Hongkong je místem setkávání

31. července 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
31. července 2006, 00:00

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. * Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

JIŘÍ KUBINA, JEDNATEL SPOLEČNOSTI KOUZLO DOMOVA: Firma Kouzlo domova se zabývá prodejem ručně malované keramiky, skla, svíček, barevných dekorací a dárkových předmětů. Toto zboží nakupuje z velké části v Číně. Jaké aktivity vyvíjí vaše firma v Hongkongu?

Hongkong je pro naši firmu především místo k pravidelným schůzkám s čínskými partnery, kteří mají v Hongkongu zastoupení, kanceláře a vzorkovny. Tato setkání šetří zahraničním partnerům čas a finanční prostředky, které by bylo nutno vynaložit na cestování, ubytování a jiné náklady při cestách za jednotlivými firmami po celém území rozlehlé Číny. Zároveň je Hongkong největším asijským pořadatelem mnoha profesních veletrhů a výstav se širokou mezinárodní účastí a silným zastoupením právě čínských firem z pevniny. Důležitým faktorem je také znalost angličtiny, kterou obyvatelé Hongkongu na rozdíl od většiny Číňanů dobře ovládají.

Čím je pro vás město atraktivní?

Především z výše uvedených důvodů. Je rovněž s ohledem na dlouholetou koloniální příslušnost k Velké Británii městem s velmi dobře propracovanou dopravní a obslužnou infrastrukturou, zahrnující vysoce moderní přístav, síť dálnic, metro, moderní železniční uzly a další. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific byla v minulém roce vyhlášena jako nejlepší na světě. Hongkong je též městem, kde jsou zastoupeny nejvýznamnější světové banky, finanční a poradenské fondy, úspěšně se tam rozvíjí burza. V posledních letech se také stává cílem turistů z celého světa, slouží jako první kontakt s Čínou.

Je pro vás bránou do Číny?

Ano, je. I když v posledních letech stoupá vliv a význam jiných průmyslověobchodních center, respektive měst v Číně, především Šanghaje.

Zatím se české firmy do Hongkongu moc nehrnou. Jsou důvodem drahé nájmy? Ano, Hongkong je jedním z nejdražších měst na světě, v Asii srovnatelný pouze s japonskými velkoměsty a Singapurem. Jak komerční prostory, tak i nekomerční - bytové - dosahují mnohdy astronomických výšek. Přes tento fakt převažují uvedené pozitivní důvody, proč je Hongkong nadále atraktivní. Založit si v Hongkongu zastoupení neplánujete? Neplánujeme, domnívám se, že pravidelný kontakt e-mailem a telefonem a schůzky co dva až tři měsíce dostatečně plní svou funkci. Hongkong se také prezentuje jako zprostředkovatel kontraktů mezi firmami z Číny a z Evropy či Severní Ameriky a klade velký důraz na pořádání různých výstav. Vy se těchto akcí také účastníte. Jaký význam pro vás mají?**

Velký. Právě na veletrzích jsme úspěšně zkontaktovali většinu našich současných obchodních partnerů. Obrovskou výhodou je umístění několika tisíce firem takzvaně pod jednou střechou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít