Horké jaro? Požehnání obchodníků

25. června 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
25. června 2007, 00:00

Obchodníci mají žně. Prodejcům letos sezona přišla znatelně dřív než ta skutečná sklizeň zemědělců. S nadsázkou se dá říci, že pokladny v obchodech pracují naplno a nestačí ani vychladnout. Právě horko je přitom jednou z příčin, proč maloobchod vykazuje rekordní úspěchy za mnoho let.

Obchodníci mají žně. Prodejcům letos sezona přišla znatelně dřív než ta skutečná sklizeň zemědělců.

S nadsázkou se dá říci, že pokladny v obchodech pracují naplno a nestačí ani vychladnout. Právě horko je přitom jednou z příčin, proč maloobchod vykazuje rekordní úspěchy za mnoho let.

Že dlouhé a abnormálně teplé jaro přineslo zisky výrobcům minerálek nebo zmrzlin, dá prostý selský rozum. Odborníci ale mají i další vysvětlení. Tak třeba prodejci triček, čepic, kraťasů, plavek nebo sandálů zahájili sezonu až o dva měsíce dříve než je v našich zeměpisných šířkách obvyklé.

Ruku v ruce s tím přichází potřeba co nejdřív uvolnit sklady před prázdninami. Letní slevy tak velcí obchodníci zahájili letos ještě dříve, než do země dorazilo kalendářní léto. Důvod je pragmatický. Velká města, kde se nejvíc nakupuje, se totiž vyprázdní od stálých obyvatel. Ti přitom právě před prázdninami nakupují letní věci na dovolenou, zatímco turisté utrácejí spíš za ubytování, jídlo, kulturu nebo suvenýry.

To vše jsou chladné účetní kalkulace založené na horkém počasí. Existují ale i méně měřitelné důvody, proč se letos (nejen) českým obchodníkům daří. Psychologové orientovaní na marketing vidí souvislost mezi hezkým počasím a určitou bezstarostností při utrácení. Svou roli hraje i fakt, že lidé častěji během pěkného dne vyrazí do ulic než v čase, kdy je mlha, prší či sněží. Také více korzují, zatímco jindy by nasedli do autobusů, trolejbusů, metra či tramvají. Nabídka výloh a slev jim v takovém případě lehce unikne. Pokud ale správně cílená nabídka upoutá oči možného zákazníka, odolat je mnohem těžší. Člověk nakonec koupí i to, co často ani nepotřebuje. Vysoké teploty mají pro obchodníky ještě jeden nenápadný význam. Klimatizovaná obchodní centra lákají k odpočinku mnoho lidí, kteří by se tam jinak vypravili pouze na plánovaný nákup. Tahle výhoda samozřejmě platí i opačně – když je venku mráz nebo prší.

Odborníci přesto upozorňují, že letní únik před teplotami je pro obchodníky výhodnější. Proč? Třeba proto, že lidé nemusejí kromě nákupu vláčet i svetry nebo kožichy. A také, že sluníčko nás uvolňuje a „povolíme“ si víc než kdy jindy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít