Honeywell rozšiřuje aktivity v ČR

13. ledna 2003, 00:00 - (sko, čtk, čia)
13. ledna 2003, 00:00

Na získání "pobídkové" investice se podílel také CzechInvest S brněnským centrem amerického gigantu by mohly v budoucnu spolupracovat i české firmy. Významná americká společnost Honeywell minulý týden oznámila záměr vybudovat své nové globální vývojové centrum, a to v Brně.

Na získání „pobídkové“ investice se podílel také CzechInvest

S brněnským centrem amerického gigantu by mohly v budoucnu spolupracovat i české firmy.

Významná americká společnost Honeywell minulý týden oznámila záměr vybudovat své nové globální vývojové centrum, a to v Brně. „Jde o přenesení vývojových kapacit z USA a ze západní Evropy, které se potýkají jak s náklady, tak nedostatkem lidí,“ řekl ředitel Honeywell Prague Laboratory Jaroslav Doležal. První takové centrum již funguje v Číně. Centrum se bude orientovat zejména na řešení a výrobky pro automatizaci v budovách a pro spalování. Jde o návrhy klimatizací, zabezpečování, vytápění. Později by mohlo zasáhnout do leteckého průmyslu, kde Honeywell vyrábí třeba motory, například pro bitevník L-159 z produkce Aera V odochody. „Definitivní výše investice není ještě známa, bude se však pohybovat v řádech desítek milionů korun,“ uvedla mluvčí CzechInvestu Jana Víšková.

Šance pro české inženýry

„Centrum by mělo v počáteční fázi zaměstnat 40 vývojových inženýrů, jejichž počet by se měl v průběhu následujících pěti let několikanásobně zvýšit,“ uvedla agentura CzechInvest, která se na získání významné „pobídkové“ investice podílela. Hlavními partnery brněnského centra budou firemní divize ze západní Evropy a z USA, což podle agentury významně přispěje k rychlému startu centra a ke zvládnutí nejnovějších technologií. Vývojové týmy budou používat standardní procesy a vývojové nástroje společnosti Honeywell, včetně počítačové podpory CAD.

Příležitost pro domácí firmy

Tato aktivita amerického gigantu by mohla být v budoucnu přínosná i pro české technologické a vývojářské společnosti či instituce. „Při úspěšné realizaci brněnského projektu není spolupráce s tuzemskými subjekty vyloučena,“ připouští Jaroslav Doležal s tím, že Američané jsou v těchto otázkách velmi pružní. Vše je podle něj o nákladech a perspektivách jednotlivých záměrů.

Honeywell není u nás nováčkem

Honeywell provozuje v ČR již čtyři divize se zaměřením na automatizační a řídicí techniku, letectví a automobilový průmysl. Od roku 1993 funguje v Praze vývojová laboratoř, která byla prvním technologickým pracovištěm společnosti Honeywell mimo USA. Nové vývojové centrum Honeywellu staví na zkušenostech již z existujících aktivit v Brně, kde má společnost dva závody na výrobu řídicích panelů pro zabezpečovací systémy a senzorů pro aplikace v automobilovém průmyslu. Tyto dvě výrobní jednotky zaměstnávají celkem kolem 100 pracovníků a jejich počet by měl během roku 2003 dále růst.

Přijdou další giganti?

Podle analytika Global Brokers Tomáše Kaňky je pro globální společnosti Česká republika nyní velmi zajímavá i kvůli brzkému vstupu do EU. V blízké budoucnosti by k nám mohly zamířit ještě další světové koncerny. Česko nabízí ve srovnání například s Německem levnější a přitom dostatečně kvalifikované pracovní síly. Krok Honeywellu podle něj samozřejmě zvýší i image ČR jako země, kde je možné realizovat technologické projekty.

_

Co je Honeywell

Honeywell je nadnárodní společnost se sídlem v USA s ročním obratem okolo 25 miliard USD, výrobce a dodavatel různorodých technologií a služeb po celém světě.

OBORY PŮSOBENÍ: letecká technika a služby technologie řízení pro domov, budovy a průmysl automobilový průmysl výroba el. energie speciální výrobky chemické skleněná vlákna elektronika výroba plastů

Honeywell má vedoucí pozici ve vývoji speciálního softwaru, je provozovatelem internetových portálů, včetně MyPlant.com a MyFacilities.com. Honeywell zaměstnává na celém světě přibližně 125 000 lidí v 95 zemích. Akcie Honeywellu se obchodují na burze v New Yorku stejně jako v Londýně, Chicagu či pacifických trzích. Jsou to jedny ze třiceti akcií, podle kterých je sestavován Down Jonesův průmyslový index na Wall Streetu.

* Brněnské centrum se bude zabývat vyspělýmí řešeními klimatizací či vytápění budov.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít