Hongkong je místem setkávání

31. července 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
31. července 2006, 00:00

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. * Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

Hongkong je pro naši firmu především místo k pravidelným schůzkám s čínskými partnery, kteří mají v Hongkongu zastoupení, kanceláře a vzorkovny. Tato setkání šetří zahraničním partnerům čas a finanční prostředky, které by bylo nutno vynaložit na cestování, ubytování a jiné náklady při cestách za jednotlivými firmami po celém území rozlehlé Číny. Zároveň je Hongkong největším asijským pořadatelem mnoha profesních veletrhů a výstav se širokou mezinárodní účastí a silným zastoupením právě čínských firem z pevniny. Důležitým faktorem je také znalost angličtiny, kterou obyvatelé Hongkongu na rozdíl od většiny Číňanů dobře ovládají.

Čím je pro vás město atraktivní?

Především z výše uvedených důvodů. Je rovněž s ohledem na dlouholetou koloniální příslušnost k Velké Británii městem s velmi dobře propracovanou dopravní a obslužnou infrastrukturou, zahrnující vysoce moderní přístav, síť dálnic, metro, moderní železniční uzly a další. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific byla v minulém roce vyhlášena jako nejlepší na světě. Hongkong je též městem, kde jsou zastoupeny nejvýznamnější světové banky, finanční a poradenské fondy, úspěšně se tam rozvíjí burza. V posledních letech se také stává cílem turistů z celého světa, slouží jako první kontakt s Čínou.

Je pro vás bránou do Číny?

Ano, je. I když v posledních letech stoupá vliv a význam jiných průmyslověobchodních center, respektive měst v Číně, především Šanghaje.

Zatím se české firmy do Hongkongu moc nehrnou. Jsou důvodem drahé nájmy? Ano, Hongkong je jedním z nejdražších měst na světě, v Asii srovnatelný pouze s japonskými velkoměsty a Singapurem. Jak komerční prostory, tak i nekomerční - bytové - dosahují mnohdy astronomických výšek. Přes tento fakt převažují uvedené pozitivní důvody, proč je Hongkong nadále atraktivní. Založit si v Hongkongu zastoupení neplánujete? Neplánujeme, domnívám se, že pravidelný kontakt e-mailem a telefonem a schůzky co dva až tři měsíce dostatečně plní svou funkci. Hongkong se také prezentuje jako zprostředkovatel kontraktů mezi firmami z Číny a z Evropy či Severní Ameriky a klade velký důraz na pořádání různých výstav. Vy se těchto akcí také účastníte. Jaký význam pro vás mají?**

Velký. Právě na veletrzích jsme úspěšně zkontaktovali většinu našich současných obchodních partnerů. Obrovskou výhodou je umístění několika tisíce firem takzvaně pod jednou střechou.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít