Hořké kapky pro slavnou minerálku

18. dubna 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
18. dubna 2006, 00:00

VRATISLAVICKÁ KYSELKA Severočeské Vratislavice daly světu nejen Konrada Henleina či Ferdinanda Porsche, ale také známou minerální vodu - Vratislavickou kyselku. Stáčírna zde fungovala již v 19. století, od roku 2004 je však mimo provoz a její správce zatím marně hledá kupce.

Čtvrtý pokus o prodej stáčírny se uskuteční v květnu.

VRATISLAVICKÁ KYSELKA Severočeské Vratislavice daly světu nejen Konrada Henleina či Ferdinanda Porsche, ale také známou minerální vodu - Vratislavickou kyselku. Stáčírna zde fungovala již v 19. století, od roku 2004 je však mimo provoz a její správce zatím marně hledá kupce.

K Vratislavicím nad Nisou (dnes místní části Liberce) patří neodmyslitelně výroba koberců, piva a především minerálních vod. Zdejší kyselka byla v celé republice známá ještě před dvaceti lety. Později sice nedokázala konkurovat silnějším značkám, stále si však uchovávala alespoň regionální klientelu. V roce 2001 dosáhl roční prodej 3,4 milionu litrů a produkce podle všech ukazatelů rostla. O tři roky později bylo ale již všechno jinak, podíl na trhu klesl pod dvě procenta a výroba se zastavila.

Areál o ploše patnácti hektarů je od té doby nevyužitý a přes počáteční dobrý stav začíná postupně chátrat. Konkurzní správce bývalého majitele si je vědom toho, že obnovit výrobu bude čím dál složitější, snaží se proto stáčírnu co nejrychleji prodat. Předchozí tři dražby skončily neúspěchem, na květen je ale již naplánována dražba čtvrtá. Pokud se ani teď nenajde vhodný zájemce, osud Vratislavické kyselky bude velmi nejistý.

RUDOLF A WEBER

První písemná zmínka o Vratislavicích pochází již ze 14. století. Vzhledem ke geografické poloze místa se zde odnepaměti střetávaly dvě kultury - česká a německá. Po roce 1500 zde dokonce vznikly dvě osady, české Wratislawitze a německý Meffersdorf. V průběhu třicetileté války převládl jediný název, zkomolený Maffersdorf, který se udržel až do roku 1901. Teprve po sloučení obou obcí se začalo definitivně používat označení Vratislavice.

Pramen zdejší kyselky byl objeven roku 1864 (podle jiných zdrojů 1862) a dostal název Rudolfův pramen (Rudolfs-Quelle). O třicet let později byl výnosem pražského místodržícího uznán jako léčivé zřídlo a následně okolo něj vznikly i malé uhličito-rašelinné lázně. Kyselka se již od konce 19. století stáčela do skleněných lahví o obsahu 0,5 a 1,5 litru a brzy se stala všeobecně známou. Ve dvacátých letech minulého století činil zdejší export až 200 tisíc lahví ročně.

Roku 1913 byl přímo v prostoru místní kotelny vyhlouben druhý vrt nazvaný Weberův pramen (Weber-Quelle) a jeho voda se od roku 1915 stáčela jako takzvaná Weberovka. Z lázní se postupně stala průmyslová stáčírna a zdejší produkty byly prodávány jako minerální stolní voda. Vzhledem k obsahu důležitých prvků, jakými jsou železo, hořčík, vápník či fluor, byly obě kyselky velmi žádané.

ČTYŘIKRÁT A DOST? Po druhé světové válce se místní voda začala dodávat pod označením Vratislavická kyselka a k přírodním nápojům přibylo i několik ochucených. V 60. letech minulého století byly vybudovány další vrty, které postupně původní produkci nahradily. Výroba fungovala bez problémů až do nástupu privatizace. Malý závod vlastnilo v rychlém sledu několik majitelů a vinou špatného hospodaření se roku 1996 ocitl v konkurzu. Za více než 80 milionů ho tehdy získala potravinářská firma Unipo Pardubice, které se zpočátku dařilo výrobu udržet. Ještě v roce 2001 produkce rostla a minerální vodu odebíraly i některé velkoobchodní řetězce. V listopadu následujícího roku se však i Unipo dostalo do tíživé finanční situace a také skončilo v konkurzu. V roce 2004 byla činnost zastavena a o práci přišlo všech třicet zaměstnanců vratislavického závodu. Správce konkurzní podstaty Josef Chlubna začal proto urychleně hledat kupce, který by podnik ještě zachránil. První dražba byla připravena v únoru 2005, nikdo však za 8,5 milionu korun areál nechtěl. V dalších dvou dražbách se sice již zájemci objevili, ani jeden z nich však do stanoveného termínu neuhradil požadovanou částku a majitelem Vratislavické kyselky se nestal. Další, v pořadí již čtvrtá, dražba se uskuteční 10. května v Hradci Králové a vyvolávací cena bude 5,4 milionu korun. Zda se však konečně najde seriózní zájemce, se teprve ukáže. POPIS OBJEKTU**

 Název Vratislavická kyselka
 místo Liberec
 kraj Liberecký
 adresa  Vratislavice 474
 typ stáčírna kyselky
 stav zachovalý
 využití žádné
 kult. památka ne
 vlastník  Unipo, a. s., v konkurzu 

foto: Severočeské muzeum v Liberci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít