Honzíkova cesta

01. dubna 2011, 18:04 - Táňa Králová
01. dubna 2011, 18:04

Komentář

Věříme vědcům, ne kmotrům. Pod tímto heslem se minulé pondělí uskutečnila na Jihočeské univerzitě přednáška o dění v Národním parku Šumava a krocích jeho ředitele Jana Stráského. Prozatímní šéf naopak nevěří vědcům, neboť i oni jsou rozpolceni v pohledu na to, jak se chovat k chráněné přírodě. A tak je ze Šumavy místo sporu odborného spor politický. Jak konstatuje biolog Jan Zrzavý z Jihočeské univerzity, nejde zde o fakta, jedná se o politiku.
Z „krize“ má vzácné šumavské hvozdy vyvést politický harcovník Stráský. Prošel třemi stranami, řídil poslední československou vládu, byl ministrem dopravy, zdravotnictví, ředitelem úřadu jihočeského hejtmanství, až doputoval do čela Klubu českých turistů. Odtud ho do vedení šumavského národního parku katapultoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Bývalý novinář, komunální politik a od loňska poslanec má být tou povolanou osobou, která dá zelenou jinému přístupu k ochraně přírody. Tedy vpustí těžaře do nejcennějších míst, aby podřízli část horských smrčin. Jak ochotně ministr Chalupa, který se v novém křesle ještě moc neohřál, posvětí dřevorubecký plán? Mladý ministr by si nemusel vzít na triko takovou odpovědnost, kdyby byl v politice vzduch čistý jako na Šumavě. Místopředsedu ODS Pavla Drobila by z ministerstva v pražských Vršovicích neodvála údajná korupční aféra a novou koncepci národního parku, která nevěří přírodě, by protlačil on.
Během měsíce vyletí kůrovec, připomíná ředitel Stráský. K tlaku politiků a velkých dřevařů na otočení kormidla v šumavském parku se tedy přidá akutní tlak brouka. Na žádné velké diskuse, které dočasný ředitel slibuje ekologům, nebude čas. Jinde je ho přitom dost. Loni touto dobou už správa parku hledala v minitendrech zájemce, kteří v lesích rozmístí lapače kůrovce. Letos pasti na lýkožrouta zřejmě nehoří, když budou lítat třísky. Je to hysterie, nebo přirozená obava, co doprovází chystané zachraňování horských smrčin takzvaně jinými způsoby? Janu Stráskému, který dostal zadání, by se dalo věřit, že na Šumavě nemá žádné ekonomické zájmy. Ale mají je jiní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta…
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít