010, 18:13 - Naděžda Kubalíková
28. října 2010, 18:13

S velkými koalicemi na radnicích nesouhlasí 49,6 procenta respondentů.

Myslíte si, že pro obce bude přínosem, když je povedou velké koalice?

  • Ano 29,7 %
  • Ne 49,6 %
  • Nevím 20,7 %

Volič zase ostrouhal. To bylo slibů, s kým vším se nebudou jednotlivé strany spojovat. Opak je pravdou. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň či Jihlava patří k mnoha městům, v nichž se po komunálních volbách rozběhla jednání o velké koalici. Přestože voliči dali zřetelně najevo, že lidé s pošramocenou pověstí už na magistrátech a radnicích nemají co dělat, místní sdružení ODS a ČSSD jejich jasný signál ignorují.
Také téměř polovina respondentů manažerského barometru se tímto jednáním dvou největších stran cítí podvedena a vznik velkých koalic odsuzuje. První odpověď je charakteristická – její autor se obává, že v rámci ustanovení velké koalice se na politickém rozhodování vůbec nemusí spolupodílet strana nebo kandidát s největším počtem získaných hlasů. Ostřejší vyjádření volil následující dotazovaný: „Velké koalice jsou nebezpečné tím, že se mohou vzájemně prospěšným krytím stát koalicí zkorumpovaných politiků všech barev cílenou proti korupcí okrádaným občanům.“ Tento manažer se navíc obává o demokracii a její základy v české společnosti. „Pro voliče může být vytvoření takové koalice velmi demoralizující, občanova víra ve smysl voleb a demokracii může být otřesena. Taková situace vždy nahrává přinejmenším následné volební neúčasti, spíše ale extrémní pravici nebo levici,“ upozorňuje.
Na toto nebezpečí poukazuje i další z oslovených: „Obecně platí, že velké koalice by měly být uzavírány pouze za mimořádných situací, kdy existuje silný společný zájem na řešení určitého závažného problému. Za jiných okolností deformuje politickou soutěž a vede u voličů ke ztrátě víry ve smysl voleb a fungování zastupitelské demokracie. Typickým příkladem byla velká koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě, jejíž hořké plody sklízejí občané Prahy dodnes.“
Právě dění v hlavním městě vyvolalo nejvíce nesouhlasných odpovědí. „Situace v každé obci může být odlišná a na tuto otázku nelze odpovědět paušálně, ale jako obyvatel Prahy musím říci jednoznačně ne! Velká koalice v Praze znamená zakonzervování dnešní situace propojení úzké skupiny politiků, podnikatelů a šedých eminencí, jejichž hlavním zájmem je kontrolovat toky peněz a pouštět rozpočtu žilou,“ vyjádřil převládající mínění další respondent.
Zajímavé je, jak na problém všudypřítomné korupce jednotliví manažeři nahlížejí. Pro někoho je velká koalice z tohoto úhlu pohledu nebezpečná, pro jiného naopak možnost uplácení eliminuje. „Ne, protože všechny strany mají jako první bod svých programů boj proti korupci a když obce povedou velké koalice, znamená to, že ruka ruku myje,“ říká zastánce první varianty. „Ano. Velké koalice rozhodně skýtají menší prostor pro korupci než vedení pouze jedné strany, v podstatě každý hlídá každého,“ oponuje druhý.
Na velkých koalicích na radnicích českých a moravských měst nevidí nic špatného téměř třicet procent účastníků Manažerského barometru. Především z toho důvodu, že na obecní úrovni nejde o celostátní, nýbrž místní témata a záleží více na konkrétních lidech než na stranických proklamacích. „Může to být přínosem, pokud koaličníci budou lidé, kterým půjde především o blaho obce a nejen o vlastní prospěch. Důležitá je transparentnost počínání vedení obce a kontrola tohoto počínání ze strany konstruktivní opozice,“ je přesvědčen jeden z hlasujících pro ano. „Přes veškeré výhrady, které mám k oběma velkým politickým stranám ODS i ČSSD, si myslím, že jejich velká koalice na úrovni obcí je ku prospěchu jejich rozvoji, vždyť i jejich volební programy v komunální politice se zpravidla až z 80 procent shodují. Obě strany jsou navíc ,vyzkoušené‘, chovají se standardně a předvídatelně,“ přidává svůj hlas jiný.
Právě dlouholeté zkušenosti velkých stran považuje i další manažer za výhodu. „Jsou to dvě etablované strany, které se vzájemně dobře znají a vědí tedy, co od sebe mohou očekávat a co obce potřebují. Jakákoliv kombinace ,známé‘ strany se stranou ,novou‘ by se mohla rychle stát velkým dobrodružstvím až hazardem.“
Celá pětina respondentů nemá na problém jasný názor. Většina z nerozhodných poukazuje na to, že situace se obec od obce liší. Jedna odpověď za všechny: „Jak kde. Velká koalice někdy může být přínosem. To ovšem platí pouze v případech, kdy existuje dostatečně silná další opozice ze strany ostatních politických stran a nezávislých.“

Odpovídalo 121 manažerů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít