Hongkong je místem setkávání

31. července 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
31. července 2006, 00:00

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. * Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

Hongkong je pro naši firmu především místo k pravidelným schůzkám s čínskými partnery, kteří mají v Hongkongu zastoupení, kanceláře a vzorkovny. Tato setkání šetří zahraničním partnerům čas a finanční prostředky, které by bylo nutno vynaložit na cestování, ubytování a jiné náklady při cestách za jednotlivými firmami po celém území rozlehlé Číny. Zároveň je Hongkong největším asijským pořadatelem mnoha profesních veletrhů a výstav se širokou mezinárodní účastí a silným zastoupením právě čínských firem z pevniny. Důležitým faktorem je také znalost angličtiny, kterou obyvatelé Hongkongu na rozdíl od většiny Číňanů dobře ovládají.

Čím je pro vás město atraktivní?

Především z výše uvedených důvodů. Je rovněž s ohledem na dlouholetou koloniální příslušnost k Velké Británii městem s velmi dobře propracovanou dopravní a obslužnou infrastrukturou, zahrnující vysoce moderní přístav, síť dálnic, metro, moderní železniční uzly a další. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific byla v minulém roce vyhlášena jako nejlepší na světě. Hongkong je též městem, kde jsou zastoupeny nejvýznamnější světové banky, finanční a poradenské fondy, úspěšně se tam rozvíjí burza. V posledních letech se také stává cílem turistů z celého světa, slouží jako první kontakt s Čínou.

Je pro vás bránou do Číny?

Ano, je. I když v posledních letech stoupá vliv a význam jiných průmyslověobchodních center, respektive měst v Číně, především Šanghaje.

Zatím se české firmy do Hongkongu moc nehrnou. Jsou důvodem drahé nájmy? Ano, Hongkong je jedním z nejdražších měst na světě, v Asii srovnatelný pouze s japonskými velkoměsty a Singapurem. Jak komerční prostory, tak i nekomerční - bytové - dosahují mnohdy astronomických výšek. Přes tento fakt převažují uvedené pozitivní důvody, proč je Hongkong nadále atraktivní. Založit si v Hongkongu zastoupení neplánujete? Neplánujeme, domnívám se, že pravidelný kontakt e-mailem a telefonem a schůzky co dva až tři měsíce dostatečně plní svou funkci. Hongkong se také prezentuje jako zprostředkovatel kontraktů mezi firmami z Číny a z Evropy či Severní Ameriky a klade velký důraz na pořádání různých výstav. Vy se těchto akcí také účastníte. Jaký význam pro vás mají?**

Velký. Právě na veletrzích jsme úspěšně zkontaktovali většinu našich současných obchodních partnerů. Obrovskou výhodou je umístění několika tisíce firem takzvaně pod jednou střechou.

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče