Hořké koaliční plody

28. října 2010, 18:13 - Naděžda Kubalíková
28. října 2010, 18:13

S velkými koalicemi na radnicích nesouhlasí 49,6 procenta respondentů.

Myslíte si, že pro obce bude přínosem, když je povedou velké koalice?

  • Ano 29,7 %
  • Ne 49,6 %
  • Nevím 20,7 %

Volič zase ostrouhal. To bylo slibů, s kým vším se nebudou jednotlivé strany spojovat. Opak je pravdou. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň či Jihlava patří k mnoha městům, v nichž se po komunálních volbách rozběhla jednání o velké koalici. Přestože voliči dali zřetelně najevo, že lidé s pošramocenou pověstí už na magistrátech a radnicích nemají co dělat, místní sdružení ODS a ČSSD jejich jasný signál ignorují.
Také téměř polovina respondentů manažerského barometru se tímto jednáním dvou největších stran cítí podvedena a vznik velkých koalic odsuzuje. První odpověď je charakteristická – její autor se obává, že v rámci ustanovení velké koalice se na politickém rozhodování vůbec nemusí spolupodílet strana nebo kandidát s největším počtem získaných hlasů. Ostřejší vyjádření volil následující dotazovaný: „Velké koalice jsou nebezpečné tím, že se mohou vzájemně prospěšným krytím stát koalicí zkorumpovaných politiků všech barev cílenou proti korupcí okrádaným občanům.“ Tento manažer se navíc obává o demokracii a její základy v české společnosti. „Pro voliče může být vytvoření takové koalice velmi demoralizující, občanova víra ve smysl voleb a demokracii může být otřesena. Taková situace vždy nahrává přinejmenším následné volební neúčasti, spíše ale extrémní pravici nebo levici,“ upozorňuje.
Na toto nebezpečí poukazuje i další z oslovených: „Obecně platí, že velké koalice by měly být uzavírány pouze za mimořádných situací, kdy existuje silný společný zájem na řešení určitého závažného problému. Za jiných okolností deformuje politickou soutěž a vede u voličů ke ztrátě víry ve smysl voleb a fungování zastupitelské demokracie. Typickým příkladem byla velká koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě, jejíž hořké plody sklízejí občané Prahy dodnes.“
Právě dění v hlavním městě vyvolalo nejvíce nesouhlasných odpovědí. „Situace v každé obci může být odlišná a na tuto otázku nelze odpovědět paušálně, ale jako obyvatel Prahy musím říci jednoznačně ne! Velká koalice v Praze znamená zakonzervování dnešní situace propojení úzké skupiny politiků, podnikatelů a šedých eminencí, jejichž hlavním zájmem je kontrolovat toky peněz a pouštět rozpočtu žilou,“ vyjádřil převládající mínění další respondent.
Zajímavé je, jak na problém všudypřítomné korupce jednotliví manažeři nahlížejí. Pro někoho je velká koalice z tohoto úhlu pohledu nebezpečná, pro jiného naopak možnost uplácení eliminuje. „Ne, protože všechny strany mají jako první bod svých programů boj proti korupci a když obce povedou velké koalice, znamená to, že ruka ruku myje,“ říká zastánce první varianty. „Ano. Velké koalice rozhodně skýtají menší prostor pro korupci než vedení pouze jedné strany, v podstatě každý hlídá každého,“ oponuje druhý.
Na velkých koalicích na radnicích českých a moravských měst nevidí nic špatného téměř třicet procent účastníků Manažerského barometru. Především z toho důvodu, že na obecní úrovni nejde o celostátní, nýbrž místní témata a záleží více na konkrétních lidech než na stranických proklamacích. „Může to být přínosem, pokud koaličníci budou lidé, kterým půjde především o blaho obce a nejen o vlastní prospěch. Důležitá je transparentnost počínání vedení obce a kontrola tohoto počínání ze strany konstruktivní opozice,“ je přesvědčen jeden z hlasujících pro ano. „Přes veškeré výhrady, které mám k oběma velkým politickým stranám ODS i ČSSD, si myslím, že jejich velká koalice na úrovni obcí je ku prospěchu jejich rozvoji, vždyť i jejich volební programy v komunální politice se zpravidla až z 80 procent shodují. Obě strany jsou navíc ,vyzkoušené‘, chovají se standardně a předvídatelně,“ přidává svůj hlas jiný.
Právě dlouholeté zkušenosti velkých stran považuje i další manažer za výhodu. „Jsou to dvě etablované strany, které se vzájemně dobře znají a vědí tedy, co od sebe mohou očekávat a co obce potřebují. Jakákoliv kombinace ,známé‘ strany se stranou ,novou‘ by se mohla rychle stát velkým dobrodružstvím až hazardem.“
Celá pětina respondentů nemá na problém jasný názor. Většina z nerozhodných poukazuje na to, že situace se obec od obce liší. Jedna odpověď za všechny: „Jak kde. Velká koalice někdy může být přínosem. To ovšem platí pouze v případech, kdy existuje dostatečně silná další opozice ze strany ostatních politických stran a nezávislých.“

Odpovídalo 121 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít