Horká témata: ministři a rozpočet

21. srpna 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
21. srpna 2006, 00:00

SESTAVOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY Česko má dva premiéry a jednu vládu. ODS věří, že tato situace nebude trvat dlouho. Ale ať bude vládnout kdokoliv, musí se vyrovnat se schodkem státních financí. Tento týden se mají setkat šéfové ODS a ČSSD k jednání o personálním složení nové vlády.

SESTAVOVÁNÍ NOVÉ VLÁDY Česko má dva premiéry a jednu vládu. ODS věří, že tato situace nebude trvat dlouho. Ale ať bude vládnout kdokoliv, musí se vyrovnat se schodkem státních financí. Tento týden se mají setkat šéfové ODS a ČSSD k jednání o personálním složení nové vlády. Zemi zatím podle pověření prezidenta spravuje dosavadní kabinet pod vedením Jiřího Paroubka. Česko má tak dva premiéry. Miroslav Topolánek si prozatímně zřídil své sídlo v pražském Hrzánském paláci jen s několika spolupracovníky. Jmenování nových ministrů, s nimiž bude souhlasit sociální demokracie, je ale pouhým prvním krokem k vyjednávání o toleranci menšinové vládě. Od chvíle, kdy prezident novou vládu skutečně jmenuje, jí musí do 30 dnů vyslovit důvěru Poslanecká sněmovna. Získat většinu nebude pro ODS jednoduché, zejména pokud bude chtít dodržet své předvolební sliby. Sociální demokraté totiž nechtějí ani slyšet o jednotné dani, školném, spoluúčasti pacientů nebo revizi zákoníku práce. V poslední době se rozepře týkají i možného umístění americké raketové základny na území republiky. VŠE SE TOČÍ KOLEM PENĚZ

Až na výjimky se všechny požadavky týkají voličů a peněz. Jedenáct týdnů protahovaná vládní nejistota má ale i druhou tvář. Odstupující kabinet předkládá rozpočet na příští rok, podle kterého se má řídit už vláda nová. Po smršti sociálních slibů, které schválili poslanci před volbami, musel ministr financí Bohuslav Sobotka hledat na poslední chvíli všechny možné nápady, jak ušetřit. Jen tak se totiž alespoň přiblížíme maastrichtskému kritériu o „rozumném“ zadlužení. I když je největším problémem růst sociálních dávek, žádná ze stran nenavrhuje jejich snížení. NEJDŘÍVE ŠKATULATA Řada opatření na úspory připomíná známou hru na škatulata. Ze státního rozpočtu byla třeba škrtnuta dvacetimiliardová dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury. Ten má ovšem stejnou částku údajně dostat ze zbývajících peněz po privatizaci, takže výstavbu dálnic snad nezpomalí.

Podobný účetní trik ušetří 15 miliard, které vláda měla zaplatit jako garanci České národní bance za sanaci bankovního sektoru v minulých letech - uhradí ji totiž už letos. Kritici navíc upozorňují, že už původní předpoklad růstu výběru daní je nadhodnocený.

STÁT ZAÚVĚRUJÍ FIRMY

O devět miliard hodlá Sobotka připravit firmy trikem s nemocenskou. Původní změna celého systému by totiž měla platit jen na půl. Firmy budou vyplácet prvních 14 dní nemoci svým pracovníkům náhradu mzdy, ale odvody na sociální pojištění se jim nesníží. Vyplacenou částku jim sice stát zpětně proplatí, ale náklady zůstanou na podnicích. Včetně kontrol nemocných. „Je to naprosto nesmyslný plán. Veškerou administrativu při vyřizování nemocenské přehodí na firmy, ale výhody v podobě nižších odvodů jim vezmou,“ reagoval prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Firmy tak vlastně poskytují bezúročnou půjčku České správě sociálního zabezpečení a budou si muset zvlášť vyčlenit prostředky na výplatu nemocenské,“ upozorňuje analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Zejména malé firmy tím mohou být dost poškozeny. Dalších deset miliard stát získá zvýšením spotřební daně u cigaret, na což stejně tlačí Evropská unie a k čemuž má dojít od počátku příštího roku. SPORNÉ BODY MEZI ODS A ČSSD * osoby navržených ministrů * snaha o jednotnou daň * umístění raketové základny USA v Česku**

  • zavedení školného
  • spoluúčast pacientů
  • revize zákoníku práce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít