Hořké kapky pro slavnou minerálku

18. dubna 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
18. dubna 2006, 00:00

VRATISLAVICKÁ KYSELKA Severočeské Vratislavice daly světu nejen Konrada Henleina či Ferdinanda Porsche, ale také známou minerální vodu - Vratislavickou kyselku. Stáčírna zde fungovala již v 19. století, od roku 2004 je však mimo provoz a její správce zatím marně hledá kupce.

Čtvrtý pokus o prodej stáčírny se uskuteční v květnu.

VRATISLAVICKÁ KYSELKA Severočeské Vratislavice daly světu nejen Konrada Henleina či Ferdinanda Porsche, ale také známou minerální vodu - Vratislavickou kyselku. Stáčírna zde fungovala již v 19. století, od roku 2004 je však mimo provoz a její správce zatím marně hledá kupce.

K Vratislavicím nad Nisou (dnes místní části Liberce) patří neodmyslitelně výroba koberců, piva a především minerálních vod. Zdejší kyselka byla v celé republice známá ještě před dvaceti lety. Později sice nedokázala konkurovat silnějším značkám, stále si však uchovávala alespoň regionální klientelu. V roce 2001 dosáhl roční prodej 3,4 milionu litrů a produkce podle všech ukazatelů rostla. O tři roky později bylo ale již všechno jinak, podíl na trhu klesl pod dvě procenta a výroba se zastavila.

Areál o ploše patnácti hektarů je od té doby nevyužitý a přes počáteční dobrý stav začíná postupně chátrat. Konkurzní správce bývalého majitele si je vědom toho, že obnovit výrobu bude čím dál složitější, snaží se proto stáčírnu co nejrychleji prodat. Předchozí tři dražby skončily neúspěchem, na květen je ale již naplánována dražba čtvrtá. Pokud se ani teď nenajde vhodný zájemce, osud Vratislavické kyselky bude velmi nejistý.

RUDOLF A WEBER

První písemná zmínka o Vratislavicích pochází již ze 14. století. Vzhledem ke geografické poloze místa se zde odnepaměti střetávaly dvě kultury - česká a německá. Po roce 1500 zde dokonce vznikly dvě osady, české Wratislawitze a německý Meffersdorf. V průběhu třicetileté války převládl jediný název, zkomolený Maffersdorf, který se udržel až do roku 1901. Teprve po sloučení obou obcí se začalo definitivně používat označení Vratislavice.

Pramen zdejší kyselky byl objeven roku 1864 (podle jiných zdrojů 1862) a dostal název Rudolfův pramen (Rudolfs-Quelle). O třicet let později byl výnosem pražského místodržícího uznán jako léčivé zřídlo a následně okolo něj vznikly i malé uhličito-rašelinné lázně. Kyselka se již od konce 19. století stáčela do skleněných lahví o obsahu 0,5 a 1,5 litru a brzy se stala všeobecně známou. Ve dvacátých letech minulého století činil zdejší export až 200 tisíc lahví ročně.

Roku 1913 byl přímo v prostoru místní kotelny vyhlouben druhý vrt nazvaný Weberův pramen (Weber-Quelle) a jeho voda se od roku 1915 stáčela jako takzvaná Weberovka. Z lázní se postupně stala průmyslová stáčírna a zdejší produkty byly prodávány jako minerální stolní voda. Vzhledem k obsahu důležitých prvků, jakými jsou železo, hořčík, vápník či fluor, byly obě kyselky velmi žádané.

ČTYŘIKRÁT A DOST? Po druhé světové válce se místní voda začala dodávat pod označením Vratislavická kyselka a k přírodním nápojům přibylo i několik ochucených. V 60. letech minulého století byly vybudovány další vrty, které postupně původní produkci nahradily. Výroba fungovala bez problémů až do nástupu privatizace. Malý závod vlastnilo v rychlém sledu několik majitelů a vinou špatného hospodaření se roku 1996 ocitl v konkurzu. Za více než 80 milionů ho tehdy získala potravinářská firma Unipo Pardubice, které se zpočátku dařilo výrobu udržet. Ještě v roce 2001 produkce rostla a minerální vodu odebíraly i některé velkoobchodní řetězce. V listopadu následujícího roku se však i Unipo dostalo do tíživé finanční situace a také skončilo v konkurzu. V roce 2004 byla činnost zastavena a o práci přišlo všech třicet zaměstnanců vratislavického závodu. Správce konkurzní podstaty Josef Chlubna začal proto urychleně hledat kupce, který by podnik ještě zachránil. První dražba byla připravena v únoru 2005, nikdo však za 8,5 milionu korun areál nechtěl. V dalších dvou dražbách se sice již zájemci objevili, ani jeden z nich však do stanoveného termínu neuhradil požadovanou částku a majitelem Vratislavické kyselky se nestal. Další, v pořadí již čtvrtá, dražba se uskuteční 10. května v Hradci Králové a vyvolávací cena bude 5,4 milionu korun. Zda se však konečně najde seriózní zájemce, se teprve ukáže. POPIS OBJEKTU**

 Název Vratislavická kyselka
 místo Liberec
 kraj Liberecký
 adresa  Vratislavice 474
 typ stáčírna kyselky
 stav zachovalý
 využití žádné
 kult. památka ne
 vlastník  Unipo, a. s., v konkurzu 

foto: Severočeské muzeum v Liberci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít