Hodnota zlatých padáků

21. listopadu 2007, 12:08 - Jena McGregor
21. listopadu 2007, 12:08

Každé odstupné...

… je jiné. Částky, s nimiž by odcházelo deset generálních ředitelů finančních institucí.

Lze jen odhadovat, stane-li se některý generální ředitel velké finanční instituce příští rok na podzim obětí hypoteční krize. Protřelí analytici však dokážou rozborem výkazů a ekonomických údajů zjistit přibližnou částku, s níž by mohli tito šéfové odejít (viz V případě odchodu). Na žádost BusinessWeeku provedl tento rozbor u deseti generálních ředitelů Paul Hodgson, samostatný analytik The Corporate Library v Portlandu ve státě Maine.
Při zjišťování výše odstupného Hodgson zkoumal hodnotu zveřejněných příspěvkových benefitů, nespecifikovaných odložených kompenzací i nezajištěných omezených akcií a opcí. Jeho prognóza vychází z průměrných cen akcií 6. listopadu. Hodgson také vzal v úvahu hotovostní finanční kompenzace těch, kteří je obdrželi.
Nedávno zveřejněné předpisy neusnadnily stanovení odstupného u vrcholných manažerů společností Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bear Stearns. Všem těmto firmám končí fiskální rok v listopadu, a proto nepodléhají přísným zveřejněným předpisům, kterými se musejí řídit ostatní společnosti. Tyto firmy budou muset poskytnout více informací až ve svých příštích zprávách. Daleko nejvyšší odstupné by získal Richard S. Fuld mladší, generální ředitel společnosti Lehman Brothers, který pracoval v investiční bance od roku 1969 a od roku 1993 ji vedl. Mohl by odcházet s 299,2 milionu dolarů, většinou v omezených akciích. Kdyby odešel dnes, jeho odstupné by bylo druhé nejvyšší v dějinách - po 351 milionech dolarů, které v roce 2006 obdržel bývalý generální ředitel ExxonMobil Lee Raymond. Dalším v pořadí je se 120,2 milionu dolarů generální ředitel Bank of America Kenneth Lewis. Společnost Lehman se k tomu odmítla vyjádřit. Bank of America uvedla, že se ve výši odstupného odráží Lewisův výdělek v minulých letech.
Na rozdíl od nich Charles Prince ze Citigroup odešel jen s 29,5 milionu dolarů, k nimž dostal jako prémii 12,6 milionu dolarů. Tím se na seznamu ocitá před dalšími pěti vrcholnými manažery. Generální ředitel společnosti Merrill Lynch Stanley O’Neal dostal odstupné 161 milionů dolarů, ale bez prémie. Načasování je zcela zásadní. O’Nealovo odstupné v akciích by při odchodu před rokem činilo 250 milionů dolarů.

V případě odchodu Odstupné deseti významných vrcholných manažerů finančních institucí

Generální ředitel/společnost Generální ředitel od Odstupné (v milionech dolarů)* Komentář

Richard Fuld mladší/Lehman Brothers listopad 1993 299,2 Fuldovo potenciální odstupné je vysoké, protože ve firmě pracuje 38 let. Většinu z něj tvoří omezené akcie, které mají limitovanou likviditu.

Kenneth Lewis/Bank of America duben 2001 120,2 Dvě třetiny odstupného tvoří podpůrné a různé příspěvkové benefity.

Lloyd Blankfein/Goldman Sachs červen 2006 76,3 Goldman neutrpěl žádné ztráty, a proto je Blankfeinovo odstupné vyšší než před rokem.

John Mack/Morgan Stanley červen 2005 75,1 Většinu odstupného tvoří omezené akcie. Mackovy opce nemají na současném burzovním trhu žádnou hodnotu.

Angelo Mozilo/Countrywide Financial únor 1998 73,5 Mozilovy akciové opce jsou bezcenné, ale příspěvkové a finanční kompenzace jsou tučné.

James Cayne/Bear Stearns červenec 1993 31,2 Klesající ceny akcií snížily Caynovo potenciální odstupné na třetinu ve srovnání s loňským rokem.

James Dimon/JPMorgan Chase prosinec 2005 25,5 Dimonovo odstupné ovlivnilo jeho snížení příspěvkových benefitů pro odcházející vrcholné manažery, které zavedl, když se stal generálním ředitelem.

Daniel Mudd/Fannie Mae červen 2005 22,4 Opouštět vládou podporované podnikání není tak lukrativní jako odchod z firmy na Wall Street.

G. Kennedy Thompson/Wachovia duben 2000 21,7 Možná mu je líto, že neodešel loni, kdy jeho odstupné činilo přes 35 milionů dolarů.

Richard Syron/Freddie Mac prosinec 2003 17,8 Hypoteční krize snížila hodnotu akcií a Syron přišel až o 5,4 milionu dolarů.

* Podle cen akcií 6. listopadu

Pramen: The Corporate Library

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít