Article, show

Honzíkova cesta

01. dubna 2011, 18:04 - Táňa Králová
01. dubna 2011, 18:04

Komentář

Věříme vědcům, ne kmotrům. Pod tímto heslem se minulé pondělí uskutečnila na Jihočeské univerzitě přednáška o dění v Národním parku Šumava a krocích jeho ředitele Jana Stráského. Prozatímní šéf naopak nevěří vědcům, neboť i oni jsou rozpolceni v pohledu na to, jak se chovat k chráněné přírodě. A tak je ze Šumavy místo sporu odborného spor politický. Jak konstatuje biolog Jan Zrzavý z Jihočeské univerzity, nejde zde o fakta, jedná se o politiku.
Z „krize“ má vzácné šumavské hvozdy vyvést politický harcovník Stráský. Prošel třemi stranami, řídil poslední československou vládu, byl ministrem dopravy, zdravotnictví, ředitelem úřadu jihočeského hejtmanství, až doputoval do čela Klubu českých turistů. Odtud ho do vedení šumavského národního parku katapultoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Bývalý novinář, komunální politik a od loňska poslanec má být tou povolanou osobou, která dá zelenou jinému přístupu k ochraně přírody. Tedy vpustí těžaře do nejcennějších míst, aby podřízli část horských smrčin. Jak ochotně ministr Chalupa, který se v novém křesle ještě moc neohřál, posvětí dřevorubecký plán? Mladý ministr by si nemusel vzít na triko takovou odpovědnost, kdyby byl v politice vzduch čistý jako na Šumavě. Místopředsedu ODS Pavla Drobila by z ministerstva v pražských Vršovicích neodvála údajná korupční aféra a novou koncepci národního parku, která nevěří přírodě, by protlačil on.
Během měsíce vyletí kůrovec, připomíná ředitel Stráský. K tlaku politiků a velkých dřevařů na otočení kormidla v šumavském parku se tedy přidá akutní tlak brouka. Na žádné velké diskuse, které dočasný ředitel slibuje ekologům, nebude čas. Jinde je ho přitom dost. Loni touto dobou už správa parku hledala v minitendrech zájemce, kteří v lesích rozmístí lapače kůrovce. Letos pasti na lýkožrouta zřejmě nehoří, když budou lítat třísky. Je to hysterie, nebo přirozená obava, co doprovází chystané zachraňování horských smrčin takzvaně jinými způsoby? Janu Stráskému, který dostal zadání, by se dalo věřit, že na Šumavě nemá žádné ekonomické zájmy. Ale mají je jiní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít