Hodnota zlatých padáků

21. listopadu 2007, 12:08 - Jena McGregor
21. listopadu 2007, 12:08

Každé odstupné...

… je jiné. Částky, s nimiž by odcházelo deset generálních ředitelů finančních institucí.

Lze jen odhadovat, stane-li se některý generální ředitel velké finanční instituce příští rok na podzim obětí hypoteční krize. Protřelí analytici však dokážou rozborem výkazů a ekonomických údajů zjistit přibližnou částku, s níž by mohli tito šéfové odejít (viz V případě odchodu). Na žádost BusinessWeeku provedl tento rozbor u deseti generálních ředitelů Paul Hodgson, samostatný analytik The Corporate Library v Portlandu ve státě Maine.
Při zjišťování výše odstupného Hodgson zkoumal hodnotu zveřejněných příspěvkových benefitů, nespecifikovaných odložených kompenzací i nezajištěných omezených akcií a opcí. Jeho prognóza vychází z průměrných cen akcií 6. listopadu. Hodgson také vzal v úvahu hotovostní finanční kompenzace těch, kteří je obdrželi.
Nedávno zveřejněné předpisy neusnadnily stanovení odstupného u vrcholných manažerů společností Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bear Stearns. Všem těmto firmám končí fiskální rok v listopadu, a proto nepodléhají přísným zveřejněným předpisům, kterými se musejí řídit ostatní společnosti. Tyto firmy budou muset poskytnout více informací až ve svých příštích zprávách. Daleko nejvyšší odstupné by získal Richard S. Fuld mladší, generální ředitel společnosti Lehman Brothers, který pracoval v investiční bance od roku 1969 a od roku 1993 ji vedl. Mohl by odcházet s 299,2 milionu dolarů, většinou v omezených akciích. Kdyby odešel dnes, jeho odstupné by bylo druhé nejvyšší v dějinách - po 351 milionech dolarů, které v roce 2006 obdržel bývalý generální ředitel ExxonMobil Lee Raymond. Dalším v pořadí je se 120,2 milionu dolarů generální ředitel Bank of America Kenneth Lewis. Společnost Lehman se k tomu odmítla vyjádřit. Bank of America uvedla, že se ve výši odstupného odráží Lewisův výdělek v minulých letech.
Na rozdíl od nich Charles Prince ze Citigroup odešel jen s 29,5 milionu dolarů, k nimž dostal jako prémii 12,6 milionu dolarů. Tím se na seznamu ocitá před dalšími pěti vrcholnými manažery. Generální ředitel společnosti Merrill Lynch Stanley O’Neal dostal odstupné 161 milionů dolarů, ale bez prémie. Načasování je zcela zásadní. O’Nealovo odstupné v akciích by při odchodu před rokem činilo 250 milionů dolarů.

V případě odchodu Odstupné deseti významných vrcholných manažerů finančních institucí

Generální ředitel/společnost Generální ředitel od Odstupné (v milionech dolarů)* Komentář

Richard Fuld mladší/Lehman Brothers listopad 1993 299,2 Fuldovo potenciální odstupné je vysoké, protože ve firmě pracuje 38 let. Většinu z něj tvoří omezené akcie, které mají limitovanou likviditu.

Kenneth Lewis/Bank of America duben 2001 120,2 Dvě třetiny odstupného tvoří podpůrné a různé příspěvkové benefity.

Lloyd Blankfein/Goldman Sachs červen 2006 76,3 Goldman neutrpěl žádné ztráty, a proto je Blankfeinovo odstupné vyšší než před rokem.

John Mack/Morgan Stanley červen 2005 75,1 Většinu odstupného tvoří omezené akcie. Mackovy opce nemají na současném burzovním trhu žádnou hodnotu.

Angelo Mozilo/Countrywide Financial únor 1998 73,5 Mozilovy akciové opce jsou bezcenné, ale příspěvkové a finanční kompenzace jsou tučné.

James Cayne/Bear Stearns červenec 1993 31,2 Klesající ceny akcií snížily Caynovo potenciální odstupné na třetinu ve srovnání s loňským rokem.

James Dimon/JPMorgan Chase prosinec 2005 25,5 Dimonovo odstupné ovlivnilo jeho snížení příspěvkových benefitů pro odcházející vrcholné manažery, které zavedl, když se stal generálním ředitelem.

Daniel Mudd/Fannie Mae červen 2005 22,4 Opouštět vládou podporované podnikání není tak lukrativní jako odchod z firmy na Wall Street.

G. Kennedy Thompson/Wachovia duben 2000 21,7 Možná mu je líto, že neodešel loni, kdy jeho odstupné činilo přes 35 milionů dolarů.

Richard Syron/Freddie Mac prosinec 2003 17,8 Hypoteční krize snížila hodnotu akcií a Syron přišel až o 5,4 milionu dolarů.

* Podle cen akcií 6. listopadu

Pramen: The Corporate Library

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily…
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít