Holčičí podnikání

10. ledna 2008, 11:00 - Karel Hvížďala
10. ledna 2008, 11:00

Heslo o rodině jako základu státu již pokulhává

U sousedů začal boom v holčičím podnikání. Je to ale obecná tendence, která se nejzřetelněji projevuje právě v Německu. V roce 2005 přibylo v osmdesátimilionové zemi 829 000 samostatně pracujících žen (což je o 12,6 procenta víc než v roce 2004), které nežádají práci od státu. Počet žen, které kromě toho, že se starají o domácnost, si ještě přivydělávají samostatnou činností, se zvýšil o 400 000 (což je o 41,8 procenta) a těch, které vykonávají další samostatnou činnost vedle hlavního povolání přibylo o 168 000 (což je o 54,1 procenta). Ve srovnání s muži je to téměř o polovinu více. Analytici hovoří o tom, že ženy chtějí stále častěji spojovat starost o rodinu se samostatnou výdělečnou činností.
Jako příklad uvádí německý zpravodajský časopis Der Spiegel jednačtyřicetiletou Karin Hüttmeyerovou, inženýrku lékařské techniky z městečka Buxtehude, která donedávna pracovala ve vzdělávacím institutu medicínských povolání u firmy General Electric. Dosáhla tam poměrně vysokého postavení a vydělávala ročně 90 000 eur. Jenže si připadala jako ve slepé uličce. Doslova řekla: „Vadilo mně, že při práci nemohu vůbec uplatnit svůj osobní styl, a zároveň jsem cítila stále větší tlak od svých nadřízených.“ To byl hlavní důvod, proč se paní Hüttmeyerová rozhodla osamostatnit. V principu dělá to samé: vzdělává dál různé lékařské techniky či lépe řečeno organizuje jejich vzdělávání, ale nyní to dělá na vlastní účet. A hlavně tak, jak si myslí, že je to nejlepší, a ne jak to odpovídá nějaké zavedené firemní kultuře, která navíc byla do Německa importována ze Spojených států. Poslední statistiky uvádějí, že takto samostatně pracuje v Německu 1,4 milionu žen.
Experti na pracovní trh tvrdí, že je tato tendence nejpozoruhodnější z toho, co za poslední léta zaregistrovali. Dodávají, že se týká všech oborů, což je snad ještě překvapivější. Psychologové a sociologové jsou však touto tendencí méně překvapeni, protože více než polovina nových rodin se nejméně jednou za život rozvádí. Rodina už nefunguje jako zajišťovací instituce, a tak je ženské osamostatnění logickým důsledkem tohoto vývoje. Většinou už právě tyto ženy vyrostly v neúplných rodinách, a proto se snaží být samostatné. Zdá se tedy, že staré dobré heslo: rodina je základ státu, už také na začátku XXI. století neplatí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít